INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gertruda Peszlowa (z domu Ditmar)  

 
 
brak danych - ok. 1451
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Peszlowa z Ditmarów Gertruda (zm. ok. 1451), mieszczka poznańska. Była (już w r. 1408) żoną kupca poznańskiego, także rajcy (w r. 1402) Mikołaja Peszla. Jej siostra Elżbieta była żoną Jana Fafki (Fawki), długoletniego rajcy i burmistrza poznańskiego. W r. 1411 P. ufundowała wraz z mężem altarię w kościele parafialnym Św. Marii Magdaleny w Poznaniu i kaplicę zwaną potem Peszlowską, późniejszą nekropolię Peszlów. P. znacznie przeżyła męża, który zmarł po 13 X 1419, i po jego śmierci prowadziła samodzielnie liczne interesy kupieckie. W r. 1423 odbyła też podobno pielgrzymkę do Rzymu. Znaczną część dochodów przeznaczyła na fundacje społeczne i nabożne w Poznaniu: w r. 1420 uposażyła prepozyturę w istniejącym od niedawna kościele Św. Krzyża, obsługującym przyległy szpital dla trędowatych. Zapewne niedługo potem, przed r. 1430, ufundowała i uposażyła w Poznaniu kaplicę i szpital Św. Gertrudy dla uczniów szkoły miejskiej. Zmarła wkrótce po r. 1450.

Z małżeństwa z Mikołajem Peszlem P. miała synów: Pawła, w r. 1421 studenta Uniw. Krak., potem proboszcza i kanonika średzkiego, i Andrzeja, kupca poznańskiego, którym przekazała majątek, m. in. dwa kramy sukienne. Córka Anna była żoną kupca Jana Pacierza, potem Mikołaja Wildy, wieloletniego burmistrza poznańskiego.

 

Mika M. J., Studia nad patrycjatem poznańskim w wiekach średnich, P. 1937 s. 66 n.; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II 652–3; Pohorecki F., O dawnym szpitalu i kościółku Św. Krzyża w Poznaniu, „Kron. m. P.” R. 9: 1931 s. 341 n.; – Kod. Wpol., VIII nr 860; – Arch. Państw. w P.: Akta m. Poznania D 414, 416, 422, 423.

Antoni Gąsiorowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Elżbieta Pomorska

po 1345 roku - 1393-02-14
żona cesarza Karola IV
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.