INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Gabriel Łuniewski     

Gabriel Łuniewski  

 
 
1820 - 1868-04-13
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łuniewski Gabriel (1820–1868), agent dyplomatyczny Rządu Narodowego w Rzymie. Ur. w Białej Podlaskiej, najmłodszy z 3 synów Jana Grzegorza i Agaty z Noszczyńskich (lub Nowoszyńskich). Uczęszczał do szkół w Białej i do Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, a następnie był na Podlasiu rządcą w dobrach Romanów rodziny Kraszewskich i prowadził ich interesy. W r. 1849 ożenił się z siostrą pisarza J. I. Kraszewskiego Anną, która zmarła po niewielu latach. Dzierżawił wtedy na Wołyniu majątek Połonkę; w r. 1855 nabył w tejże okolicy wieś Holczę (52 dusze). Zbierał podówczas materiały do rozprawy o kwestii włościańskiej. Zapadłszy poważnie na gruźlicę zlecił szwagrom sprzedaż majątku i w r. 1860 wyjechał za granicę. Kurował się w Meranie i Florencji. Latem 1861, bawiąc u wód w Iwoniczu, zorganizował tamże nabożeństwo za duszę J. Lelewela i A. Czartoryskiego, za co został ukarany grzywną 50 złr. Wrócił do Włoch we wrześniu t. r.

Wybuch powstania zaskoczył go w Rzymie. Z własnej inicjatywy wziął się do informowania Kurii papieskiej o prześladowaniu Kościoła w Polsce i starał się przeciwdziałać nominacji biskupów polskich przychylnych ugodzie z caratem. W czerwcu 1863 przybył do Krakowa z zamiarem poinformowania Rządu Narodowego (RN) o stanie sprawy polskiej na gruncie rzymskim. Dopiero po paru miesiącach został wezwany do Warszawy, gdzie przedłożył 8 IX memoriał sugerujący utworzenie w Rzymie agencji dyplomatycznej zależnej bezpośrednio od Wydziału Spraw Zagranicznych RN. Zwracał m. in. uwagę, że z poparciem Rzymu można by wciągnąć także kler galicyjski do udziału w organizacji narodowej. Odpowiedź rządu odwlekła się na skutek zamachu wrześniowego; dopiero 29 X R. Traugutt mianował Ł-ego, mimo jego wzdragania się, agentem RN w Rzymie. Zarazem zlecił mu pozyskanie J. I. Kraszewskiego na stanowisko kierownika politycznego prasy galicyjskiej z siedzibą w Krakowie. Bezowocne pertraktacje z Kraszewskim odwlekły wyjazd Ł-ego, który przybył do Rzymu 14 XII, wioząc m. in. adres RN do Piusa IX. Nie został oficjalnie uznany w Watykanie i nie uzyskał audiencji u papieża; materiały informacyjne o sprawach polskich przekazywał na ręce A. Franchi, sekretarza kongregacji dla spraw kościelnych nadzwyczajnych. RN wymawiał swemu agentowi bierność i bezczynność; zarazem zakazywał mu zajmować stanowisko w sprawie władzy świeckiej papieża. Zbliżywszy się w Rzymie do środowiska bazyliańskiego, Ł. usiłował zainteresować Warszawę sprawą beatyfikacji Jozafata Kuncewicza; tymczasem Traugutt kategorycznie odmówił wyłożenia funduszów na ten cel. Niechętnie odnieśli się do Ł-ego rzymscy zmartwychwstańcy, nie ufał mu też Hotel Lambert, który starał się go kontrolować przez narzuconego mu sekretarza T. Kalm-Podoskiego.

Ostatni raport Ł-ego do Warszawy nosił datę 28 V 1864. W tym czasie zajmował się Ł. głównie sprawami emigrujących księży polskich prześladowanych za udział w powstaniu. W lipcu t. r. odmówił podporządkowania się pełnomocnikowi RN za granicą J. Kurzynie i uznał misję swą za zakończoną. Rachunki z niej za czas do 30 VI złożył Izbie Obrachunkowej w Paryżu; wynikało z nich, że 2 500 franków wyłożył z własnej kieszeni na cele narodowe. Ani pieczęci, ani swego archiwum nie zgodził się oddać agentom Kurzyny. Coraz poważniej chory i pogrążony w długach, daremnie szukał zarobku jako korespondent prasy poznańskiej lub galicyjskiej. W końcu 1865 r. przeniósł się do Florencji; następne zimy spędzał przeważnie w Pizie, lato zaś w Porto Ferrajo na wyspie Elbie. Tam właśnie stan jego uległ nagłemu pogorszeniu; przewieziony do Pizy, zmarł tamże 13 IV 1868. Jedyny jego syn i Anny z Kraszewskich Stanisław (ur. 1853) był adwokatem przysięgłym w Warszawie i na prowincji oraz długoletnim sędzią w Samarkandzie.

 

Boniecki; Uruski; – Dubiecki M., Polski dyplomata w Pizie, „Rzeczpospolita” 1924 nr 120; Koberdowa I., Polityka czartoryszczyzny wobec powstania styczniowego, W. 1957; Zdrada J., Zmierzch Czartoryskich, W. 1969; – Czartoryski W., Pamiętnik, W. 1960; Dokumenty KCN i RN, W. 1968; Polska działalność dyplomatyczna 1863–1864, W. 1937–63 I–II; Słotwiński A., Wspomnienia z niedawnej przeszłości, Kr. 1892 s. 102–9; – „Roczn. Tow. Hist.-Liter.” 1868 (B. Zaleski, nekrolog); – B. Czart.: rkp. 5745–5749 (akta agencji rzymskiej); B. Jag.: rkp. 6934, 6935, 6940 (listy do Kraszewskiego); B. PAN w Kr.: rkp. 6413, 6415 (listy do A. Gillera); B. Pol. w Paryżu: I. O. rkp. 472, 474 (rachunki Ł-ego); – Informacje rodziny uzyskane za pośrednictwem O. Beiersdorfa.

Stefan Kieniewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.