INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ernest Magnus Denhoff      Portret Magnusa Ernesta Denhoffa (1581–1642), nieokreślony malarz królewiecki, naśladowca Bartłomieja Strobla, ok. 1640 r., olej, płótno, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons - domena publiczna - fragment.

Ernest Magnus Denhoff  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Denhoff Ernest Magnus (1581–1642), wojewoda parnawski, syn Gerarda woj. dorpackiego i Małgorzaty v. Zweiffeln, urodził się 20 XII. Po studiach w kraju udał się do Holandii, gdzie zapisał się w lutym 1599 na uniwersytet i studiował zarówno humanistykę jak i wiedzę wojskową. By uzupełnić swe wykształcenie, odbył podróż do Francji. Po skończeniu studiów walczył przeciw Turkom na Węgrzech, po czym wziął udział z bratem Gerardem w wyprawie chocimskiej. W rok później został starostą dorpackim i odtąd, jakkolwiek zrazu nie rzucał zawodu wojskowego, przeszedł powoli do służby dyplomatycznej. W r. 1622 wziął udział w rokowaniach zakończonych rozejmem mitawskim, a potem rozejmem w Lenowarcie. Gdy wojna szwedzka przeniosła się do Prus, D. uczestniczył kolejno w rokowaniach w r. 1626, potem w 1628 w Prabutach, wreszcie w 1629 w Altmarku. W r. 1633 został wysłany przez Władysława w poselstwie do Berlina i Drezna w celu skłonienia obu elektorów, a ewentualnie i kanclerza szwedzkiego Oxenstierny, do powszechnych traktatów przy pośrednictwie Polski. Nie z jego winy poselstwo to jednak skończyło się niepowodzeniem. W r. 1634 został D. z kolei mianowany delegatem do rokowań ze Szwedami i wziął udział w rokowaniach najpierw w Holland, a potem w Sztumsdorfie. Po zakończeniu rokowań został mianowany po Ossolińskim gubernatorem w Prusiech i w tym charakterze przebywał tu czas jakiś; sprawował też funkcje posła królewskiego na sejmik pruski. W r. 1637 jesienią zjawił się D. ponownie w Królewcu, by skłonić regentów do ustępstw w sprawie ceł, jednak bez skutku. Odtąd usunął się D., od r. 1634 kasztelan parnawski, na ubocze. Jeszcze w r. 1640 wysłał go Władysław do Królewca w charakterze posła na sejmik. W grudniu t. r. nadał mu król godność wojewody parnawskiego. Zmarł 18 VI 1642. Ze wszystkich trzech braci Ernest, gorliwy kalwin, był może najwięcej związany z kulturą niemiecką, mimo to jednak był lojalnym obywatelem Rzpltej i, jakkolwiek utrzymywał korespondencję z elektorem Jerzym Wilhelmem i brał od niego pensję, nie spotykamy u niego żadnych śladów działania na szkodę państwa. Z synów jego jeden, Fryderyk, wstąpił do służby Wielkiego Elektora.

 

Busse K. H., Magnus E. Dönhoff, »Mitt. a. d. Gebiete d. Gesch. Liv.-Est. u. Kurlands«, VII 1854; Tretiak G., Historia wojny chocimskiej, Kr. 1921; Szelągowski A., O ujście Wisły, W. 1905; tenże, Rozkład Rzeszy a Polska. Kr. 1907; Lengnich G., Gesch. d. Lande Preussen, V, VI; Krz. Radziwiłła Sprawy wojenne i polityczne, Paryż 1859; Radziwiłł A., Pamiętnik, P. 1839; Pułaski-Tomkiewicz, La mission de Cl. d’Avaux, Paris 1937. – Rękopisy: Arch. Nieświeskie, Królewieckie, Berlińskie i Kórnickie.

Władysław Czapliński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Gerard Denhoff

1589 - 1648-12-23 wojewoda pomorski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Jozafat Kuncewicz (Kunczyc)

około 1580 - 1623-11-12
święty
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.