INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Florian Śrobski (właści. Florian ze Szrubska) h. Sulima  

 
 
1 poł. XV w. - 1482/1496
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Śrobski Florian właśc. Florian ze Szrubska h. Sulima (zm. po 1482 a przed 1496), podczaszy inowrocławski.

Był wnukiem Mikołaja Oporowskiego (zob.), synem woj. inowrocławskiego Bogusława Oporowskiego ze Służewa (zob.) i Katarzyny, córki kaszt. wiślickiego i star. przedeckiego Floriana z Korytnicy (zob.), po którym niewątpliwie odziedziczył swoje imię, bratankiem Piotra (zob.) i Władysława (zob.) Oporowskich. Jego rodzonymi braćmi byli: Jan Oporowski ze Służewa, kanonik (1445) i scholastyk (1452) włocławski (porzucił stan duchowny), oraz Mikołaj, skarbnik inowrocławski w r. 1480 (wcześniej zaciężny w wojnie trzynastoletniej). Do przyrodniego rodzeństwa Ś-ego, pochodzącego z drugiego małżeństwa jego ojca z Małgorzatą z Gruszczyc h. Poraj, zapewne siostrą Jana Gruszczyńskiego (zob.), literatura przedmiotu zalicza: Bogusława (Bogusza) z Ostrowa, sędziego inowrocławskiego (1486), Macieja Służewskiego (zob.), Zawiszę, studenta w Rzymie i u Guariniego w Ferrarze w l. 1448—9 oraz Uniw. Krak. (1451), Włodka, Jadwigę, od ok. r. 1462 żonę Mikołaja Borka z Osiecznej h. Napiwo. Do stryjecznych braci Ś-ego należeli: Andrzej (zob.) i Jan (zm. 1494, zob.) Oporowscy.

Działalność publiczna Ś-ego jest słabo udokumentowana ze względu na niezachowanie się średniowiecznych ksiąg ziemskich i grodzkich z obszaru woj. inowrocławskiego, gdzie dziedziczył dobra. Po raz pierwszy w źródłach pojawił się 10 VII 1470 z tytułem podczaszego inowrocławskiego, gdy wraz ze swymi braćmi rodzonymi i przyrodnimi oraz spokrewnionymi z nim Przybranowskimi h. Pomian ufundował prepozyturę w Służewie. Razem z m.in. swym bratem Bogusławem, wówczas cześnikiem inowrocławskim, był 15 X 1482 świadkiem dokumentu sądu ziemskiego inowrocławskiego, potwierdzającego zapis wiana i posagu Elżbiety, żony kaszt. kruszwickiego i podkomorzego dobrzyńskiego Jana Kościeleckiego, która była córką ówczesnego woj. inowrocławskiego Jana Oporowskiego, brata stryjecznego Ś-ego. Było to jego ostatnie wystąpienie w źródłach. Jako podczaszy inowrocławski został odnotowany także w spisie urzędników kujawskich, który można datować na l. 1480—4. Ś. zmarł po r. 1482, a przed r. 1496, kiedy Szrubsk (pow. inowrocławski, parafia Parchanie), z którego się pisał, należał już do jego syna Piotra.

Nieznaną z imienia żoną Ś-ego była siostra Jana Lubrańskiego h. Godziemba (zob.), bowiem 13 V 1505 ich syn Piotr, występujący po raz pierwszy jako podczaszy inowrocławski, został określony bratem ciotecznym nieznanej z imienia siostry Lubrańskiego. Drugi syn Ś-ego, Jan, także dziedziczył w Szrubsku. Dzięki małżeństwu z Anną, jedyną dziedziczką Mikołaja z Trutowa w ziemi dobrzyńskiej, wszedł w posiadanie tej wsi oraz części Ossówki. Był protoplastą Szrubskich, miecznika dobrzyńskiego Mikołaja i wojskiego dobrzyńskiego Piotra, występujących w 2. poł. XVI w.

 

Niesiecki, VIII; Paprocki; Urzędnicy, VI/1, 2; — Biliński A., Szlachta ziemi dobrzyńskiej za ostatnich Jagiellonów, W. 1932 s. 187; Pietras T., Oporowscy herbu Sulima. Kariera rodziny możnowładczej w późnośredniowiecznej Polsce, Ł. 2014; Szybkowski S., Kujawska szlachta urzędnicza w późnym średniowieczu (1370—1501), Gd. 2006; tenże, O kilku koligacjach Oporowskich herbu Sulima, „Studia z Dziej. Średniowiecza” T. 12: 2006 s. 299—305; tenże, Stanisław Bużeński i Maciej ze Służewa. Z badań prozopograficznych nad personelem kancelarii króla Kazimierza Jagiellończyka, w: Memoria viva. Studia poświęcone pamięci Izabeli Skierskiej (1967—2014), Red. G. Rutkowska, A. Gąsiorowski, W.—P. 2015 s. 682—6; tenże, Studia z genealogii i prozopografii polskiej szlachty późnośredniowiecznej, Gd. 2003 s. 122—5; tenże, Zbrojna „familia” starosty malborskiego Macieja ze Służewa w 1498 r., „Studia z Dziej. Średniowiecza” T. 16: 2011 s. 246—7; — AGAD: Księgi grodzkie brzeskie, ks. 10 k. 81, Metryka Kor., ks. 14 k. 32—2v, 212; Arch. Diec. we Włocławku: Włocławskie księgi biskupie, ks. 1 k. 47, 116v.

 

Sobiesław Szybkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.