INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Billewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Billewicz Franciszek (1820–1878), działacz społeczny, więzień stanu. Młodszy syn Jana B-a, prezydenta sądu powiatowego rosieńskiego, i Tekli z Syrjatowiczów. Urodzony w maj. Stefaniszkach, pow. szawelskim na Żmudzi. Po naukach, odbytych w szkołach w Krożach na Żmudzi i w Mitawie, objął gospodarstwo u swojej matki-wdowy w jej majątku Skorojtyszki, pow. rosieńskim. W r. 1847 pojął za żonę Kunegundę Piłsudską, wnuczkę Ignacego, ostatniego piwniczego litewsk., a córkę Ludwika i Urszuli Billewiczówny, marszałkówny rosieńskiej, stryjecznej siostry Franciszka B-a. Człowiek prawy i altruista, jeszcze przed urzędowem uwłaszczeniem włościan skasował u siebie pańszczyznę, zaś w r. 1862 hojnie obdarował ich ziemią, tworząc zamożne siedziby chłopskie, na co poświęcił większą część odziedziczonych po matce dóbr Skorojtyszek. Powołany w r. 1858 przez współpowietników na prezesa sądu powiat. rosieńskiego, zyskał powszechny szacunek, co też przyczyniło się do aresztowania go w lutym 1863 r., uwięzienia w twierdzy dyneburskiej i po kilku miesiącach zesłania w trybie administracyjnym bez sądu do Czembaru w gub. penzeńskiej. Towarzyszyli mu w drodze i na miejscu zesłania: żona z jedynaczką, nieletnią córką Urszulą, i nie chcący opuścić swego pana kucharz Jan Harasimowicz. W Czembarze zaprzyjaźnił się z również wygnanym Łuszczewskim, ojcem Deotymy, która uczyła Urszulę. W r. 1867 pozwolono mu na zamieszkanie w Mitawie i po kilku latach na powrót do Skorojtyszek (nieskonfiskowanych jako własność matki). Tu też stracił żonę, (zmarła 8 XII 1877) i w rok po niej 1 XI 1878 r. sam zeszedł do grobu. Córka Urszula wyszła zamąż za Leona Kontryma, wybitnego rolnika i obywatela w Skorojtyszkach, gdzie też zm. 5 IX 1906 r.

 

Rodowód Billewiczów h. Mogiła, Pamiętniki J. Gieysztora, Wil. 1913, I 229 i 380–381, napisy na nagrobkach w Szydłowie na Żmudzi.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 

Franciszek Ksawery Lampi

1782-01-22 - 1852-07-22
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wojciech Grochowski

1823-04-05 - 1876-01-11
pedagog
 

Kazimierz Lipiński

1857-06-10 - 1911-09-11
przemysłowiec
 
 

Jakub (Jakób) Antonini

1792-11-29 - 1854-11-05
pułkownik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.