INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Hipolit Śliwiński      Hipolit Śliwiński, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).
Biogram został opublikowany w L tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2014-2015.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Śliwiński Hipolit (1866—1932), budowniczy, działacz gospodarczy i polityczny, poseł do austriackiej Rady Państwa oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Ur. 8 VIII w Gródku koło Lwowa, był synem Aleksandra, urzędnika, i Elżbiety z Iłłakiewiczów.

Ś. ukończył gimnazjum we Lwowie. W r. 1887 wstąpił tam do związanej z Ligą Polską tajnej organizacji młodzieżowej «Orzeł Biały». Wydawał w r. 1894 lwowski dwutygodnik „Słowo Polskie”, redagowany przez Tadeusza Dwernickiego. T.r. zdał egzamin rządowy z budownictwa lądowego, po czym w r. 1895 założył we Lwowie przedsiębiorstwo budowlane. Zaprojektował i wybudował tamże w r. 1898 budynek Banku Zaliczkowego przy ul. Hetmańskiej 10, a w r. 1902 własny dom w stylu neogotyckim przy ul. Kadeckiej 6, w którym prowadził też biuro architektoniczne. Wszedł do zarządów: w r. 1899 lwowskiej Spółki Kredytowanych Budowniczych, a w r. 1901 spółki wydawniczej, redagowanego przez Bronisława Laskownickiego popularnego dziennika „Wiek Nowy” (z czasem stał się jego współwłaścicielem).

Wybrany 27 II 1902 z listy Komitetu Handlowo-Przemysłowego do Rady Miasta Lwowa, działał Ś. w jej sekcji budownictwa i robót publicznych. Jako inżynier realizował zlecenia rządowe, projektując w r. 1901 budynek sądu powiatowego w Zabłotowie (pow. śniatyński), w l. 1902—6 gmach sądów (Nowy Zamek) w Rzeszowie, a w r. 1910 neogotycki budynek Komunalnej Kasy Oszczędności w Brzeżanach oraz gmachy sądów powiatowych w Strzyżowie i Łańcucie. Na zamówienie prywatne zaprojektował w r. 1906 eklektyczny budynek sanatorium Kazimierza Soleckiego we Lwowie przy ul. Łyczakowskiej 93 (po zmianach architektonicznych Jana Lewińskiego wzniesiony w czerwcu 1910). W r. 1905 wstąpił do kierowanej we Lwowie przez Bolesława Wysłoucha loży wolnomularskiej i działał w niej do wybuchu pierwszej wojny światowej. Zbliżył się też do grupy demokratów, skupionych wokół redagowanego przez Wysłoucha „Kuriera Lwowskiego”. W r. 1906 wstąpił do lwowskiego Tow. Dziennikarzy Polskich oraz Tow. Miłośników Przeszłości Lwowa. Należał też do lwowskich Towarzystw: Właścicieli Realności, Przemysłu i Budownictwa oraz «Dom Ludowy». W l. 1906 i 1909 ponownie był wybierany do Rady Miejskiej Lwowa, tym razem z listy Komitetu Reformy Gospodarki Miejskiej. W r. 1907 powołał we Lwowie spółkę akcyjną zarządzającą cegielniami w Drohobyczu i Rzeszowie oraz kopalnią torfu w Dolinie, a w r.n. Klub Społeczno-Naukowy. Należał do rady nadzorczej lwowskiego Banku Parcelacyjnego (1908—10) oraz lwowskiej Izby Handlowej i Przemysłowej (1909).

