INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Grabowski  

 
 
1 poł. XVIII w. - 2 poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabowski Ignacy (2. poł. XVIII w.), trynitarz, publicysta – przeciwnik reform. Szczegóły życia nie znane. Pierwsze swe pismo (Kazania na misji w kościele brzeskim litewskim) ogłosił w r. 1763. W l. 1790–3 występował jako prowincjał prowincji polsko-litewskiej zakonu trynitarzy. Ogłosił drukiem kilka pism religijnych, m. i. w r. 1789 wierszowany utwór pt. Odpowiedź bezimiennemu autorowi książeczki… Co jest papież…, wymierzony przeciw dziełku gorliwego józefinisty Józefa Eybla „Was ist der Pabst?”. Najgłośniejszym pismem G-ego było Dopytania się u przodków czułości ku poddanym autorowi Odpowiedzi czyli dodatku do księgi o poddanych polskich… odpowiadające [b. m.] (1790). W piśmie tym z pozycji wrogich reformom G. polemizował z wydaną w r. 1789 pracą ks. Dawida Pilchowskiego, pt. „Odpowiedź na pytanie, izali nieczułość w wyższych wiekach ku poddanym tak była opanowała serca Polaków, iż uczeni nią nawet zarażeni zostali, czyli dodatek do księgi O poddanych polskich”. G. odrzucał tezę Pilchowskiego, iż położenie chłopów polskich uległo pogorszeniu począwszy od XVI w., cytowane przez Pilchowskiego wypowiedzi dawnych pisarzy polskich o ucisku chłopów uważał za przesadne, występował przeciw reformie stosunków poddańczych, jako burzącej naturalny stan rzeczy sankcjonowany przez Boga i prawo, a nierealnej i szkodliwej z punktu widzenia gospodarczego. Jedynie niektóre, zdaniem jego, nadużycia w tych stosunkach należało usunąć, ale i to nie drogą ustawodawczą. Z G-m polemizował z kolei anonimowy autor pisma wydanego w r. 1790, pt. „Uwagi praktyczne o poddanych polskich względem ich wolności i niewoli”.

Ostatnim drukowanym dziełem G-ego był Zbiór praw papieskich o klauzurze zakonnej (1793). Estreicher (t. XXV dodatek) przypisuje G-emu, bez podania argumentów, autorstwo pisma z r. 1767 Prawa powszechne przeciw drukowanemu r. 1766 wykładowi praw dysydenckich…

 

Estreicher; W. Enc. Ilustr.; – Pilat R., O literaturze politycznej Sejmu Czteroletniego, Kr. 1872; Smoleński W., Przewrót umysłowy w Polsce w w. XVIII, Studia Historyczne (W.) 1949; –Materiały do dziejów Sejmu Czteroletniego, W. 1955 I.

Jerzy Michalski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Karpiński h. Korab

1741-10-04 - 1825-09-16
poeta
 
 

Hugo Kołłątaj (Kołłontay)

1750-04-01 - 1812-12-28
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.