INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Fabian Sebastian Kleczyński (Kleczeński) h. Strzemię  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Kleczyński (Kleczeński) Fabian Sebastian h. Strzemię (ur. ok. 1730), konfederat barski, sędzia grodzki kamieńczykowski. Wywodził się z drobnej szlachty z Klęczan w pow. pilznieńskim. Syn Krzysztofa i Heleny Chomentowskiej, kasztelanki czechowskiej, był właścicielem Załęża Wielkiego. W r. 1765 posiadał w wojsku kor. stopień chorążego, a w n. r. pełnił funkcję podbrygadiera w II brygadzie korpusu kadetów w Warszawie. Na tym stanowisku przebywał niewątpliwie do początku 1771 r., po czym, wiosną t. r. przystąpił do konfederacji barskiej. Otrzymał od razu stopień rotmistrza pow. pilz-nieńskiego i pozostawał nominalnie pod komendą Kazimierza Pułaskiego. Z jego rozkazu kręcił się najpierw na Podgórzu, a następnie potykał się «za Wisłą» z Zicharewem. Chodził, podobnie jak Ignacy Kirkor, regimentarz mścisławski, przeważnie samopas, łupiąc dobra różnych neutralistów na Podkarpaciu, a później na Mazowszu i Podlasiu.
 
Gdy Michał Jan Pac nakazał w końcu kwietnia oddać K-ego pod sąd wojskowy, a Kirkora za rabunki dóbr J. K. Branickiego ścigać na gardle, K. dla zrehabilitowania się wpadł na przełomie kwietnia i maja na stojącego koło Bielska w dobrach hetmańskich Kirkora i zabrał mu całą prawie partię. Następnie w Ostrołęckiem K. rozprawił się ze szlachtą, która podburzała chłopów przeciwko konfederatom. Stamtąd przez Ciechanowiec (2 V) podążył ku Siemiatyczom. Partię swą, w której posiadał ok. 1 000 koni, powiększył wówczas dwoma pułkami ułanów królewskich oraz rozbitymi oddziałami Józefa Sawy Calińskiego. Ok. 10 V pokonał liczący kilkaset ludzi oddział pułkownika Salemanna. Dn. 21 V pod Brańskiem rozbił oddział 80 Rosjan i pędził go przeszło 30 km aż do Grannego. Tu doszło do następnej zwycięskiej dla Polaków potyczki z konwojem 300 Rosjan, który przewoził do Warszawy większą ilość pieniędzy. Następnie pociągnął K. przez Ciechanowiec do Nura, gdzie skonfiskował transportowane rzeką do Gdańska zboże Ignacego Ogińskiego, kaszt. wileńskiego, i sprzedał je po b. niskiej cenie «ubogim i ogłodzonym, różnej kondycji ludziom».
 
Za sukcesy odniesione w kilku potyczkach i pomoc okazaną przeciwko Kirkorowi hetman J. K. Branicki w nagrodę ofiarował K-emu 3 000 dukatów na nowy werbunek żołnierzy. Męstwo K-ego doceniał Kazimierz Pułaski i mianował go komendantem ziemi łomżyńskiej, a Szymon Suski, marsz. wiski, nadał mu stanowisko regimentarza ziemi wiskiej. W końcu czerwca K. z Suskim i Filipem Trzeciakiem, regimentarzem płockim, stoczyli w Gulczewie pod Płockiem zażartą walkę, w której polec miało 180 konfederatów, a K. i Suski zostali ranni. Po przejściu Wisły wycofali się na Łęczycę, gdzie znów potykali się z oddziałem wojsk rosyjskich. W połowie lutego 1772 r. podjazd K-ego bił się we wsi Perysiach (?), a 23 IV on sam miał pokonać pod Sokołowem Podlaskim oddział Rosjan konwojujących w kierunku Brześcia jeńców polskich. Konfederację opuścił już na samym jej schyłku. W sierpniu 1772 r. pełnił funkcję komisarza pow. pilznieńskiego do rozkładania kontyngentów żywnościowych dla magazynów i wojsk austriackich. W r. 1778 był stolnikiem bracławskim, a następnie (1781) sędzią grodzkim kamieńczykowskim. Żonaty po raz pierwszy w r. 1754 z Heleną z Kleczyńskich, chorążanką bracławską, a po owdowieniu – z Hiacyntą Zambrzycką, chorążanką łomżyńską, zostawił z niej 3 synów: Fabiana, Teodora i Józefa, oraz dwie córki. Uruski wymienia jeszcze Antoninę Kochanowską, trzecią żonę, i z niej 2 synów: Bazylego i Augustyna.
 
Syn Fabian był w czasie insurekcji kościuszkowskiej komisarzem pospolitego ruszenia na pow. tarczyński, a następnie jego komendantem. Zarządzenie jego w sprawie stawienia się do pospolitego ruszenia natrafiło na trudności ze strony szlachty. Dn. 30 VI 1794 Kościuszko wydał mu rozkaz, by w pow. tarczyńskim odebrał broń tym, którzy nie stawili się na pospolite ruszenie. Niemniej wg raportu z 6 VI pow. tarczyński dysponował podobno 1 903 pospolitakami. Fabian prosił o przydzielenie żołnierzy inwalidów do pomocy wymusztrowania ludzi.
 
 
Boniecki; Uruski; – [Jaubert], Histoire de révolutions de Pologne, W. 1775 II 168; Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska, II; Kowecki J., Pospolite ruszenie w insurekcji 1794 r., W. 1963; Skałkowski A., Z dziejów insurekcji 1794 r., W. 1926; – Akty powstania Kościuszki, III; Koledzy Kościuszki w Korpusie Kadetów, Fragmenty, Oprac. A. M. Skałkowski, P. 1928; Spis osób, które uczestniczyły w działaniach wojennych Kościuszki 1794 r., Oprac. B. T[wardowski], P. 1894; Vol. leg., VIII 335; – „Thornische Wöchentliche Nachrichten” 1771 s. 186, 202; – AGAD; BOZ 1329 s. 97–8, Akta Grodz. Różań., nr 40 s. 231; B. Jag.: rkp. nr 3049 s. 206, 216, 323, nr 3050 s. 46, 154; B. Kórn.: Gazety pisane, bez sygn.; B. Narod.: rkp. 2997 k. 38–9; B. Krasińskich w W.: rkp. 3924 k. 59v., 62v., 63, 42v., 45 (w odpisach autora).
 
                                                                                                                                                                                                                             Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 

Michał Franciszek Stachowicz

1768-08-14 - 1825-03-26
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.