INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Elżbieta Czapska-Hutten (z domu Meyendorff)     

Elżbieta Czapska-Hutten (z domu Meyendorff)  

 
 
1833-09-22 - 1916-10-17
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapska-Hutten Elżbieta z Meyendorffów, hr., (1833–1916), ur. w Inflantach 22 IX jako córka uczonego i podróżnika, pułkownika barona Jerzego, i Zofii z hr. Stackelbergów. Poślubiwszy 20 IX 1854 hr. Emeryka Czapskiego, uważała się za Polkę i znaczną część swego życia poświęciła popieraniu nauki polskiej. Ze względu na prace swego męża interesowała się w pierwszym rzędzie numizmatyką i archeologią. Kiedy w r. 1896, w rok po przeniesieniu się z Petersburga do Krakowa, Emeryk Cz. umarł, prowadziła dalej zaczęte przez niego prace nad uporządkowaniem zbiorów numizmatyczno-archeologicznych i urządzeniem muzeum przy ulicy Wolskiej. Osobiście kierowała katalogowaniem biblioteki i zbioru rycin, wydała własnym nakładem Kopery »Spis druków epoki Jagiellońskiej« (1900) i »Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości« (Kraków 1901). Jej dziełem były rysunki numizmatyczne w czterech pierwszych tomach katalogu Cz-go, jej wreszcie staraniem już po śmierci męża został przygotowany i wydany tom 5. tego katalogu (wyszedł w r. 1916). Spełniając wolę męża, który chciał, by jego zbiory stanowiły własność publiczną, doprowadziła do tego, iż w r. 1903 zbiory te jako muzeum Czapskich zostały podarowane gminie m. Krakowa. Celem rozszerzenia muzeum oddała swe własne apartamenty i przeniosła się na Litwę, podtrzymując jednak nadal ścisły kontakt z tą placówką kulturalno-naukową, której była współtwórczynią. Wydatnie wspierała niezamożną, chcącą się poświęcić studiom naukowym młodzież. Umarła w czasie wojny w Mińsku Litewskim 17 X 1916.

Cz. była matką Karola Cz-go, prezydenta m. Mińska Lit., Jerzego Cz-go i Zofii Cz-ej, poślubionej hr. Plater-Zyberkowi, chemikowi.

 

Jej portret, pędzla Belloliego znajduje się w posiadaniu wnuka, Emeryka hr. Czapskiego.

Elżbieta hr. H.-Cz., »Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne« 1918, nr 9 i 10; Dunin-Borkowski J., Almanach błękitny; Korespondencja w posiadaniu hr. Em. Czapskiego; Tablice numizmatyczne malowane przez Elżbietę Cz. w Muzeum Czapskich w Krakowie; Medal wybity w r. 1879 na srebrne wesele.   

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt Szczęsny Feliński

1822-11-01 - 1895-09-17
święty
 

Henryk Grocholski

1896-03-17 - 1939-10-21
ziemianin
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Anna Barbara Libera

1805-08-31 - 1886-06-10
literatka
 

Franciszek Jan Pułaski

1875-03-08 - 1956-05-10
historyk
 

Antoni Staniewicz

1882-02-02 - 1941-07-08
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.