INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Bajer      Valentini Ecchi Lendani De versificandi arte opusculum... - w zbiorach Bibliteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONApl

Jan Bajer  

 
 
XV w. - po 1531
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bajer (Baier, Baijer, Bayer, Appajer, Beier, Bewer, Beyer, Baierus, Bavarus, Boius) Jan. Pochodził z Bronowa (dziś Braunau) na Śląsku (a nie z Bawarji, jak dowodził Ptaśnik). W r. 1511 »Johannes introligator librorum de Brawne« przyjmuje prawo miejskie w Krakowie, a ręczy za niego księgarz krakowski Mikołaj Szikewik Ślązak. Przed r. 1515 był czeladnikiem w pracowni Marka Szarffenberga. W r. 1515 z tytułem drukarza a od r. 1516 do 1530 z tytułem księgarza toczył różne spory z bakałarzami i studentami krak. przed sądem rektorskim o należne mu sumy za książki. W r. 1516 zaciągnął większą pożyczkę od Decjusza, potrzebną mu zapewne na nakład mszału mniejszego, którego wydanie podjął wspólnie z Markiem Szarffenbergiem i Melchjorem Frankiem dla konkurencji z mszałami hallerowskiemi. W r. 1517 wraz z tymiż spólnikami zawarł ugodę z drukarzem Janem Hallerem, który zmuszony był ustąpić ze swego uprzywilejowanego stanowiska na rzecz konkurentów. Jako nakładca wydał jeszcze B. w r. 1521 wspólnie z Szarffenbergiem w drukarni Hieronima Wietora dzieło Walentego Eckiusa: »De versificandi arte opusculum«. W działalności księgarskiej występował jako konkurent uprzywilejowanego Hallera w gronie Ślązaków (Mikołaj Szikewik, Marek Szarffenberg i Hieronim Wietor). W r. 1531 sprzedał swą księgarnię Piotrowi Reismollerowi, spłacił dawny dług Decjuszowi, a następnie w r. 1532 kupił dom przy ul. św. Anny i założył winiarnię z domem gościnnym. To hospitium publicum dla przejezdnych znane było jeszcze z końcem XVI w. jako firma: »Pod białym lwem«.

 

Bandtkie J. S., Historja druk. krak., Kr. 1815; Benis Artur, Ochrona praw autorskich w dawnej Polsce, Pamiętnik słuch. U. J., Kr. 1887; Estr.; Lelewel J., Bibliograf. ksiąg dwoje, Wil. 1823; Ptaśnik J., Monum. Pol. typogr., Lw. 1922; Seruga J., Jan Haller, wydawca i drukarz krakowski, Kr. 1933; Acta rectoralia Uniw. Jagiell., ed. Wisłocki Wł., Kr. 1893 I; Liber iuris civilis, rkp. nr 1422 w Arch. Aktów Dawnych m. Krakowa.

Józef Seruga

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.