INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ferdynand Jakub Obtułowicz      Ferdynand Obtułowicz, wizerunek na podstawie fot. opubl. w 1912 r.

Ferdynand Jakub Obtułowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Obtułowicz Ferdynand Jakub (1851–1912), lekarz higienista, społecznik, prezes Tow. Higienicznego we Lwowie, radny m. Lwowa. Ur. 1 I w Żywcu, był synem Jakuba i Józefy ze Staszkiewiczów. W r. 1866 rozpoczął naukę w Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Medycynę studiował w Krakowie, uzyskując w r. 1874 stopień doktora medycyny. Podczas studiów napisał 3 rozprawy niedrukowane, wyróżnione nagrodą Tow. Wzajemnej Pomocy Uczniów UJ. Uzupełniał wykształcenie w zagranicznych uniwersytetach. Po powrocie został mianowany sekundariuszem w oddziale chirurgicznym Szpitala Św. Łazarza w Krakowie, a pod koniec 1875 r. objął obowiązki asystenta kliniki chorób skórnych i wenerycznych u Antoniego Rosnera. Po 3 latach pracy i złożeniu wymaganego przepisami egzaminu administracyjnego został w październiku 1878 lekarzem pow. Turka. Pracował następnie na tymże stanowisku w Buczaczu, a od r. 1901 do śmierci we Lwowie. W r. 1891 był referentem sanitarnym pow. lwowskiego. Położył duże zasługi w zakresie podniesienia stanu sanitarnego Galicji, w wyniku czego miasta Buczacz i Jazłowiec mianowały O-a swym obywatelem honorowym. Za jego głównie staraniem zniesiono w Galicji rozpowszechniony dawniej system szczepienia ospy z dziecka na dziecko i założono krajowy instytut wyrobu limfy. Mianowany lekarzem sądowym, z zamiłowaniem oddawał się badaniom naukowym w tej dziedzinie. Prowadził praktykę prywatną i sądowo-lekarską. Pełnił szereg funkcji społecznych. Był prezesem Tow. Higienicznego we Lwowie, przez ostatnie 3 lata wiceprezesem Tow. Lekarzy Galicyjskich, skarbnikiem związku lekarzy rządowych galicyjskich od chwili jego powstania, członkiem komisji sanitarnej, radnym m. Lwowa. Brał udział we wszystkich zjazdach i kongresach lekarskich polskich i wielu zagranicznych. W uznaniu zasług rząd nadał O-owi wiele odznaczeń, m. in. Krzyż Kawalerski Orderu Franciszka Józefa (1908).

O. ogłosił ponad 45 prac z higieny, medycyny sądowej, epidemiologii i chorób skórnych, głównie w „Przeglądzie Lekarskim”, „Przeglądzie Higienicznym”, „Dwutygodniku Medycyny Publicznej”, „Nowinach Lekarskich”. Były to m. in.: Czy zachodzi różnica i jaka, między rowkami skórnemi pochodzącemi od ściśnienia szyi postronkiem dokonanego na żywym, a na trupie? („Dwutyg. Med. Publ.” 1877), O wpływie chorób gorączkowych zakaźnych na rozwój wsteczny nowotworów („Przegl. Lek.” 1882), O dyfteryi (tamże 1886), prace o szczepieniu ospy za pomocą krowianki (tamże 1881, 1888), o opracowanym przez siebie kieszonkowym przyrządzie do szczepienia ospy (tamże 1896), o leczeniu kiły (tamże 1876, 1878), o leczeniu wiewiórowego zapalenia cewki moczowej (tamże 1878), o patologii zwężeń tchawicy i oskrzeli na tle kiłowym (tamże 1878), o epidemiach tyfusu wysypkowego w Galicji w ostatnim 10-leciu („Now. Lek.” 1890), o mechanizmie uwięźnięcia przepuklin („Przegl. Lek.” 1875), o znaczeniu wynaczynień (tamże 1898), o potrzebie nauczania higieny w szkołach średnich („Przegl. Higieniczny” 1905).

Zmarł 6 VIII 1912 we Lwowie, pochowany został 8 VIII tamże na cmentarzu Łyczakowskim. Pozostawił żonę, Stanisławę z Westfalewiczów, syna, Adama (zm. 1882), i 4 córki; z tego 3 zamężne: najstarszą za dr. Adamem Lewickim, komisarzem w Min. Spraw Wewnętrznych, drugą za dr. Anatolem Lewickim, lekarzem balneologiem, trzecią za dr. Władysławem Wróblewskim, dyrektorem syndykatu rolniczego.

 

W. Enc. Ilustr.; Kośmiński, Słown. Lekarzów; Leniek, Książka pamiątkowa Gimn. św. Anny, s. 244; – „Czas” 1912 nr 355 s. 3; „Dwutyg. Med. Publ.” R. 2: 1878 nr 20 s. 340; „Gaz. Lek.” 1912 nr 35 s. 1000; „Gaz. Lwow.” 1912 nr 180; „Lwow. Tyg. Lek.” R. 7: 1912 nr 32 s. 570, nr 34 s. 591–2; „Med. i Kron. Lek.” 1912 nr 34 s. 696; „Now. Lek.” 1912 nr 9 s. 568–9; „Przegl. Lek.” 1876 nr 52 s. 560; „Zdrowie” 1912 nr 9 s. 666; – Informacje z PAP w Żywcu i Dmytro Łogusza z Buczacza.

Teresa Ostrowska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca publikowane w kolejnych tomach PSB poprawki i uzupełnienia. 

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.