W r. 1907 z Aleksandrem Lisiewiczem uczestniczył Ś. w Warszawie w naradach grupy tamtejszych działaczy niepodległościowych i pod koniec czerwca 1908 wstąpił do powołanego we Lwowie przez Kazimierza Sosnkowskiego Związku Walki Czynnej; pełnił funkcję członka komisji rewizyjnej jego lwowskiej organizacji, założonej w kwietniu 1910 i kierowanej przez Władysława Sikorskiego. T.r. został też członkiem wydziału (zarządu) Związku Strzeleckiego. Współpracował z Witoldem Jodko-Narkiewiczem oraz Józefem Piłsudskim, który podczas pobytów we Lwowie (m.in. w l. 1908 i 1914) korzystał z mieszkania w jego domu. Od października 1910 wydawał Ś. z Lisiewiczem lwowski tygodnik „Życie”, a jego redagowanie powierzył Gustawowi Daniłowskiemu; publikował w nim artykuły polityczne. Z pismem współpracowali m.in. Wilhelm Feldman, Władysław Orkan, Andrzej Strug i Stefan Żeromski. Pod koniec listopada t.r. powołał grupujące lwowską inteligencję Polskie Stronnictwo Postępowe (PSP), jawną partię niepodległościową, zbliżoną do ruchu socjalistycznego; organami Stronnictwa były „Wiek Nowy” oraz „Życie”. Jednak po publikacji w „Życiu” w r. 1911 fragmentów powieści Daniłowskiego „Maria Magdalena” pismo na początku r.n. zostało zawieszone.

Dn. 26 VI 1911 kandydując z listy PSP w okręgu lwowskim Ś. zdobył mandat do Rady Państwa w Wiedniu. Wstąpił tam do Koła Polskiego; wg Wincentego Witosa «odznaczał się dużą oryginalnością pomysłów, małą wybrednością słów i dość prymitywnymi dowcipami». Radnym Rady Miasta Lwowa pozostał do jej rozwiązania w lipcu 1912. Dn. 13 VIII 1912 złożył w kancelarii wojskowej następcy tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda memoriał polityczny, zredagowany na polecenie Piłsudskiego przez Mariana Kukiela „Bedeutung des Russisch-Polen vom Standpunkt der militärischen Interessen Oesterreichs”, a w austriackim MSW w sierpniu t.r. (ponownie 13 XII) wniosek o rejestrację powołanej 13 VIII we Lwowie Polskiej Federacji Strzeleckiej (władze odmówiły jej legalizacji). W dn. 25—26 VIII uczestniczył w Zakopanem w zorganizowanym przez Władysława Studnickiego Zjeździe Irredentystów Polskich; zredagował rezolucję zjazdu, a w powołanym wtedy Polskim Skarbie Wojskowym objął funkcję skarbnika. Korzystając z zysków prowadzonej przez siebie firmy budowlanej i akcji spółki wydawniczej „Wieku Nowego” wsparł Skarb finansowo (prawdopodobnie 400 tys. koron do r. 1914). Dn. 10 XI 1912 zorganizował w swym wiedeńskim mieszkaniu spotkanie przedstawicieli partii niepodległościowych z Galicji i Król. Pol. W powołanej wtedy Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych (od 1 XII 1913 Komisja Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych) reprezentował z Sikorskim PSP. Razem z Izydorem Ceceniowskim i Włodzimierzem Tetmajerem wygrał w r. 1912 konkurs na projekt II Domu Techników we Lwowie (wzniesiony w l. 1921—7 wg projektu Eugeniusza Czerwińskiego przy ul. Abrahamowiczów 14). W przesłanym w lutym 1913 z Ignacym Daszyńskim, Piłsudskim i Studnickim liście do Józefa Gałęzowskiego, kierującego Komisją Nadzorczą Skarbu Narodowego w Rapperswilu, bezskutecznie domagał się finansowania oddziałów strzeleckich w Galicji. Razem z Sikorskim wyjechał w grudniu t.r. do Warszawy w celu nawiązania kontaktów z tamtejszymi postępowcami; spotkał się m.in. z Izą Moszczeńską. Reprezentował PSP na Kongresie PSL «Lewicy» 5 IV 1914 w Krakowie.

