INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Piasecki (w zakonie Wacław od św. Franciszka)      Girard - Nauki, Czyli Kazania Na Parafie. T. 4 - tłum. Franciszek (Wacław) Piasecki - Warszawa 1799 - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment strony tytułowej - rubrykacja iPSB.

Franciszek Piasecki (w zakonie Wacław od św. Franciszka)  

 
 
1739-09-26 - 1785-03-16
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piasecki Franciszek, w zakonie Wacław od św. Franciszka (1739–1785), pijar pedagog, tłumacz. Ur. w Dąbrowie w diec. krakowskiej 26 IX 1739 (wg Viñasa w r. 1740), wstąpił do pijarów 1 IX 1754. Po ukończeniu nowicjatu uczył w infimie w Podolińcu w r. szk. 1756/7, w r.n. studiował humaniora w Rzeszowie, a w l. 1758–60 logikę i filozofię w Międzyrzeczu. W l. 1760/61–1762/3 uczył w Łowiczu, kolejno w klasach: infimie, gramatyce, syntaksie, na następne dwa lata został skierowany do pijarskiego studium teologicznego w Krakowie. Po jego ukończeniu uczył przez rok retoryki w Piotrkowie. Wyróżniał się talentem oratorskim i zdolnościami w dziedzinie nauk humanistycznych, został więc wyznaczony do nauczania nowicjuszy pijarskich w Międzyrzeczu (1768, 1774) i Podolińcu (1768/9–1773). W przejętym po jezuitach kolegium łomżyńskim pracował jako «pater spiritualis» w l. 1775–7. W r. 1777 został przełożonym kościoła szpitalnego w Łomży w związku z objęciem stanowiska teologa diecezjalnego i kierownika rekolekcji dla kleru diecezjalnego z sześciu okolicznych dekanatów diecezji płockiej. Do tej pracy został zaproszony przez bpa płockiego Michała Poniatowskiego i w związku z nią przetłumaczył z francuskiego „Nauki czyli kazania na parafie ks. Girarda…” (W. 1783 i n., Wyd. 2. W. 1798–9), których teksty były przeznaczone dla ludu wiejskiego. Od r. 1781 był superiorem w Łomży. P. chorował na gruźlicę i z tej przyczyny trzykrotnie miał dłuższe przerwy w pracy nauczycielskiej (cały r. szk. 1766/7, 1769, 1774).

P. przetłumaczył na łacinę pięć prac pijara Antoniego Wiśniewskiego i wydał pt. „De vera felicitate” (W. 1775 I–II). Publikacja zawiera przekłady wydanych jeszcze za życia Wiśniewskiego rozpraw: „Rozmowy filozoficznej z etyki o uszczęśliwieniu człowieka w życiu”, „Rozmowy filozoficznej o boskich… przymiotach”, „O nieśmiertelności duszy”. Nazwisko P-ego jako wydawcy i tłumacza nie jest w druku wymienione, ale źródła pijarskie wyraźnie na niego wskazują. Zapewne przedmowę «ad lectorem» pisał również P., nie zaś Wiśniewski. W stosunku do polskiego tekstu rozpraw wprowadzono wiele zmian, z których przynajmniej część musi pochodzić od P-ego. Dwa teksty ogłoszone w drugim tomie „De vera felicitate” są przełożone z nie istniejących już rękopisów i dlatego trudno ustalić zakres zmian wprowadzonych przez P-ego jako wydawcę. W r. 1785 stan zdrowia P-ego znacznie się pogorszył; P. wyjechał leczyć się do Warszawy i tu zmarł 16 III t.r.

 

Estreicher; Podr. Enc. Kośc.; Bielski, Vita et scripta; Picañyol L., Rerum Latinarum scriptores ex Ordine Scholarum Piarum, Romae 1956; Viñas, Index bio-bibliographicus; – Dzierżanowski K., Krótka wiadomość o szkole łomżyńskiej, „Bibl. Warsz.” 1861 t. 1 s. 635, 638; – Arch. PAN: Materiały L. Chmaja, sygn. III–76 teka 39; Arch. Pijarów w Kr.: Matricula nr 346; B. Jag.: rkp. 5507.

Rafał Leszczyński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.