INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub (Jakób) Breyne (Breyn, Breynius)      Jakub Breyne, wizerunek na podstawie ryciny z 1739 r.

Jakub (Jakób) Breyne (Breyn, Breynius)  

 
 
1637-01-14 - 1697-01-25
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Breyne (Breyn, Breynius) Jakób (1637–1697), kupiec gdański, lekarz i botanik. Urodził się w Gdańsku 14 I z rodziny pochodzącej z Brabancji; kształcił się w Lejdzie, z wielkiem zamiłowaniem oddając się studjom botanicznym. W podróżach po Niderlandach i Niemczech zwiedzał ogrody i zajmował się nowemi i rzadkiemi roślinami. Osiadłszy w rodzinnem mieście, założył ogród botaniczny. Korespondował z wielu ówczesnymi botanikami w Europie i Indjach Wschodnich. Z żony, z domu Rogge, miał syna Jana Filipa (1680–1764), dra medycyny i badacza nauk przyrodniczych, którego zbiory nabyła cesarzowa rosyjska Katarzyna II. Pragnieniem B-go było założenie w Gdańsku towarzystwa badań przyrodniczych, które nie doszło do skutku; dopiero po r. 1743 powstała w tem mieście Naturforschende Gesellschaft. Ogłosił wspaniałe, ilustrowane dzieła botaniczne: Exoticarum aliarumque minus cognitarum plantarum centuria prima (Gedani 1678), Prodromus fasciculi rariorum plantarum anno 1679 in hortis celeberrimis Hollandiae observatarum (Ged. 1680), i Prodromus fasciculi rariorum plantarum secundus, exhibens catalogum plantarum rariorum anno 1688 in hortis celeber. Hollandae observ. (Ged. 1689). Te dwie ostatnie prace po raz drugi były wydane razem w r. 1739 przez syna Jana Filipa i uzupełnione miedziorytami i biografją Jakóba. Pracował nad dziełem Viridarium Pomerelliae, którego spowodu słabego zdrowia nie ukończył. Zmarł 25 I 1697.

 

Seyler J. D., Vita Iacobi Breynii, Botanici Celeberrimi. Das Gelehrte Preussen, II, Thorn 1724, 384–409; Bertling A., w Katalog der Danziger Stadtbibliothek, 1892, I 631–2; Pritzel G. A., Thesaurus liter. bot., 40; Haller A., Bibliotheca botanica, I 569; Klinsmann E. F., Clavis Breyniana oder Schlüssel in Jacobi Breyini Gedanensis exoticarum… plantarum centuria prima… et zu Johannis Philippi B. icones…, Danzig 1855.

Zygmunt Mocarski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.