INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Fabrycy Banfi      Cortile del palazzo di Brera, 1844 - dziedziniec Pałacu di Brera, w Mediolanie - grafika z Wikimedia Commons.

Fabrycy Banfi  

 
 
1579 - 1658-12-28
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Banfi Fabrycy (1579–1658), jezuita, Włoch. Wstąpił do zakonu w r. 1595; przez kilkanaście lat był przełożonym w różnych kolegjach włoskich, 5 lat prowincjałem, w r. 1640 w lipcu przybył do Polski jako wizytator prow. Litewskiej, od r. 1643 został wizytatorem i prowincjałem polskim. Pierwszą, bardzo trudną i delikatną sprawą, którą wypadło mu załatwić, było zamierzone wstąpienie królewicza Jana Kazimierza do jezuitów. B., nie orjentując się z początku w polskich stosunkach i nie znając charakteru królewicza, popierał ten zamiar, wbrew ostrzeżeniu generała i oporowi spowiednika królewiczowego o. Leyera. Po wstąpieniu Jana Kaz. musiał znosić i łagodzić z niemałem swojem upokorzeniem pierwsze ataki gniewu Władysława IV. Działalność wewnętrzna B-go jako wizytatora i prowincjała była szeroka. Szczególną uwagę poświęcił najpierw szkołom. W r. 1645 wytknął pierwsze objawy upadku, a pozatem bardzo energicznie starał się przeszkodzić wdzieraniu się do prowincji ujemnych objawów sarmatyzmu szlacheckiego, a więc zamiłowania do picia, lenistwa duchowego, wygody, domatorstwa. Nowemi surowemi przepisami obwarował administrowanie folwarków. Chociaż nie przeszkodził dalszemu osłabieniu kulturalnej aktywności jezuitów polskich – działały tu także czynniki od woli ich niezależne – to przecież jego działalność stała się jednem z pierwszych ogniw długiego szeregu wysiłków, które uratowały w okresie politycznej anarchji polskie jezuickie prowincje od upadku. W r. 1646 wrócił do Włoch, był asystentem generała, umarł w Medjolanie 28 XII 1658.

 

Archiwum Centralne T. J. Italiae. Cat. Triennales, a. 1649, 1658; Historia 48, 44; tomy Lit. i Pol. z lat 1640–1646; Archiwum Prow. Małopolskiej, rkp. 234 i 244 (listy i memorjały do prowincji); Wiedeń. Bibl. Narodowa, rkp. 12027 (tamże memorjały); Wiedeń. Archiwum dworu (korespondencja w sprawie Jana Kazimierza); Załęski, Jezuici w Polsce, Lw. 1900– 1907, II i III; Bednarski, Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933, 34–35.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Jacek Ogiński

brak danych - 1684-02-24
hetman polny litewski
 
 

Aleksander Chodkiewicz

2 poł. XVI w. - 1626
wojewoda trocki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.