INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Gajewski (z Błociszewa Gajewski) h. Ostoja      Elekcya w Polu Oyczystym ... - Poznań, 1738 - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - sygnatura: BJ St. Dr. 220252 III - źródło kopii cyfrowej: jbc.bj.uj.edu.pl - rubrykacja iPSB.

Franciszek Gajewski (z Błociszewa Gajewski) h. Ostoja  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gajewski Franciszek z Błociszewa h. Ostoja (1675–1733), kasztelan konarsko-kujawski. Syn Łukasza, kasztelana santockiego, i Elżbiety Kuczborskiej. Z województwem poznańskim podpisał obiór Augusta II. W r. 1700 brał udział w poselstwie Rafała Leszczyńskiego do Turcji, a uczestniczył i w innych legacjach, jak np. do Francji. Sejmik średzki 21 V 1704 wysłał go wraz z innymi na zjazd elekcyjny do Warszawy. Był stronnikiem Leszczyńskiego, z którego żoną był spokrewniony przez swą babkę. T. r. 2 XII sejmik kościański delegował go wraz z Ponińskim, starostą babimojskim, do Karola XII, a 15 XII sejmik średzki wyznaczył na jednego z rotmistrzów mających strzec granic województw wielkopolskich. Starostwo kościańskie nabył od Gurowskiego za 121.000 zł. za konsensem król. z 28 XI 1720. Kasztelanem konarsko-kujawskim został w r. 1730. Był deputatem na Trybunały Piotrkowskie. W r. 1729 nabywszy miasto Wolsztyn potwierdził jego ludności luterskiej dawny przywilej, zaś w r. 1732 dwukrotnie gościł w nim Augusta II, od którego wyjednał dla tego miasta przywilej na 4 nowe jarmarki. Umarł w Wolsztynie 20 V 1733 i pochowany został w Czaczu. Żona jego Wiktoria Chojeńska odstąpiła w r. 1738 starostwo kościańskie synowi Antoniemu.

 

Boniecki; Cieplucha, Z przeszłości ziemi kościańskiej, Kościan 1930; Zakrzewski Z. ks., Z dziejów Wolsztyna i okolicy, Leszno 1932; Słowicki Ł. S., Heroica poesis, Praga 1726; Lib. mort. Czacz; Lauda średzkie, rkps Bibl. Raczyń. 231 p. 83, 90, 93; Inscr. Posn. 1180, f. 137 v; 1182, f. 2; 1191, f. 237 v; 1210, IV f. 148 v; 1289 f. 117.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.