INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Iwan (Iwaszko) Aleksandrowicz Sołtan z Poczapowa  

 
 
brak danych - po 1486
Biogram został opublikowany w latach 2000-2001 w XL tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sołtan Iwan, właściwie Iwan (Iwaszko) Aleksandrowicz z Poczapowa h. własnego (zm. po r. 1486), podskarbi ziemski. Był jednym z młodszych synów Aleksandra Jurjewicza, bratem Sołtana Aleksandrowicza (zob.), Andrzeja Aleksandrowicza z Poporć (zob. Sołtan Andrzej), oraz Jurija Aleksandrowicza, i zapewne także Michała Aleksandrowicza z Zahorowa. Raz tylko został potwierdzony źródłowo z drugim patronimikiem – Stretowicz, co w świetle znanej dotychczas genealogii Sołtanów nie znajduje uzasadnienia. Nie wykluczone jednak, że któryś z dalszych jego przodków mógł nosić imię Stret. W literaturze genealogicznej został włączony do rodziny Sołtanów.

Nie wiadomo, gdzie S. się kształcił, lecz jego zamiłowanie do studiów wydaje się niezaprzeczalne. Współczesne mu przekazy określają go bowiem jako «knigolubca» i podkreślają jego biegłość w Piśmie św. Pewne wydają się także bliskie związki S-a z dworem królewskim, a być może nawet wychowanie w środowisku dworskim. Świadczyłby o tym fakt, iż Kazimierz Jagiellończyk troskę o stan finansów hospodarskich na Litwie powierzał po protoplaście rodu Aleksandrze Jurjewiczu, w ręce kolejno trzech jego synów. S. pełnił urząd podskarbiego ziemskiego chyba już w r. 1471, gdyż zapewne jego osoby (dominus Iwasko, Iwaschko) dotyczyły zapisy w rachunkach królewskich z 23 i 28 VII t.r. o dostarczeniu z Litwy 10 tys. fl. w złocie (czerwonych złotych?) na wyprawę Władysława Jagiellończyka do Czech. Z tytułem podskarbiego poświadczony został dopiero 19 VII 1473. Jako świadek potwierdził wówczas w Wilnie nadanie przez kniazia Aleksandra Jurjewicza Holszańskiego majętności Świran dla katedry św. Stanisława. Po raz ostatni z tytułem podskarbiego notowany jest 10 VIII 1486; w końcowym okresie wymieniany był zresztą na tej funkcji na przemian z bratem Andrzejem.

Drugim polem aktywności publicznej S-a były działania związane z jego macierzystym Kościołem wschodnim w W. Ks. Lit. Był gorącym zwolennikiem przeprowadzenia unii z Rzymem, do której wzorem brata Sołtana Aleksandrowicza przystąpił w r. 1471. Dn. 19 XI t.r. papież Sykstus IV wydał dlań stosowny przywilej spowiedniczy potwierdzający fakt połączenia się z Kościołem rzymskim i określający jego warunki; jest uważany za jednego z inicjatorów zwołania w marcu 1476 w Wilnie zjazdu przedstawicieli kniaziów, panów i duchowieństwa prawosławnego. Z inspiracji wybranego na metropolię kijowską bpa smoleńskiego Misaiła (Mizaela) z rodu Pstruchów opracowano wówczas tekst poselstwa do papieża Sykstusa IV, w którym zawarta była propozycja przeprowadzenia unii obu kościołów w W. Ks. Lit. Przyznawano papieżowi zwierzchnią władzę jako najwyższemu pasterzowi i uznawano unickie wyznanie wiary według postanowień soboru florenckiego, ale jednocześnie domagano się powstrzymania dalszych krzywd i gwałtów wyrządzanych przez łacinników wiernym obrządku wschodniego. Wraz z braćmi 14 III t.r. S. potwierdził ów list poselski «synodu ruskiego» do papieża. Uczestnicy zjazdu wybrali go wraz z pisarzem hospodarskim i klucznikiem wileńskim Jakubem na posła do Rzymu. Jest prawdopodobne, że przebywał w Rzymie na początku 1477 r.

