INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hieronim Baliński h. Jastrzębiec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baliński Hieronim, pisarz szlachecki XVI w. Ur. ok. 1540, zm. ok. 1600. Był synem Marcina h. Jastrzębiec i Anny z Bużeńskich, siostry Hieronima, żupnika i podskarbiego kor. Początkowe wykształcenie odebrał na dworze wuja żupnika u bakałarza-różnowiercy Jerzego Szomana. W r. 1557 bawił na studjach na uniwersytecie w Lipsku, w r. 1558 w Wittenberdze, następnie we Włoszech. Po powrocie był urzędnikiem salin wielickich (1569–1578). Zwolniony, zamieszkał w swej włości Siedlec w wojew. sandomierskiem. Za Zygmunta Wazy uzyskał godność wojskiego sandomierskiego. Z małżeństwa z Anną Otocką miał syna Damjana. Pozostawał w związkach przyjaźni z Łukaszem Górnickim i Janem Łączyńskim, prawnikiem, burgrabią krak. i sekretarzem królewskim. W młodości różnowierca, przeszedł sczasem na katolicyzm i ucierał się słowem i piórem z dotychczasowymi współwyznawcami, w szczególności z arjanami, stając w rosnącem gronie polemistów katolickich. Pozostawił w rękopisie kilka traktatów i pisemek religijno-polemicznych w jęz. łac. i pol., w których bronił kultu i wzywania świętych, obrazów, dziesięcin, dóbr kośc. i statutów polskich przeciw heretykom, zwalczał naukę Budnego, Czechowica i Socyna. Pozatem wystąpił piórem przeciw Żydom i ułożył traktat o wychowaniu dziecka szlacheckiego, interesujący przyczynek do dziejów wychowania w Polsce. Pisma teologiczne B. pochodzą z samego schyłku XVI w. Nie mają one literackiej wartości i należytego wykończenia, ale zasługują na uwagę jako znamienny objaw nastrojów społeczeństwa za Zygmunta III. Tworzył je bowiem człowiek świecki i ziemianin, co było u nas rzadkością po stronie katolickiej.

 

Bodniak St., Hieronim Baliński (Reformacja w Polsce, R. V 104, Kr. 1928); Rozprawę B-go o wychowaniu wydał Z. Bujakowski: Dwa pedagogiczne traktaty polskie (Archiwum do dziejów lit. i ośw. w Polsce, XIV 323, Kr. 1914).

Stanisław Bodniak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.