INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Grabowski h. Pobóg  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabowski Franciszek h. Pobóg (1750–1836), prawnik, senator wojewoda Król. Pol. Syn Zygmunta, podsędka ciechanowskiego, i Barbary z Młodzianowskich. W r. 1787 został miecznikiem przasnyskim, w r. 1790 podstarościm krasnostawskim. Podkomorzym krasnostawskim obrany w r. 1793, otrzymał nominację królewską na podkomorstwo w marcu 1794 r. Zawód prawniczy rozpoczął G. od palestry lubelskiej. Był mecenasem, a następnie deputatem na Trybunał Koronny. Znawca prawa polskiego był sumiennym i uczciwym prawnikiem i dobrym mówcą.

W r. 1809 z chwilą powołania Rządu Centralnego z siedzibą w Lublinie, G. wszedł do niego jako radca Wydziału Sprawiedliwości. Po przyłączeniu Galicji Zachodniej do Księstwa Rada Stanu powiększona została o 3 radców, przedstawicieli nowo wcielonych ziem. G. wysunięty został na to stanowisko przez niedawnego zwierzchnika, byłego prezesa Rządu Centralnego, S. Zamoyskiego, z którym łączyły go bliższe stosunki. Dekretem z 27 I 1810 r. mianowany radcą stanu, we wrześniu t. r. wszedł do Sekcji Sprawiedliwości Rady Stanu. G. wnosił do służby publicznej poza głębokim doświadczeniem prawniczym bezkrytyczne przywiązanie do praw i tradycji polskich, zabarwione pewnym partykularyzmem małopolskim. Zwłaszcza tkwiło w nim głęboko zakorzenione przeświadczenie, że wszelkie przywileje stanowe są słuszne, że w obronie ich należy występować i walczyć. W opozycji, jaka w powiększonym Księstwie Warsz. wzmogła się jeszcze przeciw Kodeksowi Napoleona, G. wysunął się na jedno z przodujących miejsc. Reprezentował nieprzejednane stanowisko zamożnego ziemiaństwa małopolskiego, które obawiało się wszelkiego nowatorstwa, zwłaszcza w kwestii włościańskiej. Po śmierci S. Małachowskiego G. należał do najpoważniejszych przeciwników ministra sprawiedliwości Łubieńskiego, zaznaczając wielokrotnie swoje odmienne stanowisko na posiedzeniach Rady Stanu.

Z chwilą upadku Księstwa Warsz. i zagrożenia Kodeksu Napoleona G. znalazł się wśród tych, którzy domagali się natychmiastowego zniesienia ustawodawstwa francuskiego i wykazywali gorliwie jego braki, zwłaszcza w dziedzinie prawa małżeńskiego i spadkowego. W r. 1814 G. powołany do sekcji sądowej Komitetu Cywilnego Reformy stał się w niej razem z J. K. Szaniawskim wyrazicielem poglądów reakcyjnych, głosząc konieczność zniesienia Kodeksu Napoleona i postępowania sądowego francuskiego i zastąpienia ich do chwili opracowania nowego kodeksu przez statut litewski i dawną procedurę polską.

W czerwcu 1815 r. jednocześnie z ogłoszeniem „Zasad” przyszłej konstytucji Królestwa wszedł do Komitetu Konstytucyjnego (pod przewodnictwem T. Ostrowskiego) jako jeden z jego 5-ciu członków, świeżo mianowany senatorem kasztelanem Królestwa (20 V 1815 r.). Jednocześnie jako członek departamentu najwyższej sądowej instancji zajął się G. organizacją nowego sądu najwyższego. We wrześniu 1815 r. powołany został na przewodniczącego komisji magistratur sądowych i w tym charakterze wziął udział w opracowaniu obszernego projektu statutu organicznego sądownictwa. Duża aktywność, jaką wykazywał G. w okresie przejściowym l. 1813–5, nie osłabła w epoce Król. Kongres. Od października 1817 r. do sierpnia 1818 r. był członkiem deputacji proceduralnej, wyłonionej przez Komisję Prawodawczą. W październiku 1820 r. wszedł do deputacji mającej przygotować kodeksy narodowe, a po ustąpieniu J. Wybickiego został jej przewodniczącym. W deputacji tej, która rozwiązana została dopiero po wybuchu powstania listopadowego, G. występował jako zwolennik prawa narodowego. Jego konserwatywne projekty godziły niejednokrotnie w zasady głoszone przez konstytucję Królestwa i spotykały się ze zdecydowanym sprzeciwem kolegów. Śladem działalności deputacji jest szereg projektów do kodeksu cywilnego, ogłoszonych drukiem pod nazwiskiem G-ego. W r. 1825 G. mianowany został senatorem wojewodą (13 VI). W lutym 1826 r. powołano go do komitetu śledczego, ustanowionego przez w. ks. Konstantego w sprawie Seweryna Krzyżanowskiego, Wojciecha Grzymały i in.

