INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gotard Sobański  

 
 
brak danych - 1841
Biogram został opublikowany w latach 1999-2000 w XXXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sobański Gotard (zm. 1841), ziemianin, uczestnik powstania listopadowego. Był synem Michała (zob.) i Wiktorii z Orłowskich (zob. Sobańska Wiktoria), bratem Ludwika (zob.) i Idalii Platerowej, mylnie wymienianej jako żona S-ego.

S. uczył się w Liceum Krzemienieckim. W Wiedniu kształcił się w grze na fortepianie u C. Czernego, słynnego pedagoga, nauczyciela F. Liszta. Został sekretarzem gubernialnym i szambelanem dworu. W r. 1826 w czasie pobytu w Moskwie zawarł znajomość z Adamem Mickiewiczem. Był związany z Tow. Patriotycznym i informowany o pertraktacjach z dekabrystami. Został aresztowany później niż jego brat Ludwik. Z Warszawy odesłano go do Petersburga na konfrontacje z dekabrystami. W Twierdzy Pietropawłowskiej osadzony był dwukrotnie: 24 IX 1827 w celi nr 5 w Kurtynie Nikolskiej i następnie od 1 VII 1828 w celi nr 5 w Bastionie Zotowa. W więzieniu udało mu się, jeszcze za pierwszą bytnością w r. 1827, przekupić «majora przy bramie» i nawiązać korespondencję z rodzinami uwięzionych członków Tow. Patriotycznego. Ostatecznie został przez Mikołaja I ułaskawiony. «Tęgi żołnierz i niczym więcej jak żołnierzem być nie chciał» (Aleksander Jełowicki).

S. wziął udział w powstaniu listopadowym pod wodzą gen. Benedykta D. Kołyszki; po klęsce 14 V 1831 pod Daszowem (w pow. lipowieckim) na Ukrainie został ujęty w stroju chłopskim i jako «recydywista», który nie docenił łaski monarszej, skazany 30 VII 1831 na sześć lat kazamatów w twierdzy, a następnie osiedlenie na Syberii z utratą praw stanu i konfiskatą majątku. Po odsiedzeniu pięciu lat w twierdzy w Kazaniu wysłano go na osiedlenie do Jałutorowska w gub. tobolskiej. Opiekowała się nim cały czas bratowa Róża Sobańska (zob.). W Jałutorowsku S. dzięki staraniom matki mieszkał we własnym domu, ze służbą, w dostatku. Cierpiał na manię prześladowczą (m.in. podejrzewał swą bratową o zamiar otrucia go). Został zamordowany w r. 1841 (w niektórych materiałach występuje data zgonu 1852) w celach rabunkowych przez własnego służącego, który wiedział o otrzymaniu przez S-ego większej sumy pieniędzy od matki. Nastąpiło to wówczas, gdy nadeszła z Petersburga zgoda na zwolnienie S-ego z zesłania.

S. nie założył rodziny.

 

Śliwowska W., Zesłańcy polscy w Imperium Rosyjskim w pierwszej połowie XIX wieku. Słownik biograficzny, W. 1998 (bibliogr.); Drzewo genealogiczne 64 herbowe po mieczu i kądzieli Sobańskich, Łubieńskich, Jełowickich i Drohojowskich, W. 1912; Pułaski, Kronika, II; Żychliński, XIX 284; Spis imienny męczenników polskich obejmujący imiona oficerów i obywateli, którzy za udział w walce 1831 r. o narodową niepodległość zesłani zostali w dalekie głębie Moskiewskiego Carstwa, [Lw.] 1832 poz. 597; – Rolle M., Ateny Wołyńskie, Lw. 1923; Śliwowska W., Kobiety w ruchu pomocy zesłańcom polskim na Syberii w pierwszej połowie XIX wieku, w: Kobieta i społeczeństwo na ziemiach polskich w XIX w., W. 1990; Wierszewska M., Twierdza Pietropawłowska w Sankt-Petersburgu jako pierwowzór X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w walce z polskim ruchem wyzwoleńczym w XIX wieku, „Niepodległość i Pamięć” 1998 nr 3 s. 49–50; – Golejewski H., Pamiętnik, Kr. 1971 II; Grocholska z Brzozowskich K., Pamiętniki […] uporządkowane […] przez ks. Z. Felińskiego, Kr. 1894 s. 72–3; Jełowicki A., Moje wspomnienia, W. 1970; Piotrowski R., Pamiętniki z pobytu na Syberii, P. 1866 III 6; Roman Sanguszko zesłaniec na Sybir z r. 1831 w świetle pamiętników matki, ks. Klementyny z Czartoryskich Sanguszkowej oraz korespondencji współczesnej, W. 1927; – B. Jag.: rkp. 3011; B. Łopacińskiego w L.: rkp. 1878 k. 153; B. Narod.: rkp. 6555 k. 53v.; Muz. WP w W.: Papiery A. Kręckiego; Rossijskij Gosudarstvennyj Istoričeskij archiv w S. Pet.: Zesp. 1280, opis 1 vol. 7 k. 191, opis 2 dodatkowy vol. 6 k. 132, 141v., F. 1343 opis 56 vol. 564 k. 82.

Wiktoria Śliwowska

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Walenty Wilhelm Wańkowicz

1799 lub 1800 - 1842-05-12
malarz
 

Jan Feliks Piwarski

przed 20 XI 1794 - 1859-12-17
grafik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maciej Sołtyk

brak danych - 1780-01-02
kasztelan warszawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.