Oprócz Poczapowa (dziś Poczepów koło Nowogródka), z którego S. się pisał, należał do niego Berezowiec, leżący także niedaleko Nowogródka. Na tej drugiej majętności zapisał 10 VIII 1486 daninę wieczystą w postaci 30 kop żyta rocznie dla monasteru w Ławryszowie pod Nowogródkiem. Dobra te posiadał później jeden z bratanków S-a Iwan Andrejewicz [Sołtan] (zob.). Zmarł po r. 1486; bliższa data i okoliczności jego śmierci nie są znane. W literaturze można napotkać sugestie, że po rezygnacji z kariery świeckiej obrał on stan duchowny i osiadł w jednym z monasterów bazyliańskich. Niektóre herbarze (Żychliński, II, V) i starsze opracowania (J. Stebelski, także M. Wiszniewski) utożsamiają S-a bądź z jego bratankiem Józefem Sołtanem, metropolitą kijowskim (zob.), bądź nawet z gorącym zwolennikiem unii kościelnej, prawosławnym metropolitą kijowskim z l. 1498–1501 – Józefem I Bułharynowiczem.

S. prawdopodobnie nie był żonaty i nie pozostawił potomstwa.

 

Kojałowicz, Compendium; Niesiecki; Okolski, III 165–6; Święcki, Historyczne pamiątki, II 129; Żychliński, II 309, V 316; tenże, Kronika rodzin; Urzędnicy, XI; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Bulgakov M. P., Istorija russkoj cerkvi, Pet. 1879 IX 57–8; Chodynicki K., Kościół prawosławny a Rzeczpospolita Polska, W. 1934 s. 65, 67–8; Korczak L.,W kręgu litewskich zwolenników unii kościelnej w Wielkim Księstwie Litewskim w drugiej połowie XV w., w: Polska i jej sąsiedzi w późnym średniowieczu, Red. K. Ożóg, S. Szczur, Kr. 2000 s. 324–32 (uważa, iż synod w r. 1476 nie odbył się, list do papieża to falsyfikat, a S. nie posłował do Rzymu); Manteuffel G., O starodawnej szlachcie krzyżacko-rycerskiej na kresach inflanckich, „Mies. Herald.” R. 4: 1911 s. 129; Mončak I., Florentine Ecumenism in the Kyivan Church, Rome 1987; Ostatnie Stebelskiego prace, Wyd. W. Seredyński, Script. Rer. Pol., IV 303, 373; Papée F., Polska i Litwa na przełomie wieków średnich, Kr. 1904 I 27; Wiszniewski, Hist. liter. pol., VIII 312; – Akta Już. i Zap. Ross., 1295; Aleksander Sołtan, szambelan Karola Zuchwałego i kawaler Złotego Runa, „Przegl. Pozn.” T. 18 1862 (półr. 1) s. 75–6, 79; Arch. Jugo-Zap. Rossii, VII/1 200; Kod. katedry i diec. wil., s. 321, 330; Kopiarz rzymski Erazma Ciołka z początku wieku XVI-go, Oprac. S. Kutrzeba, J. Fijałek, Arch. Kom. Hist., S. 2, Kr. 1923 I 73–5; O przywilejach nadanych od najjaśniejszych królów polskich i przedniejszych niektórych dowodach, które świętą unią wielce zalecają i potwierdzają, Wyd. H. Pociej, [b.m.w.] 1622, k. H i passim; Poselstwo do papieża Sykstusa IV od duchowieństwa, książąt i panów ruskich, „Przegl. Pozn.” T. 27: 1859 s. 188; Rachunki królewskie z l. 1471–2, 1476–8; – B. Czart.: rkp. 1352 (Herbarz lit. W. Kojałowicza z r. 1658) s. 298.

Henryk Lulewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Sołtan Aleksandrowicz

brak danych - przed 1495-06-25 rycerz Grobu Bożego
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Odrowąż ze Sprowy (Sprowski) h. Odrowąż

2 poł. XV w. - między 9 IX 1542 a 11 III 1543
wojewoda ruski
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.