INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Manteuffel (Manteuffel-Szoege)     

Ignacy Manteuffel (Manteuffel-Szoege)  

 
 
1875-09-03 - 1927-08-17
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Manteuffel (Manteuffel-Szoege) Ignacy (1875–1927), prawnik, wojewoda kielecki. Ur. 3 IX w majątku rodzinnym Taunagi w Inflantach Polskich, był szóstym synem Ryszarda i Jadwigi z Benisławskich, bratem Leona (zob.) i Mariana (zob.). Ojciec, uczestnik powstania 1863 r., był zesłany do Omska, dokąd podążyła za nim dobrowolnie jego żona. M. wychowywał się w patriotycznej atmosferze domu rodzicielskiego. Uczył się w gimnazjum filologicznym w Rydze, a następnie studiował na wydziale prawa uniwersytetu dorpackiego, który ukończył w r. 1897. W czasie studiów należał do korporacji «Polonia». Praktykę adwokacką odbywał w Petersburgu i Mitawie. W r. 1899 osiadł jako adwokat w Rydze, gdzie pracował zawodowo i społecznie wśród tamtejszej kolonii polskiej, piastując m. in. godność prezesa Tow. Dobroczynności i członka zarządu Tow. Pomocy Ofiarom Wojny. W r. 1915 M., wraz z rodziną, przeniósł się na wieś do pow. siewierskiego w gub. witebskiej, a następnie do Rzeżycy, gdzie przebywał jego brat Leon. Po wybuchu rewolucji 1917 r. M. był członkiem Wydziału Wykonawczego działającego w Rzeżycy Komitetu Polskiego troszczącego się o losy ludności polskiej. W marcu 1918 przybył do Warszawy i od 15 IV 1918 rozpoczął pracę najpierw w Min. Pracy i Opieki Społecznej, potem od czerwca 1919 w Min. Spraw Wewnętrznych. Po utworzeniu woj. warszawskiego w styczniu 1919 M. objął stanowisko naczelnika Wydziału Administracyjnego Urzędu Wojewódzkiego.

Dn. 24 III 1923 M. został mianowany wicewojewodą warszawskim, a 24 V 1924 wojewodą kieleckim. W czasie trzyletniej pracy na tym stanowisku okazał się wytrawnym i pełnym inicjatywy organizatorem życia publicznego. Położył duże zasługi w dziedzinie szkolnictwa i opieki społecznej na terenie Kielecczyzny, popierał działalność Kieleckiego Komitetu Społecznego, Czerwonego Krzyża, Komitetu Pomocy Polskiej Młodzieży Akademickiej i in. Dużą wagę przywiązywał M. do pracy samorządu terenowego i wprowadził nie istniejące przedtem regularne zjazdy jego przedstawicieli. Przyczynił się także do założenia kanalizacji w niektórych miastach województwa oraz odbudowy pałacu biskupiego w Kielcach. Był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Korony Rumuńskiej. M. zmarł w Kielcach 17 VIII 1927 na anewryzm serca. Został pochowany w grobie rodzinnym na Powązkach w Warszawie.

Żonaty od r. 1911 z Emilią z Schroeterów (zob.), miał córki: Jolantę (ur. 1912), zamężną Massalską, i Hannę (ur. 1915), zamężną Wielopolską.

 

Fot. w: „Dziennik Urzędowy Woj. Kieleckiego” 1927 nr z 20 VIII; – Manteuffel G., Familiennotizen aus dem Bersegall-Dritzanschen Familien-Archiv, Riga 1907 s. 25; – „Gaz. Kielecka” 1927 nr z 18, 19 i 25 VIII; – Red. PSB: Biogram M-a pióra A. Artymiaka; WAP w Kielcach: Zespół Urzędu Wojewódzkiego Kieleckiego, sygn. 3013; – Informacje córki Hanny Wielopolskiej.

Anna Szarota

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.