INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Elżbieta ks. Wołogoska, Słupsko-Sławieńska, Rugijska  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Elżbieta, († po r. 1350) córka Bolka I, ks. świdnickiego, i Beatryczy brandenburskiej, poślubiona została ok. r. 1315 Warcisławowi IV, księciu wołogosko-pomorskiemu (synowi Bogusława IV i Małgorzaty z Rugii). Po śmierci męża (1 VIII 1326) E. pozostała z małoletnimi dziećmi: Bogusławem V, Barnimem IV i Warcisławem V (pogrobowcem). W trudnych warunkach, gdy księstwo uwikłane było o spadek rugijski w walkę z Meklemburgią i zagrożone wrogim stanowiskiem Brandenburgii, E. nie ugięła się, lecz próbowała szukać oparcia w Danii, uznając zwierzchność króla Waldemara. Gdy pomoc duńska zawiodła, a i opiekun bratanków Barnim III ks. szczeciński niewiele mógł pomóc, sam zagrożony przez Brandenburgię, E. w oparciu o miasta, głównie Strzałów i Gryfię, zdołała odeprzeć pretensje meklemburskie, jakkolwiek kosztem znacznych ofiar (1328). Z kolei odparła E., działając wraz z Barnimem III, próbę narzucenia zwierzchności brandenburskiej, wychodzącą od cesarza Ludwika bawarskiego (1328), nawiązując porozumienie z Władysławem Łokietkiem i oddając księstwa pomorskie w lenno papieżowi Janowi XXII (1331). Starcia orężne zakończyły się również niepowodzeniem Brandenburgii.

Gdy najstarszy z synów Bogusław V dorósł (1332), E. poparła jego wysiłki zmierzające do usamodzielnienia się spod opieki Barnima. Sama wywierała znaczny wpływ na rządy; jeszcze w r. 1350 Bogusław powoływał się w dokumencie na jej zgodę. Może i polską orientację Bogusława V, której wyrazem stało się jego małżeństwo z córką Kazimierza W. (1343), należy przypisać wpływowi E-ty. Zmarła po r. 1350.

 

Grotefend H., Stammtafeln der schlesischen Fürsten, Wrocław 1889, 7, 44; Wuttke K., Stamm- und Übersichtstafeln der schlesischen Fürsten, Wrocław 1910, tabl. III; Cod. Sil. XVIII (Schles. Reg.), s. 9; Wehrmann M., Geschichte von Pommern, Gotha 1919, I, 124–5; tenże, Genealogie des pommerschen Herzogshauses, Szczecin 1937, 77; Nowogrodzki S., Pomorze Zachodnie a Polska 1323–70 (Rocz. Gdański IX–X, 1935–6) 8 i nast.; Mitkowski J., Pomorze Zachodnie w stosunku do Polski, P. 1946, 94–5, 212.

Józef Mitkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj z Bogorii h. Bogoria

brak danych - pod koniec 1338
wojewoda krakowski
 

Marcin Baryczka

brak danych - 1349-12-13
kaznodzieja
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.