INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Erazm Obrąpalski  

 
 
1825 - 1899-01-09
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Obrąpalski Erazm (1825–1899), inżynier komunikacji. Pochodził z rodziny szlacheckiej w Mińszczyźnie. Był synem Piotra. Po ukończeniu gimnazjum w Nowogródku O. wstąpił do Instytutu Korpusu Inżynierów Komunikacji (późniejszy Instytut Inżynierów Komunikacji) w Petersburgu i ukończył go w r. 1848. W t.r. wyjechał do Anglii na dalsze studia z zakresu budowy mostów. Po roku wrócił do Rosji i tu prowadził z ramienia firmy angielskiej budowy kolei: Rygo-Orłowskiej, Niżegorodskiej, Orenburskiej, Fastowskiej, Moskiewsko-Kurskiej. W latach siedemdziesiątych przeniósł się do Warszawy, gdzie w r. 1874 nabył dom przy Nowym Świecie 25. Brał udział w budowie kolei Nadwiślańskiej i Dęblińsko-Dąbrowskiej. Później wyjechał jeszcze raz do Rosji i objął posadę rządową w Samarze, skąd po roku wrócił do Polski i przeszedł na emeryturę w randze rzeczywistego radcy stanu. Osiadł wówczas w swoim majątku Dziepułć w pow. noworadomskim. W domu O-ego w Warszawie, na «czwartkach», bywało wiele osób ze świata naukowego, literackiego i artystycznego, m. in. Tadeusz Korzon, Maria Konopnicka, muzyk Cezary Trombini. O. zmarł 9 I 1899 w Warszawie, pochowany został na cmentarzu parafialnym we wsi Dmenin.

O. był żonaty dwukrotnie: po raz pierwszy ożenił się w r. 1848 z Michaliną z Wróblów, zmarłą po 25 latach; po jej śmierci poślubił w Warszawie Marię z Siemiradzkich Obrąpalską (zob.). Z pierwszego małżeństwa miał córki: Józefę, zamężną za Franciszkiem Ostromęckim, powstańcem z 1863 r., Ludwikę, zamężną za Ignacym Konopczyńskim (ich synem był Władysław Konopczyński, zob.), Zofię, zamężną za Władysławem Strumiłłą, inżynierem budowniczym, i synów: Michała, Władysława oraz Bolesława (zmarłego w dzieciństwie). Z drugiego małżeństwa miał synów: Jana (zob.) i Tadeusza (zmarłego w dzieciństwie).

 

Kalendarz Ilustrowany J. Ungra na r. 1875 i n. (dział: Taryfa Domów); „Kur. Warsz.” 1899 nr 11 s. 5, nr 12 s. 7, nr 13 s. 5; – Autobiografia W. Konopczyńskiego w Materiałach Red. PSB; – Wspomnienia syna Jana Obrąpalskiego (w posiadaniu wnuka Tadeusza Obrąpalskiego z Krakowa).

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ignacy Mościcki

1867-12-01 - 1946-10-02
prezydent II RP
 

Benedykt Dybowski

1833-04-30 - 1930-01-31
przyrodnik
 

Wojciech Gerson

1831-07-01 - 1901-02-25
malarz
 

Jan Karol Wróblewski

1871-10-23 - 1937-09-03
generał brygady WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Mielęcki

1864-11-30 - 1920-08-17
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.