INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub (Jakób) Barabasz      ataman Barabasz - portret z XIX w. - plik z Wikimedia Commons

Jakub (Jakób) Barabasz  

 
 
brak danych - 1658
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barabasz Jakób, hetman koszowy (siczowy) za Chmielnicczyzny. Przeciwnik Jana Wyhowskiego a zwolennik Moskwy, odegrał bardzo poważną rolę w walkach, jakie o spuściznę po Bohdanie Chmielnickim toczyły się na Ukrainie w latach 1657–58. Z końcem r. 1657 stanął na czele lewobrzeżnych Kozaków, niezadowolonych z wyboru Wyhowskiego na hetmana. Połączywszy później swe siły z wojskami opozycji pozostającej pod dowództwem pułk. połtawskiego M. Puszkara, wystąpił otwarcie do walki z Wyhowskim. Po pomyślnych początkowo walkach połączone wojska Puszkara i B-a zostały w maju 1658 r. pobite na głowę w krwawej bitwie pod Połtawą. Sam Puszkar poległ na placu bitwy, a wojska jego przeszły na stronę Wyhowskiego. Wobec tego nie pozostawało B. już nic innego, jak tylko wycofanie się z powrotem na Sicz, gdzie niedane mu już było odegrać poważniejszej roli. Od tego też momentu tracimy go zupełnie z oczu.

 

Gawroński, Próba pojednania z Rusią, Kr. 1907, 37–38, 41, 44, 47–49, 56, 60, 68; Akty Jużnoj i Zapadnoj Russii IV i XV; Lietopis Samowidca, Moskwa 1846, 29; Wieliczko, Lietopis I 307 i n.; Kochowski, Climacter II 273.

Eugenjusz Latacz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.