G. jako ultrakatolik, klerykał, a jednocześnie przedstawiciel polityki ugodowej i lojalnej w stosunku do Rosji, znajdował się w trudnym położeniu, ilekroć zarysowywał się konflikt między interesami Kościoła i rządu. Tak np. na sejmie r. 1818 w mowie wypowiedzianej w senacie solidaryzował się ze stanowiskiem opozycyjnym episkopatu, aby zaraz potem przy głosowaniu opowiedzieć się za projektem rządowym. Śmielej już wystąpił na sejmie w r. 1825, popierając opozycję klerykalną i zwalczając projekt rządowy. Wybuch powstania listopadowego zaskoczył 80-letniego wojewodę, którego nic nie łączyło z ruchem rewolucyjnym. G. wziął wprawdzie udział w pierwszym posiedzeniu senatu rewolucyjnego 18 XII 1830 r. i wraz z innymi uznał powstanie za narodowe, ale już nazajutrz wycofał się z sali obrad i nie głosował za oddaniem dyktatury Chłopickiemu. Akt detronizacji Mikołaja, uchwalony 25 I, podpisał dopiero 30 IV 1831 r. Od obrad stronił, listownie usprawiedliwiając nieobecność swoją i syna Tomasza. Zmarł 10 III 1836 r. w dobrach swoich Osmolicach w Lubelskiem. Odznaczony był Orderem Orła Białego i Św. Stanisława. Żonaty z Teklą ze Stamirowskich, miał dwie córki i synów: Tomasza i Kazimierza.

 

Estreicher; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Boniecki; Uruski; – Bojasiński J., Rządy tymczasowe w Król. Pol., W. 1902 s. 31, 61, 130; Grynwaser H., Kodeks Napoleona, Wr. 1951; Konic H., Dzieje prawa małżeńskiego, Kr. 1903 s. 159, 162, 175–96; Manteufflowa M., J. K. Szaniawski, W. 1936; Mencel T., Feliks Łubieński, W. 1952; Przelaskowski R., Sejm warszawski, W. 1929; Rostworowski M., Rada ministrów, Kr. 1911 s. 43, 50; – Arch. Wybickiego, II; Diariusz Sejmu Król. Pol. 1818 r., W. 1818 I 94, 108; Diariusz Sejmu 1830–1 r., Wyd. M. Rostworowski, W. 1909–11; Diariusz Senatu 1830–1, Wyd. S. Pomarański, Kr. 1930, Arch. Kom. Hist., XIV; Korespondencja Lubeckiego, Wyd. S. Smolka, W. 1909 II–III; Koźmian K., Pamiętniki, P. 1858 II 294–8; Łubieński F., Pamiętniki, W. 1874 s. 217–24; Żywot T. Ostrowskiego, Paryż 1836 II 505–6; – „Kur. Warsz.” 1836 nr 80; „Gaz. Lwow.” 1836 nr 40; – B. Narod.: rkp. BOZ, 1814 II 587–8, 603–4, 633–4; – Wyciągi z protokołów Rady Stanu Ks. Warsz. oraz korespondencji F. Łubieńskiego i S. Potockiego z Brezą w odpisach u T. Mencla.

Maria Manteufflowa

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Konstanty Porcyanko

1793 - 1841-11-11
chirurg
 

Joachim Józef Lelewel

1786-03-21 - 1861-05-29
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.