INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chuć (Kutsch)  

 
 
1734-06-22 - 1814-12-14
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chuć (Kutsch) Jan (1734–1814), pastor i pisarz górnośląski. Urodził się 22 VI z ojca Mateusza i matki Anny z Victorów w Bürgsdorf, w powiecie kluczborskim. Do szkoły ludowej uczęszczał we wsi rodzinnej i pobliskim Wałczynie, następnie w l. 1748–55 do gimnazjum w Brzegu, w l. 1755–1759 na uniwersytet w Halli, gdzie był także bibliotekarzem. Na Wielkanoc r. 1759 został nauczycielem domowym u Ożarowskich w Gorzowie (Landsberg), a otrzymawszy w r. 1761 ordynację na pastora, kaznodzieją zamkowym w Błotnicy w pow. strzeleckim. W r. 1762 otrzymał parafię w Proślicach, w r. 1768 w Roszkowicach, w jesieni 1772 w Byczynie oraz został inspektorem szkolnym okręgowym. Ożenił się z Marią Rosina Treutwein. Od r. 1789–96 był nadzorcą okręgu kośc. kluczborskiego, ponownie piastował tę godność w l. 1807–12 już jako superintendent. Umarł 14 XII w Byczynie. Jako pastor cieszył się poważaniem u swoich współwyznawców, którym imponował olbrzymią postawą i donośnym głosem. Był on typem ówczesnego pastora suchego i trzeźwego, prawie biurokraty, posiadał zdolność rządzenia w wielkim stopniu. Zasłynął gościnnością wobec kandydatów niemieckich, którzy uczyli się u niego języka polskiego. Ch. mówił i pisał z silną domieszką gwarową. Wydał kilka podręczników szkolnych, z których znana jest tylko Książeczka do sylabizowania i czytania dla Szkół Elementarnych – Buchstabier- und Lesebuch für Elementarschulen (Brzeg 1803), ciekawa o tyle, że początkowo tekst tak polski jak i niemiecki drukowany jest szwabachą, a potem literami łacińskimi, autor zaś w tytule polskim nazywa się Chuciem, w niemieckim zaś Kutschem. Nadto przerobił kancjonał Bockshammera i wydał w Brzegu w r. 1804 pt.: Pieśnioksiąg czyli Kancjonał Ewanielicki dla Boga czczenia publicznego i domowego. Zebrania Jana Chucia księdza Byczyńskiego. Z przydatkiem modlitew. Ponownie wydał ten kancjonał pastor namysłowski J. Z. Hennig (1770–1848) w Oleśnicy r. 1836. Używano tego kancjonału w Byczynie, Polanowicach i Pszczynie. Ch. zostawił nadto w rękopisie historię parafii byczyńskiej na podstawie zapisków S. S. Zasadiusa.

 

Erhardt S. J., Presbyterologie des Evangelischen Schlesiens, Liegnitz 1782, II 503; Koelling H., Presbyterologia Dioeceseos Cruciburgensis etc., Vratislaviae 1867, 74–6; Koelling H., Geschichte der Stadt Pitschen, Breslau 1892, 27 407–16.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.