INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Elina (Ewelina) Pepłowska (z domu Furs-Żyrkiewicz)     

Elina (Ewelina) Pepłowska (z domu Furs-Żyrkiewicz)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pepłowska z Furs-Żyrkiewiczów Elina (Ewelina), (1887–1969), działaczka Narodowej Demokracji i społeczna, posłanka do Sejmu RP, publicystka. Ur. 10 I w Kijowie, była córką generała Walerego Furs-Żyrkiewicza i literatki Janiny z Bobińskich (pseud. Hanna Krzemieniecka – zob.). Uczyła się w Warszawie, początkowo na pensji Jadwigi Sikorskiej, potem w II Gimnazjum Państwowym, które ukończyła ze złotym medalem. W czasie strajku szkolnego 1905 r. w mieszkaniu jej rodziców odbywały się zebrania Koła Delegatów, ona sama zaś należała do Komitetu Strajkowego. Aresztowana w r. 1908, przebywała w więzieniu przy ul. Spokojnej. Na rozprawie bronił jej adwokat Adolf Pepłowski. Po wyroku zakazującym jej pobytu w Królestwie Polskim wyjechała do Lwowa. Wtedy zapewne wyszła za mąż, gdyż studiowała na Wydziale Filozoficznym Uniw. Lwow. już pod nazwiskiem: Pepłowska. We Lwowie była czynna w «Zarzewiu». Po ukończeniu w r. akad. 1911/12 Uniw. Lwow. odbyła dalsze studia w Paryżu na Sorbonie. Podczas pierwszej wojny światowej P. przebywała w Warszawie. Wchodziła do zarządu Polskiego Komitetu Opieki nad Jeńcami, odwiedzała obozy w Beniaminowie, Szczypiornie, Modlinie. W l. 1919–20 należała do Koła Polek i prowadziła kantynę przy 4 Dywizji Piechoty.

W latach następnych P. była jedną z czołowych działaczek Narodowej Organizacji Kobiet. W r. 1927 powołała do życia Porozumienie Przeciwkomunistyczne, któremu przewodniczyła do r. 1930. W czerwcu 1928 wchodziła w skład Komitetu Organizacyjnego Stronnictwa Narodowego (SN) z ramienia Obozu Wielkiej Polski. Była posłanką do Sejmu RP w kadencji 1930–5; wysunięta przez SN została wybrana w okręgu nr 7: Łomża. Pracowała w komisjach, występowała na forum sejmowym, m. in. w sprawach podatku od nieruchomości w gminach wiejskich i miejskich (15 XII 1931), ewidencji i kontroli ruchu ludności (8 III 1932), finansów komunalnych (12 III 1932), samorządowych (14 i 15 II 1933), okazując zarówno dobrą znajomość przedmiotu, jak i dar wymowy. Drugi teren jej pracy stanowiły zrzeszenia właścicieli nieruchomości. P. była prawdopodobnie właścicielką (lub współwłaścicielką) domu, w którym mieszkała przy ul. Wilczej 50 (noszącego nr hipoteczny 6048 i przed r. 1930 zapisanego na nazwisko jej matki). Działała jako wiceprzewodnicząca w Polskim Związku Zrzeszeń Własności Nieruchomej Miejskiej. Była też w l. 1935–8 wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Związku Właścicieli Nieruchomości Miejskich (L’Union Internationale de la Propriété Foncière Bâtie) z siedzibą w Paryżu; wyjeżdżała na kongresy tego związku, wygłaszała na nich referaty. W r. 1936 organizowała X Międzynarodowy Kongres Własności Nieruchomej, który odbył się w dniach 19–23 IX t. r. w Warszawie. Na Kongresie wygłosiła komunikaty: Logements pour les chômeurs i Le rôle de la propriété bâtie dans l’administration communale („Revue Internationale de la Propriété Bâtie” 1936; toż w wersji niemieckiej). Ogłaszała w prasie polskiej artykuły na tematy gospodarcze i polityczne. W czasie drugiej wojny światowej zaangażowana w pracę konspiracyjną pełniła funkcję «skrzynki przekazowej» informacji dla Delegatury Rządu na Kraj.

Po wyzwoleniu P. pracowała jako nauczycielka języka angielskiego i francuskiego w liceum w Piotrkowie i następnie w Sopocie. W r. 1965 przeszła na emeryturę. Zmarła 19 I 1969 w Wejherowie. Miała jednego syna.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; Skład osobowy Sejmu RP w dniu 1 marca 1931 r., W. 1931 s. 27, 44; toż w dniu 25 stycznia 1935, W. 1935 s. 16, 24, 30; – Hulewicz J., Studia wyższe młodzieży z zaboru rosyjskiego w uczelniach galicyjskich w latach 1905–1914, Zesz. Naukowe UJ Nr 26, Prace Hist. Z. 4, Kr. 1960 s. 164 (jako Pepłowska); Terej J. J., Rzeczywistość i polityka, W. 1971; – X-ème Congrès International de la Propriété Foncière Bâtie à Varsovie. Programme officiel, W. [b. r.] s. 2, 10; Kalendarzyk Polityczno-Historyczny m. st. Warszawy na 1916 r.; Książka informacyjno-adresowa „Cała Warszawa” 1930/31 dział VI–107; Nasza walka o szkołę pol., I (jako Żyrkiewiczówna); Rocznik Polityczny i Gospodarczy, 1937 s. 410; toż za r. 1939 s. 424; Spraw. stenogr. Sejmu, 1930–5; – „Gaz. Warsz.” 1930 nr 332 s. 5, nr 334 s. 1; „Życie Warszawy” 1969 nr 22 s. 9; – Informacje bratowej P-iej Zofii Żyrkiewiczowej (w Materiałach Red. PSB).

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.