INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jakub (Jakób) z Biskupic (zwany Pontificius)      Starowolski, Szymon (1588-1656) - Monumenta Sarmatarum (...) - Cracoviae, 1655 - s. 708 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Jakub (Jakób) z Biskupic (zwany Pontificius)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Biskupic Jakób (zwany Pontificius) (1502?–1554), wybitny lekarz XVI w. Pochodził z rodziny mieszczańskiej; miejsce urodzenia Biskupice (koło Bochni). Studja filozoficzne odbywał w Krakowie; bakałarzem został 1521, magistrem artium 1525. W l. 1525 i 1531–32 notuje Liber Diligentiarum jego wykłady uniwersyteckie jako docenta (extraneus). Udał się następnie na studja lekarskie do Włoch i osiągnął tam doktorat medycyny w Padwie 30 III 1536. Miał tu znakomitych nauczycieli. Po powrocie do Polski znalazł się wśród klientów Piotra Gamrata, bpa krakowskiego i arcybpa gnieźn., i został jego przybocznym medykiem. W r. 1539 nostryfikował swój doktorat w Krakowie. Dzięki protekcji Gamrata (który może i do Włoch go wysyłał) otrzymał szereg bogatych beneficjów kościelnych (był duchownym): w r. 1540 kanonję płocką, 1543 kanonję gnieźnieńską »fundi Mieścisko« z tem, że wymieni ją wkrótce na specjalną kanonję, przeznaczoną dla kanonika-medyka, potem archidjakonat łowicki, wreszcie 1545 kanonję krakowską. Wiadomość Kośmińskiego (Słownik lekarzów) o jego kanonji (medycznej) u św. Jana w Warszawie – skądinąd niepotwierdzona. Chociaż miał rezydować w Gnieźnie jako lekarz kapituły, przecież do końca życia Gamrata (1545) pozostał na jego dworze. Przez niego wszedł w związki z dworem królewskim Jagiellonów, był lekarzem Zygmunta I, Bony, Zygmunta Augusta. Spotykały go ze strony królów jako znakomitego lekarza-praktyka liczne wyrazy uznania i nagrody, r. 1545 Zygmunt Stary nazywa go »physicus noster« i przyznaje mu roczną płacę 100 grzywien (po 48 gr.); 1550 Zygmunt August nadał mu wieżę mieszkalną w Płocku (od strony Wisły), przyznając jej mieszkańcom prawa i swobody, przysługujące majątkom kościelnym (wolność od podatków, ciężarów itd.); nazwany tutaj Jakób »medicus noster et serenissimae parentis nostrae« (Bony). 1551 dom jego z placem w Płocku otrzymał z łaski tegoż króla przywileje majątków kościelnych; 1552 darował mu Zygmunt August plac, przylegający do jego domu w Płocku. Życie swoje spędzał albo w Gnieźnie albo w Płocku i Pułtusku. Ze znacznego majątku, zdobytego głównie praktyką, wspierał ubogich i uczącą się młodzież akademicką. Dzieł nie pozostawił – zdaje się – żadnych; jako praktyk, lekarz królów i magnatów, miał nazwisko pierwszorzędne. Zmarł 1554 w Wąsoszy na dysenterję w 52 roku życia. Pochowany w Pułtusku, gdzie mu egzekutorowie testamentu wystawili nagrobek. – W aktach uniwersyteckich z dumą wspomniano tego »plebejusza«, co, aczkolwiek małego wzrostu, był bogaty i poczciwy (parvus, sed dives et bonus).

 

Majer J., Kilka wiadomości z dziejów wydziału lekarskiego w Uniwers. Krak. (Rocznik Wydz. Lek. w Uniw. Jagiell., Kr. 1839, II 57); Gasiorowski, Zbiór wiadom., 231; tenże, Rozprawa wyświecająca historją zaprowadzenia kanonikatu doktora medycyny itd. (Rocznik Tow. Przyj. Nauk. Pozn.: t. I P. 1860, 308); Korytkowski, Prałaci i kan. gnieźn., 253–254; Kośmiński; Hosii Epist. II, nr 1264; Giedroyć, Źródła, 77; Barycz, H., Conclusiones Universitatis Cracov., Kr. 1933, 230–231; Ponadto: Enc. Org.; Liber Diligentiarum, 169, 202, 205–206, 208; Muczkowski, Liber promotionum, 173, 179.

Stanisław Łempicki

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.