INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Bohomolec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bohomolec Jan (1724–1795), jezuita, matematyk i profesor filozofji, brat Franciszka, ur. 27 I, do zakonu wstąpił 21 VIII 1739. Prócz zwykłych jezuickich studjów, słuchał w Pradze wykładów matematyki i astronomji pod wybitnym czeskim astronomem i matematykiem J. Steplingiem T. J. Jako kleryk uczył 3 lata w klasach niższych, a potem w warszawskiem Collegium Nobilium był profesorem wymowy i etyki, a przez lat 13 matematyki i filozofji, pełniąc również przez 6 lat funkcje prefekta studjów. Jako profesor filozofji należał do grupy najbardziej postępowych; wierny filozofji scholastycznej w zagadnieniach z zakresu psychologji racjonalnej, teodycei i etyki, w filozofji przyrody przyjmuje poglądy przyrodników i fizyków sobie współczesnych. Zapatrywania jego poznajemy z 8 zachowanych programów popisów i rocznych egzaminów z l. 1758–65. Położył również, wspomagając usiłowania brata Franciszka, poważne zasługi w zwalczaniu zabobonów, czarów i astrologji przez Prognostyk zły czy dobry komety (1770) i przez wielokrotnie przedrukowywane dziełko: Djabeł w swej postaci (1772). Po kasacie został proboszczem skaryszewskim i praskim.

 

Archiwum S. J. Lituaniae, Catalogi triennales et breves; Clar. et Mag. viri Josephi Stepling litterarum commercium, Wrocław 1783 (list do B-a); Smoleński, Przewrót umysłowy, Kr. 1891; Matuszewski, Djabeł w poezji, W. 1899, 327; Szyjkowski, Dzieje polskiego upiora (Rozpr. Wydz. fil. P. A. U., LV, 1917); Kolberg, Lud VII, 3; Bednarski, Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.