INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub Gay      Widok zewnętrzny gmachu byłego Banku Polskiego, rys. Ksawery Pillati - „Tygodnik Ilustrowany” 1886, nr 159 - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons - domena publiczna - fragment.

Jakub Gay  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gay Jakub (1800–1849), architekt. Ur. we wsi Kamionka w Sochaczewskiem. Kształcił się w Korpusie Kadetów w Kaliszu. W r. 1830 wysłano go z polecenia ministra skarbu Lubeckiego na studia za granicę do Anglii, Holandii, Francji i Niemiec w celu zapoznania się z budownictwem przemysłowym. W r. 1839 zwiedził wiejskie osiedla rosyjskie i zapoznał się z projektami budowy petersburskiego Ermitażu. W swoich pracach hołdował G. kierunkom i poglądom wielkich współczesnych architektów Europy: Perciera, Fontaine a, Schinkla i Klenzego, a nazwiska ich wplótł w ozdoby architektoniczne swego domu w Warszawie. Dom ten był cennym zabytkiem ilustrującym poglądy ówczesnych architektów budujących w Polsce. G. zwracał się swoimi zainteresowaniami głównie w kierunku architektury przemysłowej, rozwiązując z zapałem i znajomością rzeczy nieznane dotąd zagadnienia: użytkowe, socjalne i gospodarcze, wysuwane przez wiek XIX, jak: muzea, banki, dworce itp. Wybudował m. i. zwracający dziś uwagę spichlerz przy ujściu Narwi do Wisły, gmach Banku Polskiego w Warszawie, część budynków Towarzystwa Dobroczynności w Warszawie, gmach przędzalni lnu w Żyrardowie, papiernię w Jeziornie Bankowej. Pierwszy w Warszawie używał jako materiału do wszystkich prawie budowli żelaza lanego, co było nowością. Był członkiem Instytutu Królewskiego Architektury Brytyjskiej w Londynie i Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Zmarł w Warszawie w r. 1849.

 

»Biuletyn Historii Sztuki i Kultury«, W., R. IV, nr 4, s. 295 i n.; tamże obszerniejsza bibliografia.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.