INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Edward Białoskórski h. Awdaniec      Kapitan Edward Bialoskorski - czarnobiała fotografia portretu - plik z Wikimedia Commons - fragment
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Białoskórski Edward (1799–1881), rosyjski gubernator i członek Rady Stanu, syn Jana i Emilji z Bielskich, urodził się we wsi Rychcice pow. Drohobycz. Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie wstąpił w r. 1818 do charkowskiego pułku dragonów w stopniu junkra. W r. 1819 w stopniu praporszczyka został przeniesiony do sztabu generalnego. W r. 1823 postąpił na porucznika, a w 1828 na kapitana. W czasie wojny tureckiej przydzielony do 4. dywizji ułanów, a następnie 4. rezerwowego korpusu kawalerji, odznaczył się w bitwach pod wsią Kulewicze i Jenibazar. Przy oblężeniu Sylistrji został kontuzjonowany. W r. 1830 został przydzielony do oddziału geodezyjnego księstw Mołdawji i Wołoszczyzny, gdzie opracował opis statystyczny. W r. 1832 postąpił na kapitana sztabowego, a w 1834 na pułkownika. Otrzymawszy kilkakrotne podziękowania cesarskie za udział w zorganizowaniu wielkich manewrów pod Kaliszem (1835), został mianowany w r. 1836 pomocnikiem naczelnika wojennego gub. kaliskiej. W l. 1841–1844 pełnił obowiązki naczelnika wojennego gub. krakowskiej, nazwanej wtedy kielecką. Otrzymawszy rangę rzeczywistego radcy stanu, został mianowany w r. 1845 gubernatorem cywilnym gub. radomskiej. W latach 1848–9 za okazaną niezwykłą gorliwość przy zaopatrywaniu armji czynnej na Węgrzech otrzymał podziękowanie cesarskie i dzierżawę, przynoszącą 1200 rubli dochodu rocznie. W r. 1855 został mianowany prezesem dyrekcji Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie, a w r. 1861 tajnym radcą i członkiem Rady Stanu. Za rządów Wielopolskiego zwolniony z zajmowanych stanowisk, w r. 1863 otrzymał pełną pensję emerytalną. W r. 1838 ożenił się B. z Alojzą Biernacką, córką ministra z r. 1830–1. Umarł w nabytej przez siebie wsi Jurkowice, gubernji radomskiej, dnia 24 VII 1881. Zdecydowany lojalista, wobec zaborcy okazywał nieraz służbistość przekraczającą granice obowiązków Polaka.

 

Archiwum Skarb. W.: Akta Kom. Emeryt., nr 4733 i 7942; »Czas« 1881, nr 178; »Kurjer Warsz.« 1881, nr 165.

Adam Moraczewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.