INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Mertens  

 
 
XVI w. - przed 26 czerwca 1609
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mertens (Martins, Martens, Mertensai, Mertois, Merttens) Jakub (zm. 1609), malarz i mieszczanin krakowski. Z pochodzenia był Flamandem. Od r. 1577 kształcił się u Huybrechta Brüggemana w Antwerpii. Przed r. 1589 przybył do Krakowa, w t. r. bowiem (23 X) przyjęty został jako mistrz do cechu malarzy. Prawo miejskie otrzymał w r. 1593. W Krakowie ożenił się z Barbarą, wdową po malarzu Pawle Czumturn (Tomtorn). Miał kilka zatargów z Kasprem Kurczem, malarzem krakowskim. W r. 1597 występuje w aktach w związku ze sprawami majątkowymi. W r. 1598, planując wyjazd do ojczyzny, spisał M. testament, w którym pozostawił kwotę 1 500 zł żonie (zapis ten znany Ambrożemu Grabowskiemu, w późniejszych latach zaginął). W r. 1601 wybrany został starszym cechu malarzy. W r. 1605 złożył na M-a skargę Franciszek Bisaldi, kurdybannik krakowski, w której, powołując się na kilka dekretów rady miejskiej, wzywa malarza, aby nie trzymał w swoim mieszkaniu «nierzadne białogłowy». W r. 1606 ukarany był M. aresztem, skąd uwolniony został za poręczeniem malarza Franciszka Śniadeckiego. W r. 1609 (25 III) cech nakazywał M-owi, «aby służebnice odprawił, a z małżonką swoją żył w zgodzie». M. miał prowadzić duży warsztat skupiający wokół siebie licznych, także pochodzących z Niderlandów, artystów. Zmarł w czerwcu (przed 26) 1609. Pozostawił syna, nieznanego imienia, którego w r. 1608 zapisał do cechu malarzy. Żona M-a (zm. w listopadzie 1612) dwukrotnie brała po śmierci męża jałmużnę od cechu (1610 i 1612).

Jedyne sygnowane dzieło mistrza Zwiastowanie w kościele Mariackim wskazuje, że M. był utalentowanym malarzem i tworzył w duchu manieryzmu renesansowego (w jego północnej, powstałej na gruncie impulsów włoskich wersji). Zwiastowanie świadczy też o kolorystycznych zdolnościach, i zamiłowaniach M-a oraz skłonnościach do dekoracyjności i specyficznej elegancji. W szerszym aspekcie jest M. przedstawicielem infiltracji wpływów niderlandzkich w Polsce.

 

Rastawiecki, Słownik malarzów, II; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, (Z. Batowski); Katalog zabytków sztuki w Polsce, IV cz. 2; – Fischinger A., Kasper Kurcz – renesansowy malarz krakowski, „Studia Renesansowe” (Wr.) T. 2: 1957 s. 220, 336; Gąsiorowski W., Cechy krakowskie, Kr. 1860; Klein F., Obraz J. M-a, Zwiastowanie Najśw. Panny Marii, Spraw. Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1912 VIII; Kopera F., Dzieje malarstwa w Polsce , Kr. 1926 II; Kraińska E., Materiały archiwalne do historii małopolskiego malarstwa renesansowego, Folia Historiae Artium, Kr. 1965 I 101; Mycielski J., Portrety polskie, Lw. 1911 z. II (ustęp o portrecie Trzebickiego); tenże, [Komunikat o kierunku flamandzkim w malarstwie w Polsce z końca XVI i XVII wieku], Spraw. Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1915 IX; Tomkowicz S., Przyczynki do historii kultury Krakowa w pierwszej połowie XVII w., Lw. 1912, s. 161–2; Walicki M., Tomkiewicz W., Ryszkiewicz A., Malarstwo polskie – manieryzm, barok, W. 1971; – Arch. Państw. w Kr.: Libri iuris civilis, 1423 s. 434, Consularia Cracoviensia, nr 763 s. 6.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.