INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Dzierżanowski h. Grzymała      Jan Dzierżanowski - nekrolog w: "Kurjer Warszawski”, nr 78, 20 III 1831, s. 386 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: crispa.uw.edu.pl - rubrykacja iPSB.

Jan Dzierżanowski h. Grzymała  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dzierżanowski Jan (1764–1839), h. Grzymała. Żołnierz kościuszkowski i napoleoński. Syn Franciszka, ur. 24 XII w Gródku Bedrychowskim na Podolu. Był w korpusie kadetów. W r. 1784 rozpoczął służbę wojskową prawdopodobnie w brygadzie wielkopolskiej, w kawalerii narodowej, pułku przedniej straży. W r. 1791, gdy major Madaliński objął po Mioduskim stanowisko zastępcy brygadiera, D. złożył prośbę o pozwolenie na kupno odeń majorskiego stopnia. Brał udział w kampaniach 1792, 1794, w bitwach pod Słonimem, Krupczycami, Terespolem. Awansował na podpułkownika. Pod Maciejowicami dostał się do niewoli, w której przebył 3 lata. Uczestniczył w kampanii 1809 r. na terenie Księstwa Warszawskiego. 30 I 1812 r. wziął dymisję z wojsk liniowych, 17 II t. r. został mianowany komisarzem wojennym. W r. 1813 po kapitulacji Drezna dostał się do niewoli. Powrócił do kraju w r. 1814. Był komisarzem wojennym w Dyżurstwie Wojska Sztabu Głównego, podlegał gen. dyw. Rautenstrauchowi.

Długoletnia służba wojskowa sterała mu zdrowie, zdaje się, że wkrótce po powrocie z niewoli zażądał »być umieszczonym u weteranów«. Umarł prawdopodobnie w marcu 1839 r.

 

Arch. Akt Dawnych w W.: Kom. R. W. 2675, 1992; Arch. Główne: Zbiór Popielów 224, Kom. Skarb.-Wojsk. 76, 14–8. Gembarzewski B., Wojsko Polskie I 241, II 58.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.