Podczas obrad Rady Głównej Związku Walki Czynnej we Lwowie, 28 VI 1914, przyniósł Ś. wiadomość o zamordowaniu w Sarajewie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Z ramienia Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych uczestniczył ze Stanisławem Downarowiczem 28 VII t.r. w Wiedniu w rozmowach z oficerami austriackiego wywiadu: płk. O. Hranilovićem i mjr. M. Ronge. Uzyskał zgodę na wkroczenie dowodzonych przez Piłsudskiego oddziałów strzeleckich do Król. Pol. i wywołanie tam powstania. W rozmowie tego dnia z urzędnikiem MSZ O. Montlogiem postulował współdziałanie w Król. Pol. w razie wojny okupacyjnych władz austriackich, władz powstańczych i oddziałów strzeleckich. Po wypowiedzeniu wojny Rosji przez Austro-Węgry prowadził z Tadeuszem Rutowskim dalsze rozmowy w Ministerstwach Wojny i Spraw Zagranicznych; uzyskał zapewnienie utrzymania militarnego statusu oddziałów strzeleckich. Komisję Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych reprezentował także 15 VIII na posiedzeniu Komisji Parlamentarnej Koła Polskiego w Krakowie, dotyczącym utworzenia reprezentacji politycznej stronnictw polskich w Galicji. Wszedł w skład powołanego nazajutrz Naczelnego Komitetu Narodowego (NKN) i razem z Sikorskim reprezentował w nim PSP. Należał do Sekcji Wschodniej Komitetu we Lwowie. Wg Jana Lechonia «bodajże zapłacił sam za pierwsze manlichery dla I Brygady [Legionów Polskich] i lata całe utrzymywał różnych ważnych niepodległościowców». Wobec zbliżania się do Lwowa wojsk rosyjskich, wyjechał do Wiednia i po zawieszeniu sesji Rady Państwa zorganizował 21 VIII z Rogerem Battaglią komisariat NKN. Nadal wspierając Piłsudskiego, zabiegał w Min. Wojny o lepsze zaopatrzenie Legionów Polskich. Pomagał finansowo Stanisławowi Przybyszewskiemu i skłonił go do współpracy z NKN. Został członkiem utworzonego 18 III 1916 Dep. Opieki NKN w Krakowie. W dalszym ciągu prowadził przedsiębiorstwo budowlane i wiosną t.r. zakończył budowę osiedla Krakowskiego Stow. Budowniczych w Oświęcimiu.

Po ogłoszeniu Aktu 5 listopada w r. 1916 zakończył Ś. działalność w NKN; powołał m.in. z Kazimierzem Dłuskim i Heleną Radlińską opozycyjną wobec Komitetu Ligę Niezawisłości Polski (potem Liga Niezawisłości Narodowej) i 29 IX 1917 wszedł do jej Komitetu Głównego (następnie Centralnego). W obradach Rady Państwa uczestniczył po wznowieniu sesji parlamentu 30 V t.r. Reskryptem namiestnika Galicji gen. K. Huyna został 31 I 1918 powołany w skład Tymczasowej Rady Miejskiej Lwowa. Dn. 2 X t.r. poparł w Radzie Państwa rezolucję niepodległości Polski wniesioną przez posłów Daszyńskiego, Stanisława Głąbińskiego i Tadeusza Tertila. W dn. 17—19 X reprezentował w Warszawie PSP w pertraktacjach różnych partii politycznych Galicji i Król. Pol. w celu powołania rządu niezależnego od Rady Regencyjnej. Również jako reprezentant PSP wszedł 28 X w skład kierowanej przez Witosa Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie. Wspólnie ze Stanisławem Patkiem proponował 6 XI w Warszawie ustąpienie regentów, arcybp. warszawskiego Aleksandra Kakowskiego i Józefa Ostrowskiego, oraz przejęcie władzy przez regenta Zdzisława Lubomirskiego i powołanie przez niego rządu; Ostrowski nie zgodził się i koncepcja upadła.

