INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Ksawery Christiani     

Franciszek Ksawery Christiani  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Christiani Franciszek Ksawery (1772–1842), syn Jana i Barbary z Prakeszów, urodził się 4 XI w Pfaffendorf (?) w Dolnej Austrii. W styczniu 1790 r. wstąpił do wojska austriackiego, skąd po otrzymaniu dymisji przeszedł w r. 1792 do dyrekcji dróg państwa austriackiego. Dzięki okazanym zdolnościom i pracowitości awansował bardzo szybko aż do stopnia adiunkta dyrekcji budowy dróg włącznie. Pracując na terenie dawnej Galicji w okolicach Jasła i Dukli, nawiązał stosunki z okoliczną szlachtą, która później przyczyniła się do szybkiego awansu Ch-go. W r. 1819, na skutek starań hr. Małachowskiego z Końskich, został mianowany dyrektorem generalnym dróg i mostów Królestwa Polskiego. W czasie swej służby w Królestwie odznaczył się jako dobry i sprężysty administrator. Oprócz licznych i wysokich orderów otrzymywał duże nagrody pieniężne. Dzięki pozyskaniu specjalnych względów w. ks. Konstantego Ch. oprócz kierownictwa nad budową dróg w Królestwie zajmował się także projektowaniem dróg w Rosji. W r. 1827 został powołany na członka Rady Politechnicznej, zajmującej się organizacją Instytutu Politechnicznego w Warszawie. Ponadto był członkiem Tow. Nauk. w Krakowie oraz Tow. Nauk. Uniwersytetu i Akademii Medyko-Chirurgicznej w Wilnie. Po upadku powstania listopadowego został zaliczony do Rosyjskiego Korpusu Inżynierów dróg i mostów w stopniu generała. Zmarł w Warszawie 7 VI 1842.

W czasie powstania listopadowego Ch. ofiarował Królewskiemu Uniwersytetowi w Warszawie zbiór minerałów składający się z 2462 okazów. Ogłosił drukiem: Rzut oka na ilość od 1819 do końca roku 1834 zbudowanych i do ukończenia lub rozpoczęcia pozostałych dróg bitych w Królestwie Polskim; Prawidła do ułożenia i sprawdzenia anszlagów na budować się mające drogi, groble, mosty itd. (W. 1819); Wzory do szarwarków; Nauka praktyczna dla konduktorów.

 

Enc. Org.; Rodkiewicz A., Pierwsza Politechnika Polska, Kr. 1904; Bieliński J., Królewski Uniwersytet Warszawski; Arch. Skarbowe W., akta Kom. Emerytalnej nr 995, XII/III C. 78; Arch. Akt Dawnych W.: akta Rady Administracyjnej nr 3011, 2556, akta Heroldii nr 9303, akta Sekretariatu Stanu nr 79/1818, 135/1825, 104/1826, 156/1831, 269/1832, 82/1842.            

Adam Moraczewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.