INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Hugo Juliusz Radoliński (książę von Radolin)     

Hugo Juliusz Radoliński (książę von Radolin)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radoliński (książę von Radolin) Hugo Juliusz (1841–1917), dyplomata pruski i niemiecki. Ur. 1 IV w Poznaniu, był potomkiem Andrzeja (zob.), synem Władysława (1808–1879), właściciela jednego z największych w Wielkopolsce majątków ziemskich, założyciela ordynacji na Jarocinie i Radlinie (pow. pleszewski), hrabiego (1836), szambelana królewskiego (1840), akcjonariusza Bazaru poznańskiego, oraz Józefy z Radolińskich (1809–1880).

Daleko posunięta w tych latach ugodowość ojca wobec dworu i zgodne z tym stanowisko matki spowodowały, że związki R-ego z polskością rychło zanikły. Doszła do tego później ambicja pchająca go do pracy w dyplomacji, co w ówczesnych warunkach zaboru pruskiego musiało łączyć się z zerwaniem ze środowiskiem polskim, które też nieraz określało go jako renegata. Od końca lat czterdziestych R. mieszkał z matką w Dreźnie, uczył się w domu (informacje prasy polskiej, że został oddany do korpusu kadetów, są mało prawdopodobne ze względu na słabe zdrowie), krótko chodził do gimnazjum Fryderyka Wilhelma w Berlinie, gdyż źle znosił tamtejszy klimat. Podróżował po południowej Europie, maturę zaś zdał jako ekstern w r. 1859. Studia prawnicze zaczął na uniwersytecie w Bonn, a po rocznej służbie wojskowej (1860–1) w bońskim pułku huzarów, dokończył w Berlinie. Po egzaminie na praktykanta sądowego (grudzień 1862) krótko pracował w sądzie w Berlinie, dłużej od wiosny 1863 w Jarocinie.

Przedstawiony już wcześniej parze królewskiej i następcy tronu z żoną, R. zrobił dobre wrażenie zwłaszcza na tej drugiej parze, toteż za protekcją kronprinza O. Bismarck przyjął go do dyplomacji na początku 1866 r. Długą i bogatą karierę na tym polu zaczął od stanowiska attaché we Florencji (1866). W r. 1869 zdał odpowiedni egzamin i został sekretarzem poselstwa w Paryżu. Już po paru miesiącach odwołano go stamtąd z obawy o kontakty z emigracją polską (podobnie na początku lat siedemdziesiątych nie udało mu się zdobyć stanowiska w Brukseli, uważanej za centrum polityki katolickiej). W l. 1869–70 rezydował w Stuttgarcie, w przededniu wojny francusko-pruskiej, pod nieobecność posła pruskiego w Wirtembergii, dobrze wywiązując się z zadania paraliżowania wpływów francuskich. W wojnie nie wziął udziału z powodu choroby, natomiast w maju 1871 wysłany został jako delegat Min. Spraw Zagranicznych do głównej kwatery w Compiègne. Następnie czas jakiś przebywał w Madrycie, a naraziwszy się kanclerzowi – w Dreźnie. W tych latach nawiązał bliskie kontakty z Friedrichem von Holsteinem, słynną później «szarą eminencją» Min. Spraw Zagranicznych, a przyjaźń ta trwała do końca życia Holsteina. Dobrze R. pracował jako pierwszy sekretarz poselstwa w Konstantynopolu (1876–81), gdzie zajmował się także sprawami rosyjskimi. W r. 1877 został mianowany szambelanem pruskim. Po krótkiej pracy w centrali berlińskiej (1881–2) wylądował na synekurze jako poseł w maleńkim Weimarze.

W maju 1884, nie bez wpływu Holsteina, R. objął stanowisko marszałka dworu kronprinza Fryderyka. W jakiejś mierze miał na tym dworze, na którym dominowały niechęci do Bismarcka, pilnować interesów kanclerza. Towarzyszyły temu różne intrygi, najbardziej misterna gra dotyczyła sprawy małżeństwa córki Fryderyka z Aleksandrem Battenbergiem po jego usunięciu się z Bułgarii. Do mariażu dążyła żona następcy tronu Fryderyka, córka królowej Wiktorii, sprzeciwiał się Bismarck, który nie chciał dodatkowych powikłań z Rosją. Rola R-ego jako pośrednika zarówno między Fryderyką a Battenbergiem, jak i Fryderyką a Bismarckiem, była złożona, podejrzewano go o gorsze intrygi, niż rzeczywiście prowadził. Bismarck ostatecznie wygrał, ale stosunki R-ego z dworem nie uległy pogorszeniu. Fryderyk III nadał mu w r. 1888 tytuł książęcy ze zmianą nazwiska na von Radolin.

