Dobiecki Eustachy Leon Adam (1805–1880), h. Osoria. Syn Antonilli z Przerąbskich i Franciszka, marszałka sejmików kieleckich, właściciel Łopuszna w Kieleckiem. Ur. 11 II, wpisany do heroldii w r. 1837. Rozpoczął studia na Uniw. Krakowskim, na wydziale filozoficznym, który opuścił w r. 1819. W r. 1823 został przyjęty na III kurs prawa na Królewskim Uniwersytecie w Warszawie. Na wstępie zaaresztowany za nieoddanie należnych honorów w. ks. Konstantemu, zwolniony wobec nienagannej przeszłości i braku złej woli. Dn. 16 IX 1824 po przedstawieniu dysertacji z prawa rzymskiego w doskonałej łacinie otrzymał stopień magistra z postępem celującym; aplikował i zdał najwyższy »examen« sędziowski. Przez 3 lata pełnił obowiązki sekretarza Komitetu T-wa Kredytowego Ziemskiego, 5 lat był sekretarzem wydziału w Banku Polskim. Wrócił do Łopuszna; w powstaniu listopadowym udziału nie brał; związany blisko z Popielem i Wielopolskim, negatywnie odniósł się do działań powstańczych w r. 1863.
Od r. 1832–70 był stale wybierany D. radcą Komitetu T-wa Kredytowego Ziemskiego, jako obywatel światły, lojalny wobec rządu rosyjskiego i dobry gospodarz. T-wo Kredytowe Ziemskie było wówczas jedyną organizacją ziemiańską, ogarniającą całe Królestwo Kongresowe, więc udział we władzach naczelnych wymagał wielkiego poczucia odpowiedzialności za decyzje, przewidującego planowania na dalszą metę i dużego nakładu pracy, zwłaszcza wobec trudności komunikacyjnych. D. był też członkiem Rady Szczegółowej przy Komisji Spraw Wewnętrznych i prezesem Rady Powiatowej Kieleckiej. Starał się w miarę możności torować drogi oświacie, zwłaszcza kładł ogromny nacisk na to, by młodzież ziemiańska kończyła wyższe studia. Sam zapewnił uniwersyteckie wykształcenie 4 synom, z których Bronisław był drem ekonomii Uniw. w Louvain i prezesem Dyrekcji Szczegółowej T-wa Kredytowego Ziemskiego w Radomiu. D. um. 19 X we Wrocławiu.
Akta Heroldii I nr 19, v. 408; Arch. Ośw. w W.: K. U. W. 99, 101, 1823/24; Arch. Tow. Kredyt. Ziem.; Akta zmian w urzędach T. K. Z. v. I, nr 68; Dokumenty rodz. Dobieckich Biskupice k. Sieradza. – »Czas« nr 247, 1880; Bieliński, Uniw. Warsz.
Zofia Dłużewska-Kańska