INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Stanisław Czyżewski h. Drya     

Ignacy Stanisław Czyżewski h. Drya  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czyżewski Ignacy Stanisław h. Drya (17531823), biskup augustowski czyli sejneński. Ur. 12 V z Antoniego i Zofii. W 15. roku życia wstąpił do zakonu jezuitów; po jego kasacie pracował jako kapłan świecki w szkołach Komisji Edukacji Narodowej. Na Uniwersytecie Krakowskim zdobył doktorat obojga praw. Biskup kujawski Rybiński, hołdujący postępowi w duchu w. XVIII, powołał go na regensa swej kancelarii. 26 IV 1787 został instalowany na kanonię włocławską. Sprawował urząd biskupiego sędziego surogata, potem audytora i sędziego generalnego. Miał probostwo w Rokitnie, następnie w Wolborzu. W czasie wakansu stolicy biskupiej po śmierci Rybińskiego zarządzał częścią diecezji. W r. 1809 został prałatem warszawskim i był przez lat dziesięć sędzią prosynodalnym trzeciej instancji.

Biskup augustowski Jan Klemens Gołaszewski, pozbawiony wzroku, powołał go w r. 1819 na swego koadiutora, a w r. 1820 został po śmierci Gołaszewskiego jego następcą. 28 VIII został senatorem Królestwa. Przyczynił się do obalenia ministra oświaty St. Kostki Potockiego, znanego wolnomularza. Uformował stolicę diecezji w Sejnach, kreował w r. 1822 pierwszą kapitułę tej diecezji, na którą otrzymał od rządu 20.000 zł rocznej dotacji. Katedrze nadał ordynację nabożeństw, uposażył ją bogato naczyniami i paramentami po zniesionych zakonach, szczególnie cystersach miechowskich. Ingres do katedry odbył 10 VIII 1823. Umarł II XII 1823 w Warszawie, pochowany tamże w kościele św. Jana. Pism nie zostawił żadnych.

 

Szaniawski ks., Mowa na pogrzebie ś. p. I. Cz-go… w Warszawie 1824; Enc. Jezuitów; Enc. Kośc. III 87–8; W. Enc. Il.; »Kurier Litewski« 1823, nr 148; Jamiołkowski S. ks., Kronika katedry sejneńskiej, rkp. z r. 1871; Chodyński St. ks., Notatnik o prałatach i kanonikach włocławskich, rękopis.

Ks. Władysław Kłapkowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Wielopolski

1803-03-13 - 1887-12-30
polityk
 

Kazimierz Józef Brodziński

1791-03-08 - 1835-10-10
poeta
 

Michał Franciszek Stachowicz

1768-08-14 - 1825-03-26
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tomasz Bellotti (II)

przed 1710 - 1786-07-18
architekt
 

Marcin Molski h. Nałęcz

1752 - 1822-04-13
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.