Po wyparciu Ukraińców ze Lwowa 22 XI 1918 wszedł Ś. w skład Tymczasowego Komitetu Rządzącego, naczelnej władzy w mieście i Galicji Wschodniej. Wobec toczącej się nadal wojny z Zachodnioukraińską Republiką Ludową, uzgadniał w grudniu t.r. z Tymczasowym Naczelnikiem Państwa Piłsudskim administrowanie tym regionem. Po włączeniu 22 XII Ligi Niezawisłości Narodowej do Stronnictwa Niezawisłości Narodowej wszedł do jego Komitetu Dzielnicowego na Małopolskę. Dn. 28 I 1919 uczestniczył we Lwowie we wspólnym posiedzeniu Polskiej Komisji Likwidacyjnej oraz Tymczasowego Komitetu Rządzącego; jako reprezentant PSP działał w powołanej wtedy Komisji Rządzącej dla Galicji i Śląska Cieszyńskiego oraz Górnej Orawy i Spiszu (do jej likwidacji w marcu t.r.). Wraz z innymi posłami do Rady Państwa z terenów objętych wojną polsko-ukraińską wszedł w styczniu 1919 bez wyboru do Sejmu Ustawodawczego w Warszawie; przystąpił do klubu PSL «Lewica», kierowanego przez Jana Stapińskiego, i działał w sejmowych komisjach: likwidacyjnej, spraw zagranicznych, robót publicznych oraz spraw żydowskich. W dn. 28—29 III 1920 w Warszawie, już po zlikwidowaniu PSP, uczestniczył w prowadzonym przez Artura Śliwińskiego I Zjeździe Demokracji Polskiej i wszedł do powołanej wtedy Tymczasowej Rady Związku Demokracji. Po rozwiązaniu 3 XI t.r. Stronnictwa Niezawisłości Narodowej brał udział (19—20 XII) w Warszawie w kolejnym Zjeździe Demokracji Polskiej i został członkiem Rady Naczelnej powołanego wówczas Stronnictwa Demokratycznego; w partii tej działał do jej rozwiązania w r. 1922. Gdy Stapiński zawarł porozumienie z PSL «Piast», Ś. poparł w lipcu t.r. rozłamową w PSL «Lewicy» grupę Józefa Putka i Józefa Sanojcy, tworząc «Lewicę Ludową» PSL. Z tym ugrupowaniem kandydował 5 XI w wyborach do Sejmu pierwszej kadencji z listy państwowej PSL «Wyzwolenie» i «Lewica Ludowa». Mandat utrzymał mimo sprzeciwu władz PSL «Wyzwolenie»; do klubu sejmowego tej partii nie został przyjęty. W sejmowej komisji budżetowej działał początkowo jako poseł niezależny, a 12 III 1923 został prezesem utworzonego z Franciszkiem Krempą i Izydorem Wiewiórskim Klubu PSL «Lewica», który połączył się 11 V 1924 z Polskim Związkiem Ludowców (secesja z PSL «Piast»). Po utworzeniu w maju t.r. Związku Chłopskiego należał do jego klubu sejmowego i wszedł w skład Rady Naczelnej Związku. W listopadzie został członkiem kierowanego przez Leona Wasilewskiego Inst. Badania Najnowszej Historii Polski. W styczniu 1926 przeszedł do Stronnictwa Chłopskiego i od 3 III t.r. był członkiem Rady Naczelnej i komisji rewizyjnej tej partii.

