INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Erazm Czeczotka-Tłokiński      wzmianka o Erazmie Czeczotce - w: Różycki, Stanisław (ca 1604-1652) Autor - Penu synopticum ... - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: Rps BOZ 1162 - karta 245v - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Erazm Czeczotka-Tłokiński  

 
 
XV/XVI w. - 1567-04-06
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czeczotka-Tłokiński Erazm († 1587), burmistrz krakowski. Wedle Paprockiego rodzina ta wywodzi się z Wielkopolski, prawdopodobnie ze wsi Tłokinia w pow. kaliskim, skąd przeniosła się do Krakowa; Cz. pisał się »z Działoszyc«. Jan Ocieski, kanclerz koronny, przyjął go do swego herbu Jastrzębiec. Cz. był rajcą miejskim od roku 1547, burmistrzem krak. w l. 1548, 1586 i 1575, w latach 1552–7 kilkakrotnym ławnikiem i burgrabią ratusznym. Paprocki podaje o nim, że »był to człowiek możny tak w dobra ruchome jak i pieniądze«. Zapomniał przy tym dodać, że był to człowiek niezmiernie chciwy, zaciekły pieniacz i lichwiarz a przede wszystkim gorący wielbiciel Wenery. Współczesne akta grodzkie prawie na każdej stronicy zapisują gorszące uczynki Cz-ki, a wizyta biskupa Padniewskiego z r. 1568 określa go jako człowieka, który jawnie utrzymuje kilka nałożnic, płodząc z nimi dzieci, utrzymuje w swoim domu łaźnię, w której się z publicznymi dziewkami kąpie, nie pomnąc na wstyd i bojaźń Pańską. Cz. był żonaty z Barbarą Krupczanką, córką Erazma Krupki, wdową po Mikołaju Jaskierze, pisarzu miejskim; dzieci z nią nie miał. Ożenił się z nią, chociaż była od niego starsza, złakomiwszy się na posag 1000 złotych, zapisany jej przez pierwszego męża Jaskiera. Pozbył się jej jednak wkrótce, chcąc zagarnąć ten posag. Z czworga nieślubnych dzieci, urodzonych z niewiasty lekkich obyczajów Hanny Żurackiej, pozostało przy życiu tylko dwoje, tj. Erazm i Jadwiga, legitymowanych na sejmie w r. 1581. Przez różne oszukaństwa i lichwy zgromadził Cz. bardzo znaczny majątek, składający się z kilkunastu domów w Krakowie i dóbr ziemskich w powiecie miechowskim i pińczowskim. W Krakowie posiadał między innymi wspaniały pałac na rogu ulicy św. Anny i Wiślnej, w którym zachowały się do dziś dnia piękne szczegóły architektury renesansowej.

Głośna była swego czasu w Krakowie sprawa zabójstwa Mikołaja Wolskiego, magistra filozofii i nauk wyzwolonych oraz prefekta szkoły św. Ducha. Był to młodzieniec urodziwy i nieobojętny na wdzięki niewieście i na tej drodze spotkał się z Cz., za co gardłem zapłacił. Szczegóły tej afery miłosnej oraz pogwałcenia wszelkiego prawa i sprawiedliwości przez miejski urząd radziecki za sprawą Cz. opisuje obszernie jego krewny Jarosław Wolski w relacji w języku łacińskim, przechowanej w odpisie w zbiorze Marcina Radymińskiego w B. Jag. Cz. umarł 6 IV 1587 śmiercią nagłą; pochowany na cmentarzu kościoła N. P. Marii bez asysty kościelnej jako człowiek przez Kościół wyklęty.

 

Muczkowski J., Krwawy burmistrz, »Biblioteka Krakowska«, Kr. 1935, nr 86.

 

Józef Muczkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Mateusz z Szamotuł

ok. 1491 - 1528-10-19
astronom
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.