INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Lanckoroński h. Zadora  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lanckoroński Franciszek h. Zadora (ok. 1645–1715), starosta stobnicki, oberszter piechoty. Starszy syn Pakosława Kazimierza (zob.) z linii włodzisławskiej i Anny z Dembińskich, podkomorzanki krakowskiej. W grudniu 1672 r. utworzył na polecenie wojewody krakowskiego stukonną chorągiew kozacką i na jej czele uczestniczył w kampanii chocimskiej do grudnia 1673 r. W r. 1674 brał udział w elekcji Jana III. W r. 1679 otrzymał starostwo budziszowskie, w 1683 stobnickie. Od t. r. mamy dalsze wiadomości o jego służbie wojskowej: jako podpułkownik regimentu pieszego gen. E. Łąckiego walczył pod Wiedniem, a następnie pod Parkanami. Przy zdobywaniu miasta Secsen 10 XI 1683 r. prowadził regiment do szturmu i został ciężko ranny tracąc nogę. Wkrótce wrócił jednak do służby; od 1 II 1685 r. objął dowództwo nad dużym regimentem ks. kurlandzkiego F. Kettlera, do którego przyłączono regiment Łąckiego. Jednocześnie sam został szefem małego oddziału po J. Wielhorskim (dowodzonego przez Kurtza). Brał udział w kampanii 1686 r. Za wstawiennictwem różnych sejmików otrzymał za zasługi na sejmie 1690 r. 50 000 zł na starostwie stobnickim. O dalszej jego służbie wojskowej brak bliższych wiadomości; jego regiment figurował w kompucie do r. 1696, po czym uległ likwidacji. W r. 1699 L. otrzymał list przypowiedni na chorągiew pancerną po W. Baworowskim, również wkrótce zlikwidowaną.

Później pełnił L. funkcje polityczne – przez sejmy 1699 i 1703 r. mianowany był komisarzem do sporu z Prusami o Elbląg. W czasie wojny północnej początkowo był stronnikiem Augusta II, w r. 1705 występował jako komisarz do rokowań ze Szwedami. Przeszedł na stronę Stanisława Leszczyńskiego, który w r. 1706 mianował go wojewodą krakowskim, urząd ten sprawował krótko (do 1709 r.). Wykazał znaczną zapobiegliwość w staraniu o tytuły i o powiększenie majątku. W r. 1694 starał się o kasztelanię wojnicką po F. Jordanie, ale nie otrzymał jej. W r. 1696 nabył od krewnego Hieronima Lanckorońskiego (zob.) dobra Żwaniec i Jagielnicę na Podolu, które przyłączył do dziedzicznych Brzezia i Włodzisławia, w r. 1698 otrzymał dzierżawę warzelni soli w Bochni i Wieliczce, w 1703 starostwo bocheńskie. Zmarł w 1715 r. Żonaty z Jadwigą Morsztynówną, córką Władysława, star. kowalskiego, miał synów: Wawrzyńca (zm. 1751), Józefa (1692–1726), kolejno starostów stobnickich, Józefa, konsyliarza konfederacji tarnogrodzkiej.

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; Uruski; – Feldman J., Polska w dobie wielkiej wojny północnej 1704–1709, Kr. 1925; – Acta Hist., VI; Sarnecki K., Pamiętniki z czasów J. Sobieskiego, Wyd. J. Woliński, Wr. 1958; Tarnowski B., Spis rycerstwa polskiego pod Wiedniem, P. 1883; Vol. leg., VI 32, 56; Wimmer J., Materiały do zagadnienia organizacji i liczebności armii kor., Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1962–3 VIII cz. 1, IX cz. 1.

Jan Wimmer

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.