Po przewrocie majowym 1926 r. poparł Ś. obóz Piłsudskiego. Wszedł do Rady Naczelnej prorządowego Klubu Inteligencji Republikańsko-Demokratycznej, powołanego 7 IV 1927 we Lwowie. W lwowskiej Tymczasowej Radzie Miejskiej zasiadał do jej rozwiązania 31 VIII t.r. Po przejściu 23 XII Stronnictwa Chłopskiego do opozycji został ze Stapińskim wykluczony z partii. Razem powołali 11 I 1928 prosanacyjny Związek Chłopski, a Ś. z jego listy kandydował bez powodzenia w wyborach do Sejmu drugiej kadencji 4 III t.r. Dn. 24 V 1930 woj. lwowski Wojciech Gołuchowski powołał go do kolejnej Tymczasowej Rady Miejskiej; Ś. był od 3 VI t.r. wiceprzewodniczącym radzieckiego klubu Wolne Zjednoczenie. W okresie kryzysu gospodarczego firma budowlana Ś-ego oraz spółka wydawnicza „Wieku Nowego” poniosły znaczne straty. Ś. zmarł 11 VI 1932 we Lwowie, został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim.

W zawartym 28 IV 1894 małżeństwie z Władysławą Dębińską (zm. 15 IX 1942) Ś. dzieci nie miał.

W październiku 1932 archiwum prywatne Ś-ego zdeponowano w Inst. Badania Najnowszej Historii Polski (obecnie w Rossijskim gosudarstwennym woenno-istoriczeskim archiwie w Moskwie).

 

