INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Podfilipski h. Ciołek  

 
 
brak danych - ok. 1518
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Podfilipski Jakub h. Ciołek (zm. ok. r. 1518), kasztelan kamieniecki. Wywodził się z rodziny osiadłej w XV w. na Podolu, był bratem Wiktoryna, sędziego ziemskiego kamienieckiego (zob.). W r. 1503 jako stolnik kamieniecki wchodził w skład sądu ziemskiego. Na sejmie lubelskim dn. 12 III 1506 został mianowany kasztelanem kamienieckim. Dn. 12 III 1510 uzyskał dla swego dziedzicznego miasteczka Podfilipie w ziemi kamienieckiej prawo magdeburskie. Latem t. r. był jednym z komisarzy królewskich, którzy wspólnie z delegatami woj. mołdawskiego Bogdana zawarli w Czerwonym (12 VII) porozumienie co do wymiaru sprawiedliwości i warunków współżycia na pograniczu polsko-mołdawskim. Uczestniczył w obradach sejmu piotrkowskiego w r. 1511; otrzymał wówczas (13 II) konsens królewski na wykupienie wsi Holeniszczów w pow. kamienieckim z rąk Katarzyny i Barbary Czartowskich. Równocześnie zapisał mu król na tej wsi 30 grzywien. W r. 1513 wszedł w skład mianowanego w Poznaniu zespołu mającego orzec w sporze dotyczącym prawa użytkowania łąk pod Kamieńcem między Elżbietą Herburtową i inną szlachtą a rajcami kamienieckimi. Latem 1517 przebywał zapewne w Wilnie, bo Zygmunt I mandatem wydanym w Wilnie 4 VI t. r., skierowanym do starosty kamienieckiego, zawiesił postępowanie sądowe dotyczące P-ego aż do rozstrzygnięcia królewskiego. P. zmarł zapewne na przełomie 1517/18 r. Nie żył 15 III 1518, gdyż kasztelanem kamienieckim był już wówczas Jan Sienieński z Gołogór, a dn. 24 III 1518 król zezwolił na wykupienie z rąk jego żony i syna wsi Holeniszczów.

P. pozostawił syna Jakuba oraz córkę Ewę, która była żoną kaszt. kamienieckiego Mikołaja Jazłowieckiego (zob.). W r. 1532 stryj Wiktoryn pozywał ją o dokumenty dotyczące Podfilipia i innych dóbr, zabrane po śmierci ojca.

 

Dworzaczek, tabl. 110; Niesiecki; Uruski; Białkowski L., Urzędnicy ziemscy podolscy w XV w. i początkach XVI w., „Roczn. Herald.” T. 8: 1926–7 [druk. 1928] s. 175 (mylne informacje o rezygnacji na rzecz Potulickich z kasztelanii kamienieckiej), 178; – tenże, Podole w wieku XVI, W. 1920 s. 120, 160–2; – Acta Tom., III; Akta Grodz. i ziem., X, VIII; Matricularum summ., III, IV wg indeksu oraz nr 9949, gdzie mylnie jako Potulicki.

Irena Kaniewska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Stańczyk

ok. 1470? - po 1556
błazen
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.