INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Fryderyk Ludwik Kaufmann (Kauffmann)  

 
 
poł. XVIII - przed 1789
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kaufmann (Kauffmann) Fryderyk Ludwik (poł. XVIII w.), inżynier wojskowy, dyplomata (?), działacz ewangelicki. Dn. 20 XI 1765 r. w pierwszym komplecie oficerów Korpusu Kadetów mianowany podpułkownikiem i metrem matematyki. W r. n. ukazał się w przekładzie polskim jego Początek miernictwa wojennego dla szlachetnej młodzi Szkoły Rycerskiej (Tor. 1766) i z t. r. pochodzi, zdjęty przezeń na polecenie króla, plan Ogrodu Ujazdowskiego. Wykładał w szkole niedługo. Zapewne można go utożsamić z nie znanym z imienia Kauffmannem, który w r. 1772 został wysłany do Berlina jako sekretarz polskiego poselstwa; podczas długiej nieobecności na placówce posła Franciszka Kwileckiego w jego zastępstwie prowadził korespondencję dyplomatyczną i był nazywany chargé d’affaires (czerwiec 1772 – maj 1774). Od maja 1774 miejsce K-a zajął w Berlinie Bernard Zabłocki. Wróciwszy do kraju K. działał przede wszystkim w warszawskim zborze ewangelicko-augsburskim jako główny przedstawiciel ugrupowania szlachecko-wojskowego. Na synodzie w Lesznie w r. 1775 wszedł jako przedstawiciel szlachty do komisji opracowującej ustrój Kościoła. Po ugodzie sieleckiej w r. 1777 został asesorem powołanego w Warszawie dla obu denominacji wspólnego konsystorza. W sporach, jakie rozpaliły się w zborze warszawskim od r. 1778, był najbardziej nieustępliwym rzecznikiem «wojskowych» przeciw mieszczańskim zwolennikom zbliżenia z ewangelikami reformowanymi, pozyskawszy Stanisława Augusta, który wysłał go jako swego delegata (mandatariusza) na synody w Węgrowie w l. 1780 i 1782. W związku ze sporami wśród ewangelików w r. 1782 procesował się z księgarzem Michałem Gröllem. W aktach z owych czasów K. występuje jako szlachcic („urodzony”), podpułkownik j. k. mci, zamieszkały w Pałacu Karasiowskim. Jemu to przypisywane jest współautorstwo polemicznego pisma „Ausführliche Geschichte der Streitigkeiten, welche seit einigen Jahren in der Warschauer Gemeinde…” (1783) oraz „Kontrmanifestu na Manifest przeciwników”. W r. 1789 już nie żył. Dotychczas mylono go z Henrykiem Kaufmannem, zapewne jego synem, ur. 1752, kadetem Szkoły Rycerskiej w r. 1766.

 

Estreicher; W. Enc. Ilustr.; – Bańkowski P., Archiwum Stanisława Augusta, W. 1958; Kneifel E., Geschichte der Evangelisch-Augsburgischen Kirche in Polen, Niedermarschacht über Winsen (Luhe) 1962; Mrozowska K., Szkoła Rycerska, Wr. 1961; Otto L., Beitrag zur Geschichte der Evangelisch-Augsburgischen Gemeinde zu Warschau, W. 1882; Smend G., Die Synoden der Kirche Augsburgischer Konfession in Grosspolen, P. 1930; Szablowski J., Łazienki Królewskie. Widoki, plany, projekty, W. 1937 nr 35; – Mater. do dziej. Sejmu Czteroletniego, II; Mémoires du roi Stanislas Auguste Poniatowski, Leningrad 1924 II; Politische Correspondenz Friedrich’s des Grossen, Berlin 1908 XXXII; – AGAD: Sigillata 31 f. 47, Zbiór Popielów 393, 452; B. Czart.: rkp. 756, 757, 759, 960.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.