PSB (Lisiewicz Aleksander, Lubomirski Zdzisław, Moszczeńska Iza, Studnicki Władysław, Śliwiński Artur); Freund F., Das Oesterreichische Abgeordentenhaus, Wien 1911 I—II (fot.); Jarowiecki J., Prasa lwowska w latach 1864—1918. Bibliografia, Kr. 2002; Słownik działaczy ruchu ludowego, W. 1989 (fot.); — Biedrzycka A., Kalendarium Lwowa 1918—1939, Kr. 2012; taż, Kult Józefa Piłsudskiego we Lwowie w latach 1918—1939, w: Społeczeństwo, kultura, inteligencja, Red. E. Orman, G. Nieć, Kr.—W. 2009; Binder H., Galizien in Wien, Wien 2005; Bogalecki T., Polskie Związki Strzeleckie w latach 1910—1914, „Wojsk. Przegl. Hist.” R. 41: 1996 nr 2 s. 35—6, 51; Briulow J., Secesja we Lwowie, W. [b.r.w.]; Chajn L., Wolnomularstwo w II Rzeczypospolitej, W. 1975; Czekaj K., Artur Śliwiński (1877—1953), W. 2011; Drozdowski M., Naczelny Komitet Narodowy (1914—1917) (mszp. pracy doktorskiej z r. 2014 na Wydz. Hist. UJ); Garlicki A., Geneza Legionów, W. 1964; tenże, Józef Piłsudski 1867—1935, Kr. 2008; Gaul J., Na tajnym froncie. Działalność informacyjno-wywiadowcza polskich organizacji niepodległościowych w latach 1914—1918, W. 2001; tenże, Posłowie polscy do Rady Państwa w Wiedniu wobec ruchu niepodległościowego w okresie zawieszonego parlamentu (sierpień 1914 — maj 1917), „Studia Human.-Społ.” T. 7: 2013 s. 17—19, 21—2; tenże, Służby wywiadowczo-informacyjne Austro-Węgier wobec radykalnego ruchu niepodległościowego w Królestwie Polskim 1914—1918, W. 2006; Giełżyński W., Budowanie Niepodległej, Paryż 1985 s. 206; Giza S., Kalendarium wydarzeń historii ruchu ludowego 1895—1965, W. 1967; Helsztyński S., Meteory Młodej Polski, Kr. 1969 s. 100; Hemmerling Z., PSL „Wyzwolenie” w parlamentach II Rzeczypospolitej 1919—1931, W. 1990; Jabłoński H., Polityka Polskiej Partii Socjalistycznej w czasie wojny 1914—1918, W. 1958; Jachymek J., Polskie Stronnictwo Ludowe-Lewica 1913—1924, L. 1991; Janik M., W służbie niepodległości, Kr. 1934; Jędrzejewicz W., Cisek J., Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego 1867—1935, Kr.—Łomianki 2007 I—IV; Korpalska W., Władysław Eugeniusz Sikorski, Wr. 1988; Kotula F., Tamten Rzeszów, Rzeszów 1997 s. 228; Kramarz H., Samorząd Lwowa w czasie pierwszej wojny światowej i jego rola w życiu miasta, Kr. 1994; Lechoń J., Portrety ludzi i zdarzeń, W. 1997; Lewicki J., Między tradycją a nowoczesnością. Architektura Lwowa lat 1893—1918, W. 2005; Lwów i Małopolska Wschodnia w Legionach Polskich 1914—1917, Lw. 1935 s. 119 (fot.); Ładyka T., Polska Partia Socjalistyczna (Frakcja Rewolucyjna) w latach 1906—1914, W. 1972; Mazur G., Życie polityczne polskiego Lwowa 1918—1939, Kr. 2007; Migdał S., Piłsudczyzna w latach pierwszej wojny światowej, Kat. 1961; Molenda J., Piłsudczycy a narodowi demokraci 1908—1918, W. 1980; Nałęcz D., Sen o władzy, W. 1994; Nałęcz T., Irredenta polska, W. 1992; Nestorow R., Brzeżany. Wiadomości na temat miasta i jego zabytków, w: Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, Oprac. A. Betlej i in., Kr. 2007 XV; Nicieja S. S., Ogród snu i pamięci, Opole 2011; Pająk J. Z., Od autonomii do niepodległości, Kielce 2012; Pajewski J., Odbudowa państwa polskiego 1914—1918, W. 1985; Pelczarski T., Komisariaty wojskowe Rządu Narodowego w Królestwie Polskim 6 VIII — 5 IX 1914, W. 1939; Pobóg-Malinowski W., Najnowsza historia Polski, Gd. 1990—1 I—II; Potkański W., Ruch narodowo-niepodległościowy w Galicji przed 1914 rokiem, W. 2002; Przeniosło M., Polska Komisja Likwidacyjna 1918—1919, Kielce 2010; Rzepecki J., Sprawa Legionu Wschodniego 1914 roku, W. 1966; Samuś P., Instytut Badania Najnowszej Historii Polski. Instytut Józefa Piłsudskiego wydawca „Niepodległości” (1923—1939), w: „Niepodległość” (1929—1939), Red. tenże, Płock 2007; Sroka Ł. T., Rada Miejska we Lwowie w okresie autonomii galicyjskiej 1870—1914, Kr. 2012; Suleja W., Orientacja austro-polska w latach I wojny światowej (do aktu 5 listopada 1916 roku), Wr. 1992; Świętek R., Lodowa ściana. Sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904—1918, Kr. 1998; Więzikowa A., Stronnictwo Chłopskie (1926—1931), W. 1963; [Winiarski M. M.] Emwin, Nowi ojcowie miasta, Lw. 1902 (fot.); — Chajes W., Semper fidelis, Kr. 1997; Daszyński I., Pamiętniki, Kr. 1957 II; Dąbski J., Wojna i ludzie, W. 1969; Galicyjska działalność wojskowa Piłsudskiego 1906—1914. Dokumenty, Oprac. S. Arski, J. Chudek, W. 1967; Grabski S., Pamiętniki, W. 1989 I; Hupka J., Z czasów wielkiej wojny. Wspomnienia nie kombatanta, Niwiska 1938; Janik M., O wolność i władztwo ducha, Kr. 1939; Jaworski W. L., Diariusz 1914—1918, W. 1997; Laskownicki S., Szpada, bagnet, lancet. Moje wspomnienia, Wr. 1970; Lechoń J., Dziennik, W. 1992—3 I—II; Młynarski F., Wspomnienia, W. 1971; Mościcki—Dzwonkowski, Parlament RP 1919—27; Pamiętnik tajnych organizacji niepodległościowych na terenie byłej Galicji w latach 1880—1897, Oprac. W. M. Borzemski, Lw. 1930 s. 190; Piłsudski J., Pisma zbiorowe, W. 1937 III; Przybyszewski S., Listy, W. 1938 II; Rok 1918 we wspomnieniach mężów stanu, polityków i wojskowych, Oprac. J. Borkowski, W. 1987; Rzepeccy, Sejm i Senat 1922—7, (fot.); Rzepecki, Sejm 1919, (fot.); Singer B., Od Witosa do Sławka, Paryż 1962 s. 36—7; Sokolnicki M., Rok czternasty, Londyn 1961; Szematyzmy Król. Galicji, 1903—14; — „Gaz. Lwow.” 1911 nr 145; „Kur. Lwow.” 1901 nr 432; „Gaz. Narod.” 1894 nr 99, 1906 nr 39; „Przegl. Polit., Społ. i Liter.” nr 181; „Przew. Przem.” 1907 nr 7 s. 51—2; — Nekrologi i wspomnienia pośmiertne z r. 1932: „Dzien. Lud.” nr 131, nr 133, „Gaz. Lwow.” nr 134, nr 133, „Naprzód” nr 133, „Słowo Pol.” nr 140; — Deržavnyj archiv L’vivs’koï oblasti we Lw.: F. 350 op. 1 spr. 3188 (list dyrekcji policji we Lw. do namiestnika Galicji z 29 VI 1911 o braku architektonicznego wykształcenia Ś-ego).

