INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Gadebusch  

 
 
2 poł. XVI w. - XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gadebusch Jakub, ur. prawdopodobnie z końcem w. XVI w Gryfii, kształcił się w gdańskim Gimnazjum Akademickim, gdzie studiował nauki astronomiczne pod kierunkiem profesora fizyki i metafizyki Adriana Pauli’ego; przedłożył 2 II 1619 łacińską dysputację filozoficzną o kometach (ogłoszoną drukiem), a 10 V 1620 wygłosił łacińską mowę o metodzie uczenia się (druk. w Magdeburgu w r. 1623). W latach szkolnych (1619–20) ogłosił drukiem kilka utworów panegirycznych ku czci wybitnych gdańszczan. W r. 1621 wydał pod barokowym tytułem Vestibulum Regni Poloniae krótki rys części gramatyki polskiej (głosownię), gdzie w uczony sposób opisał powstanie pisma greckiego, łacińskiego i polskiego, podając alfabet hebrajski, cyrylicki i grecki. Praktycznego znaczenia podręcznik ten nie miał. W tym samym roku wydał opis Polski z wiadomościami o pochodzeniu Polaków, ich nazwie, nazwach poszczególnych szczepów, o rzekach, ustroju i życiu gospodarczym Polski Encomium Regni Poloniae, w którym wywodził nazwy pomorskich portów Lubeki, Wismaru i Rostocku oraz rzeki Trave pod Lubeką z polskich źródłosłowów. G. wydał też ponownie (w Gdańsku w r. 1621) wierszowany utwór Klemensa Janickiego »Vitae regum Polonorum«, zmieniając tytuł na »Chronicon dynastarum Regni Poloniae«. Niebawem opuścił (prawdopodobnie na stałe) Gdańsk, zapisując się 14 X 1623 na uniwersytet w Królewcu. Dalsze losy jego życia nieznane.

G. stanowił ciekawy i rzadki typ Niemca (za jakiego się uważał i jakim był z pochodzenia, mimo że podpisywał się pod swoimi utworami Pomeranus – Pomorzanin), związanego uczuciowo z Polską. Nie tylko zapewniał o głębokiej znajomości spraw i rzeczy polskich, lecz opis Polski zakończył modlitwą do Boga, by »hoc Poloniae Regnum, ut sicut hactenus ita porro vigeat, vireat, floreat, murusque sit vicinorum Regnorum adeoque et Germaniae«.

 

Dzieła G. w zbiorach Bibl. Miejskiej w Gdańsku; Pniewski Wł., Język polski w dawnych szkołach gdańskich, Gdańsk 1938; Estr., XVII, s. 5.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.