INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Helena Kuczalska (Prawdzic-Kuczalska)     

Helena Kuczalska (Prawdzic-Kuczalska)  

 
 
1854 - 1927-04-30
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kuczalska Helena Prawdzic- (1854–1927), nauczycielka, pionierka wychowania fizycznego kobiet w Polsce i propagatorka gimnastyki szwedzkiej. Ur. w Krzemieńcu Podolskim, w rodzinie ziemiańskiej. Trudno ustalić, jakie miała wykształcenie. Wiadomo, że była nauczycielką domową i udzielała lekcji języka francuskiego. Po konfiskacie majątku rodziców przybyła wraz z nimi do Warszawy. Następnie udała się do Paryża na studia filologiczne. Zetknąwszy się z publikacjami francuskimi na temat gimnastyki szwedzkiej oraz uzyskawszy na ten temat informacje od studentów Szwedów, postanowiła głębiej poznać tę dziedzinę. W tym celu odbyła dwukrotnie podróż do Szwecji, gdzie zapoznała się z doświadczeniami Królewskiego Centralnego Instytutu Gimnastycznego w Sztokholmie i Instytutu Gimnastycznego J. Arvedsona, w których kształcono nauczycielki gimnastyki pedagogicznej i leczniczej. Po powrocie do kraju (1890) otwarła w r. 1892 pierwszy na ziemiach polskich Zakład Gimnastyki Szwedzkiej Leczniczej (ortopedycznej), Zdrowotnej (higienicznej) i Masażu dla Kobiet i Dzieci Heleny Kuczalskiej. W dn. 1 IX 1900 r. uruchomiła ponadto pierwszy 18-miesięczny, nieoficjalny kurs dla nauczycielek gimnastyki. Wieloletnie starania o zezwolenie na otwarcie szkoły dla nauczycielek gimnastyki uwieńczone zostały sukcesem 11 IV 1906 r., dzięki czemu wspomniany kurs przekształciła K. w Warszawską Szkołę Gimnastyki Szwedzkiej i Masażu Heleny Kuczalskiej. Był to na terenie Król. Pol. jedyny zakład kształcenia nauczycieli wychowania fizycznego dla szkół średnich i ośrodek propagujący gimnastykę szwedzką dla kobiet.

W okresach wakacyjnych udawała się K. początkowo do Rabki, a później do Ciechocinka w celu organizowania ćwiczeń gimnastyki leczniczej dla dzieci chorych oraz gier i zabaw dla dzieci zdrowych. Poza tym rozwinęła ożywioną działalność na terenie Warszawy jako działaczka Ogrodów Gier i Zabaw im. W. E. Raua; była inicjatorką i założycielką Tow. Popierania Rozwoju Fizycznego Kobiet i Dzieci, Tow. Gimnastycznego «Grażyna» dla kobiet oraz Warszawskiego Klubu Wioślarek. Ponadto K. publikowała rozprawy na temat wychowania fizycznego kobiet, wygłaszała odczyty oraz uczestniczyła w międzynarodowym ruchu wychowania fizycznego (Kongres WF, Paryż 1913). W okresie pierwszej wojny światowej (1914–8) przebywała na terenie Rosji. Po zakończeniu wojny wróciła do kraju i osiadła w Toruniu, gdzie pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego w seminarium nauczycielskim. Ważniejsze publikacje K-iej: Gimnastyka szkolna w Szwecji, „Przegl. Pedagog.” 1892 nr 1, Gimnastyka w wieku przedszkolnym, „Ruch” 1906 z. 16/17, Wychowanie fizyczne kobiet, „Ruch” 1907 z. 24, Nauczyciele gimnastyki, „Ruch” 1911 z. 15/16, Sport a kultura (współautor F. Francikowski), „Ruch” 1911 z. 8, System Linga w Polsce (współautor K. Wyrzykowski), „Ruch” 1913 z. 10. Za osiągnięcia na polu wychowania fizycznego odznaczona była w r. 1924 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 30 IV 1927 r.; spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Gebethnerówna J., Śp. H. Prawdzic-K., „Wych. Fizyczne” 1927 z. 6; Hądzelek K., K. H. (Prawdzic-K. H.) (1854–1927), „Wych. Fizyczne i Sport” R. 11: 1967 nr 1; Muszałówna K., H. Prawdzic-K., „Start” 1927 nr 3 (fot.); Olszewska H., H. K. – pionierka wychowania fizycznego w Polsce, „Wych. Fizyczne w Szkole” 1958 nr 4.

Kazimierz Toporowicz

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.