 

Włodzimierz Suleja i Tomasz Latos

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

inżynieria budowlana, Związek Walki Czynnej, działalność wolnomularska, gimnazjum we Lwowie, projekty architektoniczne, organizacja "Orzeł Biały", działalność wydawnicza, Polski Skarb Wojskowy, sejm ustawodawczy 1919, Naczelny Komitet Narodowy, ojciec - urzędnik, Stronnictwo Niezawisłości Narodowej, Instytut Badania Najnowszej Historii Polski, Tymczasowy Komitet Rządzący we Lwowie, Stronnictwo Chłopskie, wyprawa kielecka 1914, Towarzystwo Właścicieli Realności, Liga Niezawisłości Polski, Rada Miejska Lwowa, Klub Społeczno-Naukowy we Lwowie, Polskie Stronnictwo Postępowe, Towarzystwo Miłośników Przeszłości Lwowa, Koło Polskie w parlamencie wiedeńskim, sejm 1922, poparcie przewrotu majowego, wydawanie czasopism, prowadzenie biura architektonicznego, Izba Handlowa i Przemysłowa we Lwowie, Towarzystwo Dziennikarzy Polskich we Lwowie, Związek Strzelecki (Lwów), Stronnictwo Demokratyczne (II RP), projekty sanatoriów, Zjazd Irredentystów Polskich w Zakopanem 1912, projekty gmachów sądowych, Tymczasowa Komisja Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, budowa domu, czasopismo "Wiek Nowy", Rada Państwa w Wiedniu XII (1911-1918), działalność niepodległościowa w Galicji, przemysł budowlany, tworzenie firmy budowlanej, Zjazd Demokracji Polskiej w Warszawie 1920, Tymczasowa Rada Miejska we Lwowie, NIEPODLEGŁA polityka, Związek Chłopski, wybory do sejmu 1928, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, kryzys gospodarczy 1929, brak dzieci (osoby zm. 1901-1950)
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Edward Gierek

1913-01-06 - 2001-07-29
działacz komunistyczny
 

Władysław Barwicki

1865-06-11 - 1933-02-12
malarz
 

Bronisław Wilhelm Pieracki

1895-05-28 - 1934-06-15
polityk
 

Józef Wittlin

1896-08-17 - 1976-02-28
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Skoneczny

1910-02-25 - 1979-09-23
poeta
 

Aleksander Romuald Jackowski

1869-02-05 - 1949-03-09
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.