Stosunki R-ego z Wilhelmem II układały się stopniowo coraz gorzej, bardziej musiał liczyć na Holsteina. Z ulgą wrócił R. do dyplomacji, zajmując teraz bardziej eksponowane stanowiska. W l. 1893–5 był posłem w znanym mu już Konstantynopolu, a następnie znalazł się na jednej z najważniejszych placówek w Petersburgu (1895–1901), gdzie nie przeszkadzało mu nawet polskie pochodzenie. Stosunki niemiecko-rosyjskie w tych latach, po zerwaniu «drutu» do Petersburga, były dość złożone, a i wyniki posłowania R-ego były różne (np. niezbyt korzystne w sprawie polityki wobec Chin). Miał on dobre stosunki z ministrem S. J. Wittem, ale naraził się niektórym wielkim książętom. Przeniesiony na równie ważną placówkę w Paryżu (1901–10), urzędował R. w trudnym okresie zbliżenia francusko-angielskiego (1904) i pierwszego kryzysu marokańskiego (1905–6). Był zwolennikiem raczej zbliżenia Niemiec do Francji, ale wykonywał polecenia mające doprowadzić do upadku ministra T. Delcasségo, choć potem w rozmowach z M. Rouvierem przybrał ton łagodniejszy niż Berlin. W decydującej fazie kryzys marokański załatwiony został zresztą nie za jego pośrednictwem.

Śmierć Holsteina (1909) przyczyniła się do zakończenia kariery R-ego w r. 1910. Jako dyplomata oceniany był bardzo różnie; większość współczesnych, a za nimi i historycy szacują go nisko, nie brak określeń takich jak «kreatura Holsteina». Trzeba jednak pamiętać, jak kontrowersyjną postacią był Holstein, co rzutuje i na stosunek do R-ego. Mimo zajmowania ważnych stanowisk nie był z pewnością mężem stanu, więcej w jego działalności zręcznego poruszania się w dyplomatycznych salonach niż głębszej myśli. Kariera dyplomatyczna przyniosła mu różne splendory. Odznaczony był licznymi orderami (najwyższy – Order Orła Czarnego). Wilhelm II mianował go wielkim podczaszym, był też dziedzicznym członkiem Izby Panów (1880), w której zjawiał się rzadko, kawalerem maltańskim i tajnym radcą. Ostatnie lata życia spędził w swoich majątkach; interesował się m. in. historią rodziny; w r. 1911 Stanisław Karwowski wydał w Poznaniu obszerny „Catalogus Archivi Radolinsciani Jarocinensis, mandato… Hugonis Principis de Radolin”. Zmarł R. na zamku w Jarocinie 20 VII (o godz. 23,30 stąd często podawana jest data 21 VII) 1917.

Pierwsze małżeństwo R-ego pełne było romantyzmu; ożenił się (4 VII 1863 w Londynie), zwalczając opory rodziny, z Lucy K. Wakefield (1841–1880), córką Alfreda, płka angielskiego, i księżniczki hinduskiej, anglikanką (dopiero w r. 1865 przeszła na katolicyzm) i mieszczanką. Powtórnie ożenił się 4 VI 1892 w Głogówku z Joanną von Oppersdorf (ur. 1864), pół-Francuzką ze śląskiej rodziny życzliwej Polakom. Z pierwszego małżeństwa pozostali: syn Alfred (1864–1910), oficer wojsk pruskich, właściciel dóbr Tulce, i córka Łucja (Lucy) (ur. 1872), żona Karla hr. Moy de Sons, dyplomaty bawarskiego; z drugiego małżeństwa pozostał syn Piotr (ur. 1898).

 

Uruski; Żychliński, VI 268–9 (tu miejsce ur. R-ego: Jarocin); – Karwowski, Hist. W. Ks. Pozn., II; Żychliński, Kronika rodzin; – Hutten-Czapski B., Sześćdziesiąt lat życia politycznego i towarzyskiego, W. 1936 I–II; Niemojowski N., Wspomnienia, W. 1925; Potocka M. M., Z moich wspomnień, Londyn 1983; – „Czas” 1917 nr 340; „Dzien. Pozn.” 1917 nr 165, 166; Z obfitej literatury niemieckiej najważniejsze pozycje: Wer ist’s, VII. Ausgabe, Leipzig 1914; – Rich N., Friedrich von Holstein, Cambridge 1965 I–II; Krausnick H., Holsteins Geheimpolitik in der Zeit Bismarcks 1886–1890, Hamburg 1942; Thimme F., Aus dem Nachlass des Fürsten Radolin, „Berliner Monatshefte” Jg 15: 1937 s. 725–63, 844–906; – Holstein F., Lebens-bekenntnis, Hrsg. v. H. Rogge, Berlin 1932; The Holsteins Papers, Ed. N. Rich i M. H. Fisher, Cambridge 1955–63 I–IV (oraz wyd. niemieckie W. Frauendiesta).

Adam Galos

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.