INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ferdynand Fabian Plater  

 
 
1678? - 1739-07-22
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Plater Ferdynand Fabian h. własnego (1678?–1739), marszałek nadworny litewski. Był synem Jana Andrzeja (zob.) i Ludwiki Marii z Grothusów, bratem Jana Ludwika (zob.). W r. 1713 (8 VIII) otrzymał podkomorstwo inflanckie, w r. 1718 podkomorstwo wiłkomierskie i z tym tytułem podpisał w r. 1733 elekcję Stanisława Leszczyńskiego (wg Konarskiego). Jeśli tak było istotnie, wkrótce porzucił Stanisława na rzecz elektora saskiego Fryderyka Augusta II, stając się jednym z jego bardziej aktywnych zwolenników. Jak stwierdzał świadek ówczesnych wydarzeń, P. «biegał do Saxonii z denuncjacją [wyboru Augusta III] i uchwycił cokolwiek». Jako podkomorzy wiłkomierski podpisał w Warszawie 6 I 1733 pakta konwenta i datowane w Tarnowskich Górach 6 I 1734 zaprzysiężenie paktów przez Fryderyka Augusta II. Występował wtedy jako rezydent «ad latus», deputat do sądów konfederackich, paktów konwentów i witania elekta na granicy. Obradująca w styczniu 1734 walna rada konfederacji warszawskiej powołała go na konsyliarza konfederacji. W czasie obrad walnej rady z początkiem 1735 r. zabierał głos 5 III, dziękując za otrzymane 27 I t. r. łowczostwo litewskie. Wziął następnie udział w czerwcowych obradach konfederatów warszawskich, w czasie których miano przygotować sejm pacyfikacyjny. Posłował z woj. wileńskiego na wrześniowy sejm pacyfikacyjny 1735 r. obradujący w Warszawie i zabrał głos w dn. 26 X. Dn. 31 III 1739 został marszałkiem nadwornym litewskim. Posiadał dobra Kurkle w pow. wiłkomierskim oraz starostwo jodkańskie w pow. trockim. P. zmarł (wg Konarskiego) 22 VII 1739 i został po trzydniowych uroczystościach pogrzebowych pochowany 8 II 1740 w kościele Misjonarzy w Wilnie.

Z małżeństwa z Jadwigą Elżbietą z Platerów (zm. 1754), córką woj. inflanckiego Fabiana (zob.), wdową po pułkowniku Zygmuncie Erneście Bandymirze i po Mateuszu Dowmoncie Siesickim, marszałku wiłkomierskim, P. nie zostawił potomstwa. Majątek P-a odziedziczył bratanek Jan Ludwik (zob.) i jego żona, a zarazem bratanica P-a, Emerencjanna Ludwika, córka Aleksandra Konstantego.

 

Estreicher, XXIV; Szwedowska J., Muzyka w czasopismach polskich XVIII wieku. Okres saski 1730–64, Kr. 1975; Konarski Sz., Platerowie, Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., IV; Niesiecki; Uruski; Żychliński; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Vol. leg., VI 637, 640, 646; – AGAD: Arch. Radziwiłłów, Dz. VI, Sigillata Metryki Lit. nr 1154, Arch. Platerów z Antuzowa sygn. 10, Metryka Lit. Ks. Wpisów 167 k. 97, 21 (wg summariusza w AGAD); B. Ossol.: rkp. 348; Zakł. Hist. Powsz. Nowożytnej Inst. Hist. UJ: Polan-Haraschin E., Konfederacja warszawska 1733–1736, Kr. 1980 s. 47, 66, 103, 138 (mszp. pracy magisterskiej).

Andrzej Link-Lenczowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan Ludwik Plater

2 poł. XVII w. - 1736 wojewoda inflancki
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Bielicki

1656-05-16 - 1718-06-17
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.