INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Helena Eleonora Schupp (Schuppówna, Szupp, Schupp-Fanga, Schupp-Skrzyszowska, Schupp-Rudkowska)      Helena Schupp, wizerunek na podstawie ilustracji prasowej (TŚ).

Helena Eleonora Schupp (Schuppówna, Szupp, Schupp-Fanga, Schupp-Skrzyszowska, Schupp-Rudkowska)  

 
 
1877-10-07 - 1948-07-25
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schupp (Schuppówna, Szupp, Schupp-Fanga, Schupp-Skrzyszowska, Schupp-Rudkowska) Helena Eleonora Joanna (1877–1948), śpiewaczka. Ur. 7 X w Sanoku, była córką urzędnika Roderyka Schuppa i Herminy z Boschów.
S. kształciła się we Lwowie; ukończyła tu (1895) szkołę ss. benedyktynek, w l. 1895–8 uczyła się w konserwatorium gry na fortepianie, a także śpiewu u Walerego Wysockiego. Debiutowała w lwowskim Teatrze Miejskim 4 IV 1899 jako Dziewanna w „Dzwonach kornewilskich” R. Planquette’a i od sezonu 1899/1900 została zaangażowana do zespołu solistek operetkowych. Do r. 1902 wykonywała takie np. partie jak: Kasia w „Weselu przy latarniach” J. Offenbacha, Mimi w „Wesołej dwójce” C. Ziehrera, Lola Winter w „Słodkiej dziewczynie” H. Reinhardta, San Toy w „San Toy czyli Cesarska gwardia” S. Jonesa. Występowała też w operach w drugoplanowych rolach jak np. Frasquita w „Carmen” G. Bizeta, Lola w „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascagniego, Chochlik w „Goplanie” W. Żeleńskiego, Magdalena w „Rigoletto” G. Verdiego. W r. 1901 wyjeżdżała na występy do Wiednia, w r. 1904 do Warszawy. Od r. 1907 ponownie była solistką lwowskiego Teatru Miejskiego. Śpiewając tu do r. 1920, wyrobiła sobie mocną pozycję operetkowej primadonny i cieszyła się wielką sympatią publiczności. Niewysoka brunetka o dużych oczach i miękkich rysach, miała przy pulchnej figurze wdzięk, elegancję i żywość ruchów. Wraz z zespołem lwowskim występowała w Krakowie, zarówno wcześniej, w l. 1899 i 1901, jak i później latem 1907, 1908 i 1909. Do jej popisowych ról należała Baronowa Riza w „Manewrach jesiennych” E. Kálmána, Adela w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Molly i Mimoza w „Gejszy” Jonesa, Księżniczka w „Czarze walca” O. Strausa, Anina w „Nocy w Wenecji” J. Straussa, Eglantyna w „Zielonej wyspie” Ch. Leqocqa, Nitouche w operetce pod tym tytułem Hervégo, Walentyna w „Wesołej wdówce” F. Lehára.
W r. 1921 S. przeniosła się do Krakowa, występowała w operetkach wystawianych przez Teatr Powszechny, a w sezonie 1922/23 należała do zespołu utworzonego na krótko Teatru Miejskiego Opera i Operetka. Była członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W r. szk. 1930/31 uczyła gry scenicznej w klasie operowej Konserwatorium Tow. Muzycznego w Krakowie. Ostatnie lata życia spędziła w schronisku dla aktorów w miejscowości Kopaniec-Zalesie (Dolny Śląsk) i tam zmarła 25 VII 1948.
S. trzykrotnie wychodziła za mąż i używała następujących nazwisk: Schupp-Fanga, Schupp-Skrzyszowska, Schupp-Rudkowska.
Młodsza siostra S. – Eugenia, zamężna Kwiatkiewicz (1881–1965), była aktorką sceny lwowskiej, a po r. 1945 scen Katowic i Opola.

Fot. w rolach w Muz. Teatr. w W.; – Słown. Teatru Pol.; – Cudnowski H., Niedyskrecje teatralne, Wr. 1960; Pajączkowski F., Teatr lwowski pod dyrekcją Tadeusza Pawlikowskiego 1900–1906, Kr. 1961 (fot.); 75 lat Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, Kr. 1963; Wysiński K. A., Związek Artystów Scen Polskich 1918–1950, Wr. 1979 s. 191; – „Echo Muzycz., Teatr. i Artyst.” 1899 nr 14, 15; „Ilustr. Przegl. Teatr.” 1921 nr 22 (fot.); – Österr. Biogr. Lexikon (w druku).
Małgorzata Komorowska

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.