INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Feliks Daszyński     

Feliks Daszyński  

 
 
1863 - 1890-04-09
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Daszyński Feliks († 1890), publicysta, starszy brat Ignacego, po śmierci ojca znalazł się wraz z matką i bratem Ignacym w Stanisławowie, gdzie uczęszczał do gimnazjum. W mieście tym zetknął się D. z rodziną Władysława Dzwonkowskiego, dawnego emigranta z Królestwa, który działał był jeszcze razem z Edwardem Dembowskim i z kołem spiskowców z nim złączonych. Rodzina ta patriotyczna i inteligentna wywarła wpływ na Feliksa i Ignacego D-ich; tym bardziej, że w synu Dzwonkowskich, także Władysławie, znaleźli towarzysza. W gimnazjum Daszyńscy utworzyli kółko radykalno-patriotyczne. W r. 1880 na Zaduszki Feliks napisał wiersz skierowany przeciwko Habsburgom, a Ignacy odhektografował go i rozdał młodzieży na cmentarzu. Skutkiem tego Feliks został aresztowany i oskarżony. Sąd przysięgłych uwolnił D-go; przy ówczesnych stosunkach w Galicji sprawa ta pozornie drobna zaszkodziła jednak Daszyńskim. Wcześnie, bo jeszcze na ławie szkolnej, zajął się działalnością polityczną wśród młodzieży, za co wydalono go ze szkół i oddano pod sąd, który go jednak uwolnił. Miał on duży wpływ na Ignacego aż do swojej śmierci. Po wyjściu ze szkoły oddziaływał na młodzież wyższych zakładów naukowych we Lwowie, a głównie na studentów Politechniki. W końcu r. 1885 udał się do Zurychu, gdzie wstąpił na wydział przyrodniczy uniwersytetu i zajął się gorliwie nauką. Tam też nawiązał stosunki z polską emigracją socjalistyczną w osobach Mendelsona, Dębskiego i Jankowskiej i wszedł do organizacji zagranicznej »Proletariatu«. Prócz pracy w dziedzinie przyrodoznawstwa dużo czytał w zakresie nauk społecznych. Napisał trzy rozprawy, z których jedna zaginęła. Główną z nich była rzecz o narodowości, w której, zastanawiając się kolejno nad czynnikami tworzącymi narodowość, wykazywał, że żaden czynnik, nie wyłączając języka, nie tworzy jej sam i że dlatego o narodowości nie może rozstrzygać czynnik obiektywny, lecz wyłącznie subiektywny, tzn. wewnętrzne poczucie przynależności do tego czy innego narodu. Następnie wykazywał wielką rolę czynnika narodowego, zaznaczając jednak, że w społeczeństwach zróżniczkowanych w odrębnych warstwach społecznych obok solidarności narodowej w pewnych dziedzinach występują z konieczności w innych antagonizmy. Wywody swoje D. ilustrował przykładami historycznymi. Praca ta wykazała w nim zdolnego publicystę, opierającego swe wywody na podstawach naukowych. Również zaczął tłumaczyć na język polski dzieło Har. Höffdinga pt. »Psychologia«. Przetłumaczył jego dwie części, trzecią przetłumaczyła żona jego, Zofia z Poznańskich. Za granicą oddziaływał na młodzież polską, kształcącą się w wyższych zakładach naukowych w Szwajcarii, zasilał też niektórymi artykułami »Przedświt«, wówczas popularne pismo socjalistyczne dla robotników, i » Walkę Klas«, przeznaczone dla inteligencji. D. cierpiał na chorobę płuc i zmarł w r. 1890 w Davos, nie skończywszy nawet lat 30. Prace jego wydrukowane zostały w broszurze pt. Trzy rozprawy (Paryż 1891).

 Ludwik Kulczycki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Ignacy Daszyński

1866-10-26 - 1936-10-31 marszałek sejmu II RP
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Feliks Kon

1864-05-30 - 1941-07-28
publicysta
 

Feliks Starzyński

1864-05-03 - 1945-08-21
rolnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.