INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chryzostom Czapski h. Leliwa  

 
 
1656 - 1716-05-16
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapski Jan Chryzostom, h. Leliwa (1656–1716), kasztelan elbląski, syn Franciszka Mirosława i żony jego Zofii z domu Guldenbalk v. Holt. Służył jako towarzysz chorągwi pancernej w wyprawie wiedeńskiej, był deputatem na trybunał koronny oraz wicemarszałkiem jego; w r. 1693 konferował mu król Jan III kasztelanię kruszwicką. Kilkakrotnie był Cz. komisarzem na trybunał skarbowy, a w czasie bezkrólewia piastował z wyboru urząd marszałka sądów kapturowych województwa pomorskiego. Kasztelanię elbląską otrzymał r. 1698, ale dopiero w roku następnym złożył przysięgę krajową. Na sejmiku generalnym malborskim 6 VIII 1708 doprowadził razem z Piotrem Cz., późniejszym wojew. pomorskim († 1737), i z Teodorem Potockim do oddania się prowincji pod władzę Stan. Leszczyńskiego, ale już 23 IX 1710 jeździł w deputacji hołdowniczej do Augusta II. W r. 1712 wszedł do nowoutworzonej komisji skarbu pruskiego. Posiadał oprócz Bękowa dobra Jarcewo, Zbeniny i Szenfeld pod Chojnicami, nadto miał od króla tenutę soponińską pod Świeciem. Ożeniony był z Ludwiką Rudnicką. Umarł, mając lat 60, 18 V 1716, pochowany w Nowem u bernardynów; data, którą podaje kronikarz ks. Borek, mianowicie 28 V, jest zapewne dniem pogrzebu. Kronika klasztoru pelplińskiego, w którego kościele serce jego złożono, zwie go »benefactor gratiosissimus ac defensor huius monasterii strenuissimus«.

 

W kościele pelplińskim było jego epitafium a w nowskim jego portret.

Borck, Echo sepuchralis (rkp.) II 408; Arch. Conv. Novens. 272; Lengnich, Gesch. Preuss. Lande, IX 62; Niesiecki; Czaplewski, Senatorowie, 26; Bär, Adel und adl. Grundbesitz Westpreussens, nr 1356, 1382, 1385; Frydrychowicz, Gesch. d. Cist. Abtei Pelplin, 459; Złota Księga XI 63. – Rel. Bidgost. 1667, fol. 166 i 1668, fol. 280. Lauda pruskie B. Czart. rkp. 980. 

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Pociej h. Waga

koniec XVII w. - 1749-02-16
strażnik litewski
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.