INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fryczyński Jakub, oficer i plenipotent Karola Radziwiłła, odegrał pewną podrzędną rolę w Konfederacji Barskiej jako trzeźwy doradca nieokiełzanego księcia. Urodził się zapewne ok. r. 1720; przypuszczalnie jak tylu innych uczył się musztry w wojsku cudzoziemskim. Od r. 1748 zaczynają się w Archiwum Radziwiłłowskim jego listy najpierw do hetmana »Rybeńki«, potem od r. 1762 do wojewody wileńskiego pisane. Zrazu porucznik milicji nadwornej, od r. 1753 kapitan, potem pułkownik, generał major i marszałek dworu, doglądał w Nieświeżu oraz w Żółkwi (1753–5 i 1757 i n.) robót budowlanych, drukował komedie księżnej Urszuli, organizował wystawy i polowania, prowadził akademię rycerską.

W katastrofalnym dla ks. Panie Kochanku roku 1764 towarzyszył mu w ucieczce na Węgry, ale w r. 1765 wrócił z Preszowa do Żółkwi; pobyty jego we Wrocławiu (1766) i Warszawie (1767) niewątpliwie wiążą się z tryumfalnym powrotem Radziwiłła do kraju i do potęgi – na czele Konfederacji Radomskiej. Od wiosny 1768 r. bawił w Nieświeżu, musiał więc brać udział w przygotowaniach do Konfederacji Barskiej. W październiku on i sekretarz Bernatowicz wpłynęli na decyzję kapitulacyjną Radziwiłła, która pogrzebała widoki Konfederacji Barskiej na Litwie. Wnet jednak musiał znów towarzyszyć chlebodawcy już jako konfederat do Preszowa. Na Słowaczyźnie (głównie w Sebeszu) spędził 4 lata, wciąż troszcząc się o byt materialny Radziwiłłów, niekiedy maczając palce w intrygach wielkopańskich przeciw Generalności. W maju 1773 przyjechał do objętej austriackim zaborem Żółkwi i odtąd przeważnie siedział we Lwowie. W r. 1775 załatwiał w Warszawie z posłami trzech mocarstw sprawę przepisania majątku ks. Karola na młodszego brata Hieronima. Żonaty był z Marianną Hadziewiczówną. Administrował w Nieświeżu jeszcze w r. 1778, po powrocie księcia z wygnania.

 

Boniecki; Waliszewski K., Koresp. ks. Karola Radziwiłła, Kr. 1880; Konopczyński W., Konfed. Barska 2 t., W., 1936–8; Taurogiński, Z dziejów Nieświeża, W. 1937. Listy F-go do K. Radziwiłła w Arch. Ord. Nieśw.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.