INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Goetz (Götz)     

Jan Goetz (Götz)  

 
 
1815-11-15 - 1893
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Goetz Jan (1815–1893), przemysłowiec. Ur. 15 XI w Langeslingen w księstwie Hohenzollern-Sigmaringen, w niemieckiej rodzinie trudniącej się browarnictwem od szeregu pokoleń. Jego ojciec, Antoni, był rolnikiem i właścicielem małego browarku. Szkołę powszechną i wydziałową ukończył G. w Wilflingen, po czym już od 15 roku życia pracował w browarnictwie jako pracownik fizyczny (robotnik, majster), a następnie jako kierownik techniczny browaru A. Drahera w Wiedniu. W r. 1845 na spółkę z J. Neumannem, kupcem z Cieszyna i właścicielem dóbr w Okocimiu, wybudował w Okocimiu mały browar parowy. W r. 1852, po śmierci wspólnika, G. nabył drugą połowę browaru i sąsiadujący majątek ziemski. Od tego momentu browar ulegał szybkiej rozbudowie. W latach 90-tych stał się jednym z największych w Galicji, dając ok. 120 000 hl piwa rocznie i zdobywając nie tylko rynki galicyjskie, ale nawet i zagraniczne (Rosja, Prusy, Rumunia). W r. 1866 G. zakupił browar w Krakowie o produkcji 15 000 hl, nadto założył w Okocimiu cegielnię, produkował ocet, spirytus, drożdże itd. Zebrawszy dużą fortunę G. obracał ją również na cele filantropijne (budowa dwu szkół i kościoła w Okocimiu, założenie szpitala dla robotników i kasy zapomogowej itd.), za co uzyskał obywatelstwo honorowe miasta Brzeska. Niezależnie od tego G. otrzymał austriacki tytuł szlachecki z przydomkiem Okocimski (r. 1882) i szereg orderów. Cała rodzina G-a uległa spolszczeniu.

 

Ku pamięci potomków Jana Goetza-Okocimskiego, Kr. 1929 s. 13–25; – „Strażnica” R. l: 1878 nr 3 i 4; „Wiener Weltausstellungs-Zeitung” R. 3: 1873 s. 142; „Zeitschr. f. Bierbrauerei u. Malzfabrikation” R. 21: 1893 nr 13; – Listy u Marii Stefanowej Komornickiej w Krakowie; Papiery rodzinne u Zofii Włodkowej w Krakowie.

Józef Buszko

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.