INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Kurczyński (Skurczyński, Korczyński)  

 
 
2. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurczyński (Skurczyński, Korczyński) Ignacy, (2. poł. XVIII w.), tancerz. Pochodził z rodziny szlacheckiej, syn Stanisława i Rozalii. Ok. r. 1764 został członkiem zespołu baletowego zorganizowanego przy teatrze dworskim hetmana J. K. Branickiego w Białymstoku. K. przebywał tam do r. 1772, kształcąc się pod kierunkiem włoskiego baletmistrza A. Puttiniego; obok M. Pręczyńskiego, był jego najwybitniejszym uczniem. W r. 1775 K. został figurantem w zespole baletowym teatru warszawskiego; występował w rolach tzw. półcharakterystycznych i groteskowych. Doskonaląc się w swym zawodzie pod kierunkiem bawiących w Warszawie dobrych zagranicznych baletmistrzów (A. Sacca, F. Casellego, D. Kurza), awansował na solistę. Występował w baletach komponowanych wg zasad estetyki noverrowskiej. W r. 1781 tańczył np. w balecie heroikomicznym „Katycynea i Morjazama”, przerobionym z tragedii Marka Coltelliniego. Po r. 1781 nie pracował już w teatrze warszawskim. K. zajmował się również pracą pedagogiczną. W l. 1775–94 był metrem tańca w Szkole Rycerskiej. W jesieni 1781 r. uczył przebywających wówczas w Warszawie tancerzy ze szkoły baletowej Antoniego Tyzenhauza. Dawał też lekcje po domach prywatnych. Po r. 1794 nie ma śladów jego działalności.

 

Bernacki L., Teatr, dramat i muzyka za Stanisława Augusta, Lw. 1925; Dąbrowski S., Teatr hetmański w Białymstoku, Białystok 1939; Mrozowska K., Szkoła Rycerska Stanisława Augusta Poniatowskiego (1765–1794), Wr. 1961 (tu jako Jan Korczyński); Wierzbicka-Michalska K., Sześć studiów o teatrze stanisławowskim, Wr. 1967; – Teatr Narodowy 1765–1794, W. 1967; Warszawski teatr Sułkowskich, Oprac. B. Król. Wr. 1955; – AGAD: Warszawa – Ekonomiczne, 859; IS PAN: Rulikowski M., Materiały, teka nr 61.

Karyna Wierzbicka-Michalska

 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.