INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Stanisław Szahin (Sokół Szahin)  

 
 
2 poł. XVIII w. - po 1810
 
Biogram został opublikowany w XLVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2009-2010.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szahin (Sokół Szahin) Franciszek Stanisław Bonifacy, pseud.: Franciszek Sokół-Szahin, człowiek utraconego wzroku (zm. po 1810), poeta.

Ur. w rodzinie szlacheckiej pochodzenia ormiańskiego.

S. był zawodowo związany prawdopodobnie z Uniw. Wil. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Wilna w 1. dekadzie XIX w. Był autorem wierszy, głównie okolicznościowych, które wydawał tamże w postaci druków ulotnych, tzw. wolantów. Sporadycznie drukował także w czasopismach („Gaz. Warsz.” 1802 nr 52, dod.). Wszystkie utwory sygnował proprionimem «Franciszek Sokół-Szahin, człowiek utraconego wzroku», co zdaje się świadczyć o doznanym kalectwie. Jego twórczość w niewielkim stopniu została odnotowana przez Karola Estreichera; większość ocalałych druków znajduje się w Bibliotece Uniw. Łódz. Do pierwszych druków ulotnych S-a należą zapewne: Do Jaśnie Wielmożnego Imci Księdza Jana Nepomucena Korwin Kossakowskiego, biskupa wileńskiego... (b.m.r.w.) oraz Do Jaśnie Wielmożnego hrabi Aleksandra Chodkiewicza, starosty [...] oda (b.m.r.w.). Prawdopodobnie jego wierszem Do Najjaśniejszego Aleksandra I [...] wiernopoddany (z muzyką kompozytora wileńskiego Naymałowskiego) przywitano cara w r. 1802 w wileńskiej sali ratuszowej. Teksty te weszły w skład jedynego tomiku poetyckiego S-a pt. Muza polska... (Wil. 1804). Pojedyncze wiersze z tego wydania zostały przełożone na język litewski przez współczesnych S-owi poetów polsko-litewskich: Dionizego Paszkiewicza, Antoniego Klementta i Józefa Rupejkę. Sparafrazowany wiersz Chłopek stał się pieśnią, popularną w XIX w. wśród litewskojęzycznej ludności wiejskiej (lit. Giesmč mužikčlio, druk w: Chodźko J., Jonas isz Swisloczes, krominikas wędrawois..., Wil. 1823). Prawdopodobnie pozostałe wolanty zostały wydane już po r. 1804: Bajki (b.m.r.w., z Elegią z okoliczności upadku sławnego Moreau, generała francuskiego), Elegia na śmierć Jaśnie Wielmożnej Eleonory Wołłowiczowej, starościny ugińskiej etc. (b.m.r.w.), Epigrammata (b.m.r.w., z wierszem Poema opiewające bitwę i śmierć Władysława III, króla polskiego i węgierskiego z Amuratem III, sułtanem tureckim pod Warną r. 1444) oraz Poema opiewające bitwę i zwycięstwo pod Wiedniem nad Turkami i Karą Kiu Perlim, wezyrem-azem przez Polaków pod sprawą Jana III, króla polskiego... (b.m.r.w.). W r. 1807 opublikował Wiersz liryczny z okoliczności ocalonego życia Wielmożnego Imć Pana Jędrzeja Śniadeckiego... (Wil.), jego jedyny datowany druk ulotny. Zapewne z t.r. pochodzi też wiersz Do Jaśnie Wielmożnego Imci Pana Jana Śniadeckiego [...] z okoliczności śmierci W. J. Pana Franciszka Smuglewicza... (b.m.r.w.), a z r. 1808 druk okolicznościowy Do Jaśnie Wielmożnego Imci Księdza Hieronima Strzemień Stroynowskiego, biskupa wileńskiego [...] z okoliczności wstąpienia Jego na katedrę wileńską (b.m.r.w.). Do ostatnich utworów S-a należy Wiersz z okoliczności śmierci Jaśnie Wielmożnego Imci Księdza Marcina Poczobuta [...] Uniwersytetowi ofiarowany dnia 1 marca 1810 roku (b.m.r.w.). S. zmarł po r. 1810, prawdopodobnie w Wilnie.

W małżeństwie z Teresą z Kostrzewskich miał

S. syna Antoniego (zob.).

Wiersze S-a tylko okazjonalnie były przedrukowywane w dziewiętnastowiecznych czasopismach (np. w „Dzienniku dla Dzieci” 1830 nr 33) i antologiach (I. Legatowicz „Kopa z naddatkiem bajek naszych pisarzy dla młodzieży płci obojej”, Wil. 1859; K. Bartoszewicz „Perły humoru polskiego”, Kr. 1892; tenże „Księgi humoru polskiego”, Pet. 1897). Nieco szersze prezentacje twórczości S-a przypadają na czasy współczesne (Hertz „Zbiór poetów pol.”; M. Nalepa „Między rozpaczą i nadzieją”, Kr. 2006). Litewskie tłumaczenia wierszy S-a (dokonane przez Dionizego Paszkiewicza) ukazały się w czasopiśmie „Garsas Amerikos Lietuviř” (1897 nr 27).

 

Estreicher w. XIX, Wyd. 2, I 84, V 312; Nowy Korbut, VI; PSB (Poczobut Marcin); – Brensztejn M., Dionizy Paszkiewicz pisarz polsko-litewski, Wil. 1934 s. 35, 97; Brzozowski J., Muzy w poezji polskiej, Wr. 1986; Bukowiec P., Dwujęzyczne początki nowoczesnej literatury litewskiej, Kr. 2008; Jackiewicz M., Literatura polska na Litwie XVI–XX w., Olsztyn 1993; Król-Mazur R., Miasto trzech nacji. Studia z dziejów Kamieńca Podolskiego w XVIII wieku, Kr. 2008; Miller A., Teatr i muzyka na Litwie, Wil. 1936; Nalepa M., „Takie życie dziś nasze, gdy Polska ustaje...”. Pisarze stanisławowscy a upadek Rzeczypospolitej, Wr. 2002; Prusiewicz A., Cmentarze kamienieckie (Przyczynki do genealogii obywatelstwa kamienieckiego), „Litwa i Ruś” 1913 z. 5 s. 96; Snopek J., Prowincja oświecona. Kultura literacka ziemi krakowskiej w dobie Oświecenia 1750–1815, W. 1992 s. 92; – Baliński M., Pamiętniki o Janie Śniadeckim, jego życiu prywatnym i publicznym i dziełach jego, Wil. 1865 I 475; Między rozpaczą i nadzieją. Antologia poezji porozbiorowej lat 1793–1806, Oprac. M. Nalepa, Kr. 2006; Hertz, Zbiór poetów pol., Ks. I, VI; – B. Jag.: rkp. 7033 IV t. 1 k. 68; B. Narod.: rkp. IV 9744.

Dariusz Kukuć

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.  

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.