INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Herman Bolesław Fudakowski     

Herman Bolesław Fudakowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fudakowski Herman Bolesław (1834–1878), lekarz, docent chemii lekarskiej Szkoły Głównej i Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Urodził się 25 X we wsi Śwityńce na Ukrainie jako syn Ignacego i Julii ze Zbyszewskich. Ukończywszy gimnazjum w Odessie, wstąpił w r. 1853 na Uniwersyt Dorpacki i tam w r. 1859 otrzymał stopień doktora medycyny. Udał się następnie na studia do Niemiec i Francji, gdzie pracował nad fizjologią i chemią pod kierunkiem Bernarda w Paryżu, Brückego w Wiedniu, Moleschotta w Zurychu. Po powrocie do kraju przedstawił w r. 1863 rozprawę O trawieniu glutyny. W marcu 1864 rozpoczął wykłady na Wydziale Lekarskim Szkoły Głównej Warszawskiej w charakterze docenta fizjologii. W tymże roku mianowany został adiunktem chemii fizjologiczno-patologicznej. Wysłany z ramienia Szkoły Głównej na 8-miesięczne studia za granicę, przepędził ten czas głównie w Tybindze u znakomitego chemika Hoppe-Seylera. Zapoznawszy się z laboratoriami chemicznymi za granicą, założył w uczelni warszawskiej w r. 1866 pracownię chemii lekarskiej, przeznaczoną do ćwiczeń praktycznych dla studentów. Z chwilą przekształcenia Szkoły Głównej na Uniwersytet został mianowany w r. 1869 docentem na katedrze chemii lekarskiej. Zmarł 10 XI 1878. Ogłosił drukiem przeszło 50 rozpraw z zakresu chemii fizjologicznej po polsku, rosyjsku i po niemiecku. Śmierć przerwała druk jego Chemii lekarskiej, pracy zakrojonej na dużą skalę. W badaniach swoich interesował się również farmakologią, a przede wszystkim higieną społeczną. Przeprowadzał analizy różnych punktów spożywczych, wykrywał ich zafałszowania, badał odżywki i leki. W czasopismach zamieszczał artykuły treści ogólnej, mające znaczenie dla podniesienia stanu higieny w kraju. Był członkiem towarzystwa chemików niemieckich w Berlinie i Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Całą duszą oddany nauce, poświęcał jej wyłącznie swój czas, wyrzekając się praktyki lekarskiej.

 

Portret Tegazza (ryt. Regulski), Tyg. Ilustr. 1878, II, 345.

Boniecki; W. Enc. Il.; Kośmiński, (podaje bibliografię prac); Bartkiewicz Br., Szkoła Główna Warszawska (Wydział lekarski), Kr. 1901, 142, 183–5; Nekrologi: Pamiętnik Tow. Lekarskiego Warsz. 1879, 568; »Medycyna« 1878, 737; »Gazeta 1ekarska« 1878, 157; »Tyg. Powsz.« 1878, nr 49 i wiele innych czasopism z 1878 r.

Maria Manteufflowa

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.